VDU ŽŪA langas. Situacija Europos žemės ūkio rinkose – nuogąstavimai dėl augančių kviečių kainų
Šių metų pavasario pabaigoje vienas didžiausių nuogąstavimų žemės ūkio biržose – ženkliai išaugusios kviečių kainos. Kovo pradžioje kviečių, prekiaujamų Paryžiaus biržoje (MATIF), kaina buvo apie 190 eurų už toną, o birželio pradžioje jau siekė apie 260 eurų už toną, taigi pakilo apie 35 proc.
Nepaisant Rusijos karo Ukrainoje bei Rusijai taikomų sankcijų, Rusija išlieka pagrindiniu kviečių eksportuotoju pasaulyje.
Prastos klimato sąlygos bei šaltas pavasaris Rusijoje koregavo investuotojų lūkesčius dėl vasaros derliaus bei sumažino prognozuojamo kviečių derliaus apimtis, dėl to išaugo kviečių ateities sandorių kainos. Kitas veiksnys, prisidėjęs prie kviečių kainų didėjimo – nuogąstavimai, kad Indijos vyriausybė gali panaikinti taikomą 40 proc. kviečių importo muitą po birželio 4 dieną rengiamų parlamento rinkimų ir siekdama papildyti kviečių atsargas tarptautinėse rinkose, tai padidintų kviečių paklausą pasaulio rinkose. Jeigu kviečių kainos augs toliau, neišvengiamai kils duonos, makaronų kainos kviečius importuojančių šalių vartotojams.
Antra vertus, dalies ekspertų nuomone, Australijoje, kuri yra antra pagal dydį kviečių eksportuotoja pasaulyje, dėl Ramiojo vandenyno regione vykstančio „La Nina“ orų reiškinio tikimasi daugiau kritulių, kurie greičiausiai padidins kviečių derliaus potencialą ateinančiu laikotarpiu. Tai savo ruožtu turėtų sumažinti arba bent jau stabilizuoti kviečių kainas.
Kilo ir kitų žemės ūkio produktų kainos
Šių metų pavasarį taip pat augo ir kitų žemės ūkio produktų kainos, nors ne taip sparčiai kaip kviečių.
Kukurūzų kaina Paryžiaus ateities sandorių biržoje (MATIF) kovo pradžioje buvo apie 170 eurų už toną, o birželio pradžioje – apie 220 eurų už toną (padidėjo 30 proc.).
Rapsų kaina kovo pradžioje buvo apie 410 eurų už toną, o birželio pradžioje – apie 490 eurų už toną, t. y. per pavasarį nuosekliai augo ir padidėjo apie 20 proc. Rapsų kainų augimą sąlygojo ne tik augančios kviečių, bet ir kitų aliejinių augalų kainos pasaulinėse rinkose – daugiausia dėl nepalankių klimato sąlygų.
Europos biržose gegužės mėnesį kilo ir dalies kitų žemės ūkio produktų kainos. Pavyzdžiui, sviesto, prekiaujamo Europos energijos biržoje (EEX), kaina per gegužės mėn. padidėjo nuo 5900 iki 6600 eurų už toną (10 proc.). Kavos kaina Londono biržoje gegužės mėn. pradžioje buvo 3400 JAV dolerių už toną, mėnesio pabaigoje ji siekė apie 4400 JAV dolerių už toną (padidėjo apie 30 proc.). Čia taip pat didelį poveikį turėjo klimato sąlygos – susirūpinimas dėl kavos derliaus Brazilijoje ir Vietname, kas skatina investuotojus aktyviau pirkti kavos ateities sandorius.
Tendenciją sudėtinga paaiškinti kuro kainomis
Žemės ūkio produktų kainas didele dalimi sąlygoja energiniai produktai. Tačiau pavasarinis žemės ūkio produktų kainų šuolis nelabai susijęs su kuro kainomis.
Niujorko žaliavų biržoje (NYMEX) naftos kaina birželio mėn. pradžioje yra apie 75 JAV dolerių už barelį, nors balandžio pradžioje ji buvo apie 85 JAV dolerių už barelį. Taigi žemės ūkio produktų kainos augo nepaisant mažėjančių kuro kainų.
VDU ŽŪA langas pranešimą paruošė – VDU Žemės ūkio akademijos Bioekonomikos plėtros fakulteto lekt. dr. Algirdas Justinas Staugaitis