VDU ŽŪA Inžinerijos fakultete – naujausios žinios apie kolegų estų mokslinę veiklą | VDU Žemės ūkio akademija

VDU ŽŪA Inžinerijos fakultete – naujausios žinios apie kolegų estų mokslinę veiklą

Šiais mokslo metais atnaujinta Erasmus+ bendradarbiavimo inžinerijos srityje sutartis tarp VDU ir Talino technologijos universiteto jau spėjo duoti rezultatų: spalio 11-15 dienomis  VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto Mechanikos, energetikos ir biotechnologijų inžinerijos katedros profesorius dr. Vytenis Jankauskas pagal Erasmus+  programą lankėsi Talino technologijos universitete (TTU), iš kurio grįžo su naujausiomis žiniomis apie kolegų estų mokslinę veiklą.

„Pasigilinti į naujausius Estijos kolegų mokslo tyrimus bei nauju žvilgsniu įvertinti šių tyrimų rezultatus lankėsi TTU Inžinerijos mokyklos Mechanikos ir pramonės inžinerijos katedros Tribologijos laboratorijos vadovo, vyriausiojo mokslo darbuotojo dr. Maksim Antonov kvietimu.  Tribologijos laboratorijoje per porą pastarųjų metų įvyko pastebimų pokyčių, vis daugiau komponentų pradėta gaminti 3D spausdinimo įranga, tiriamos šių medžiagų savybės“ – vizito įspūdžiais dalijasi V. Jankauskas.

Su TTU Mechanikos ir pramonės inžinerijos katedros dr. Vitali Podgurski pašnekovas diskutavo apie tyrimus panaudotų rūbų perdirbimo srityje bei  vykdyto projekto metu sukurtą įrangą.

„Tekstilę Estijoje jau yra uždrausta naikinti deginant, todėl nesprendžiant problemos per metus šalyje jos susikaups keliolika tūkstančių tonų. Analogiška problema auga ir Lietuvoje, todėl tikslinga išsiaiškinti, kaip ją sprendžia kaimynai“, – pastebi V. Jankauskas.

TTU Inžinerijos mokyklos dekanas prof. dr. Fjedor Sergejev VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto atstovui įvardijo daug šiuo metu Estijos mokslui keliamų strateginių tikslų. Vienas opiausių jų – energetikos konversija iš degiųjų skalūnų į atsinaujinančių išteklių energetiką.

„Kadangi esu pradėjęs tyrimus apie medienos kaip atsinaujinančių išteklių racionalų naudojimą, domėjausi kaip medienos technologijų paslaptys atskleidžiamos TTU Medžiagų ir aplinkos technologijų katedros Medienos technologijų laboratorijoje. Darbo esmę išdėstę vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Natalja Savest ir doktorantas jaunesnysis mokslo darbuotojas Percy Festos Alao atkreipė dėmesį, kad, pavyzdžiui,  medienos bandiniai laikomi vakuminėje pakuotėje, o sandėliuojant kontroliuojama temperatūra ir drėgmė. Laboratorijoje vykdomi verslo užsakymai, kuriamos ir tiriamos faneros gamybos technologijos, taip pat kuriami medienos ir plastiko kompozitai“, – kolegų veiklos niuansus komentuoja V. Jankauskas, vizito metu turėjęs galimybę stebėti ir disertacijos gynimo procesą.

Mechanikos ir pramonės inžinerijos katedros doktorantas LE LIU gynė darbą „Elektrokibirkštiniu plazminiu sukepinimu ir selektyviu lazeriniu lydymu pagaminti Ti-B kompozitai“ („Ti-B Based Composites by Spark Plasma Sintering and Selective Laser Melting”). Darbo vadovė – prof. Irina Hussainova, oponentai – dr. Olga Kurapova, (Sankt Peterburgo valstybinis universitetas, Rusija); dr. Manel Rodríguez Ripoll (AC2T research GmbH, Austrija). Tai, kad gynime dalyvauja du oponentai,  rodo, kad palyginti su Lietuvos disertacijų rengimo ir gynimų sistema Estijoje esama skirtumų.

Talino technologijos universitetas lyderiaujančių Europos inžinerinių universitetų tinklą (EuroTeQ – Engineering University) narys.  Tai Technical University of Munich (Vokietija), Technical University of Denmark (Danija), Eindhoven University of Technology (Nyderlandai), École Polytechnique (Prancūzija), Tallinn University of Technology (Estija) bei Czech Technical University in Prague (Čekija) susivienijimas, leidžiantis įsigyti ir efektyviai naudoti pačią naujausią tyrimų techniką. Tačiau svarbiausia, kad „EuroTeQ“ vienijami universitetai, pirmaujantys  ekosistemų inovacijų kūrime ir turintys didelę bendradarbiavimo patirtį, pasirengę inžinerinio išsilavinimo paradigmos pokyčiui bei siekia atsakingo vertybių kūrimo technologijų srityje.

Daugiau informacijos