Seminaras „Maisto tvarumas“ („Food sustainability“) | VDU Žemės ūkio akademija

Seminaras „Maisto tvarumas“ („Food sustainability“)

VDU ŽŪA Agronomijos fakulteto Žemės ūkio ir maisto mokslų instituto mokslininkų iniciatyva 2020 m. gruodžio mėn. 1 d. buvo suorganizuotas tarptautinis seminaras „Maisto tvarumas“ („Food sustainability“). Renginio moderatorius doktorantas Marius Lasinskas, kviesdamas dalyvius aktyviai dalyvauti aktualioje diskusijoje, teigė: „Šiais laikais maisto tvarumas, ekologija vaidina labai svarbų vaidmenį mūsų gyvenime; dar daugiau – tai būtina, norint išsaugoti žmonių ir Žemės sveikatą bei gerovę. Ekologija ir maisto tvarumas prasideda nuo mūsų minčių, žodžių ir tęsiasi darbuose“.

Po įžanginio Agronomijos fakulteto prodekanės doc. dr. Živilės Tarasevičienės ir Žemės ūkio ir maisto mokslų instituto direktorės prof. dr. Elvyros Jarienės sveikinimo žodžio pirmoji pranešimą tema “Naujos mitybos tendencijos Europoje” skaitė dr. Jasmin Peschke (Goetheanum Žemės ūkio skyrius, Mitybos departamentas, Dornachas, Šveicarija). Ji kalbėjo apie naujas mitybos tendencijas ir apie tai, kaip galime gyventi laimingesni ir sveikesni darnoje su aplinka ir vėl atrasti naują, kas senai pamiršta.

Antrasis pranešimas buvo labai svarbus mums visiems, nes p. Zigmas Medingis, atstovaudamas Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministeriją, kalbėjo apie Europos žaliąjį kursą. Klimato kaita ir aplinkos neigiami pokyčiai kelia egzistencinę grėsmę Europai ir pasauliui. Taigi, ką daryti? Seminaro klausytojams buvo pateikta daug naudingos informacijos apie išlaidas, kurias patiriame priimdami neekologiškus sprendimus ir apie naudą, susijusią su ekologija. Jis patarė pradėti nuo savo kasdienių įpročių keitimo, jei norime gyventi ekologiškiau ir sveikiau. Labai buvo akcentuotinas jaunųjų specialistų, gebančių kompetentingai įsijungti į tvarumo valdymo procesus, rengimas universitetuose.

Dirbtinis intelektas šiuo metu taikomas daugelyje sričių, o kaip tai gali atrodyti maisto pramonėje? Prof. dr. Tomas Krilavičius (VDU) kalbėjo apie tai pranešime: “Dirbtinio intelekto pritaikymas maisto pramonėje”.

Prof. dr. Carola Strassner iš Miunsterio Taikomųjų mokslų universiteto (Vokietija) pranešime pristatė susistemintą informaciją apie tvarias maisto sistemas ir kaip jas pritaikyti kasdieniame gyvenime ir įpročiuose. Profesorė pasidalino gerąją patirtimi apie vasaros stovyklų (Summer scholl) organizavimą, vadybinius aspektus.

Paskutinysis pranešimas, vainikuojantis seminaro tematiką, buvo apie ekologinį ūkininkavimą ir jo naudą biologinei įvairovei agroekosistemoje. Dr. Sabine Zikeli iš Ekologinio ūkininkavimo centro Hohenheimo universitete (Štutgartas, Vokietija) teigė, kad biologinė įvairovė yra labai svarbi mūsų gyvenimui ir agroekosistemoms bei kaip kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie jos išlaikymo.

Džiugu, kad daugiau kaip 50 dalyvių (dauguma seminaro klausytojų buvo magistrantai ir bakalaurai), turėjo galimybę gyvai stebėti ir dalyvauti žymių pasaulio mokslininkų diskusijoje.

Turėkime didelės vilties, kad jaunimas išmaningai ir atsakingai tęs jau pradėtus darbus.

 

 

Informaciją susistemino ir parengė: VDU ŽŪA doktorantas M Lasinskas ir ŽŪMMI direktorė prof. dr. E. Jarienė