Žemės ūkio paroda „Ką pasėsi… 2022“: inovatyvus verslas, paremtas mokslo ir verslo bendradarbiavimu, tikrai sugebės mus aprūpinti maistu
Žemės ūkio paroda „Ką pasėsi… 2022“: inovatyvus verslas, paremtas mokslo ir verslo bendradarbiavimu, tikrai sugebės mus aprūpinti maistu
Kovo 31 – balandžio 2 dienomis VDU Žemės ūkio akademijoje vyksta tradicinė, šiemet 26-oji, žemės ūkio paroda „Ką pasėsi… 2022“. Į dešimties hektarų dydžio atvirame plote bei 5 tūkst. kv. m paviljonuose išdėstytą ekspoziciją traukia būriai lankytojų, pasiilgusių galimybės išvysti naujausias žemės ūkio inovacijas. 300 pardavėjų ir paslaugų teikėjų Lietuvos žemdirbiams siūlo praktiškai viską, ko reikia siekiant ūkininkauti tvariai ir našiai.
Žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi… 2022“ lankydamasis šalies Prezidentas Gitanas Nausėda teigė, kad šios parodos eksponatai, atspindintys aukštą Lietuvos agrosektoriaus lygį, akivaizdžiai griauna senuosius stereotipus. Ir tai yra paskata jauniems žmonėms rinktis studijų programas, susijusias su veikla šiame perspektyviame sektoriuje.
Prezidentas pabrėžė ypatingą žemės ūkio svarbą užtikrinant valstybės saugumą bei atsparumą grėsmėms. Tai ypač išryškino Rusijos agresija prieš Ukrainą – karas, kuris ne tik nusineša tūkstančius gyvybių, bet ir neigiamai veikia dalies maisto produktų pasiūlą bei skatina tolesnį kainų augimą. „Kaimynystėje vykstant karui ir ryškėjant naujoms grėsmėms, turime užtikrinti, kad Lietuva ir ateityje galėtų be sunkumų pati apsirūpinti maistu“, – akcentavo Prezidentas. Pasak šalies vadovo, esminį vaidmenį šiuo atveju gali atlikti trumposios maisto grandinės, mažinančios atstumą nuo ūkininkų ir gamintojų iki galutinių vartotojų. Trumpėjančios maisto grandinės taip pat mažina bendrą žemės ūkio poveikį klimato kaitai bei skatina Lietuvos vietos bendruomenių ir atskirų regionų gyvybingumą. Prezidentas pabrėžė, kad, ieškant Lietuvos žemės ūkiui reikalingų sprendimų, taip pat ir siekiant užtikrinti didesnį sektoriaus tvarumą, būtinas aktyvus ūkininkų bendruomenių įsitraukimas. Svarbų vaidmenį turi atlikti žemės ūkio sektoriaus inovacijos, moderniausių ūkininkavimo praktikų taikymas. Pasak šalies vadovo, itin svarbu, kad žemės ūkio sektorius ir toliau sparčiai modernėtų, remdamasis verslo ir mokslo bendradarbiavimu bei rekordine ES parama Lietuvos žemės ūkiui, kuri 2021–2027 m. finansinėje perspektyvoje siekia 5 mlrd. eurų ir apima 400 mln. eurų didesnes tiesiogines išmokas. Neišnaudoto potencialo lieka ir pasitelkiant Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondo lėšas, kurias galima būtų tikslingiau nukreipti žemės ūkio stiprinimui, ruošiantis įveikti tiek globalius, tiek ir vietinio pobūdžio iššūkius, susijusius su maisto gamyba.
Sveikinimo žodį parodos dalyviams ir lankytojams taręs VDU rektorius prof. Juozas Augutis, pastebėjo, kad tarp mus pasiekiančių šiurpių reportažų apie karo veiksmus broliškoje Ukrainoje matome ir tokiame kontekste ypač jautrius siužetus apie tai, kad nebodami net ir aplink skriejančių kulkų Ukrainos žemdirbiai dirba įprastinius pavasarinės sėjos darbus. „Neabejoju, kad jei Lietuvoje būtų panaši situacija kaip Ukrainoje, mūsų šalies ūkininkai elgtųsi taip pat“, – teigė J. Augutis. „Lietuva buvo, yra ir bus žemės ūkio kraštas. Žemdirbiai visada sugebėjo užtikrinti savos, lietuviškos duonos kąsnį. Inovatyvus verslas, paremtas mokslo ir verslo bendradarbiavimu, tikrai sugebės mus aprūpinti maistu“, – įsitikinusi kalbėjo VDU ŽŪA kanclerė prof. Astrida Miceikienė. Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sveikindamas parodos dalyvius ir lankytojus taip pat pabrėžė mokslo reikšmę žemės ūkio raidai. „Labai svarbu, kad paroda vyksta universitete, kur dalijamasi žiniomis. Pastaruoju metu brangsta žaliavos, tad žinios yra ginklas, kuris padeda susidoroti su iššūkiais“, – teigė K. Navickas. Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas prof. Viktoras Pranckietis dėkojo žemdirbiams, pastebėdamas, kad prasidėjus karui požiūris į žemės ūkį ėmė keistis, nes žmonės suprato, kiek daug jų gerovė priklauso nuo žemdirbių triūso. „Vyksta reikšmingas žemės ūkio virsmas – pereinama prie išmanaus ūkininkavimo. Sutapo du strateginiai tikslai – sumažinti aplinkos taršą ir išlaidas. Tai ypač svarbu dabar, kai viskas brangsta“, – atkreipė dėmesį pagrindinio parodos rėmėjo, UAB „Žemtiekimas“ generalinis direktorius Saulius Silickas.
Tradiciškai gausiausia parodoje – žemės ūkio technikos ekspozicija. Ūkininkai aktyviai domisi inovatyvios technikos našumu, jos patikimumu, garantiniu ir pogarantiniu aptarnavimu, kuro sąnaudomis, atsarginių dalių operatyviu tiekimu, būsima technikos likutine verte ir naujomis technologijomis, kurios atitinka pasaulines tvaraus ūkininkavimo tendencijas. Šiemet parodoje dalyvauja beveik 20 proc. naujų dalyvių, kurie pristato mėšlo tvarkymo technologijas, natūralius ir biologiškai aktyvių medžiagų koncentratus, taip pat atsinaujinančios energetikos, IT ir telekomunikacinių sprendimų galimybes. Kaip ir kasmet 10 geriausių parodos eksponatų apdovanoti parodos „Ką pasėsi… 2022“ medaliais.
Renginio metu tradiciškai vyksta seminarai įvairiomis aktualiomis su veiklomis žemės ūkyje ir regionuose susijusiomis temomis. Per tris parodos dienas planuojama apie 40 tokių seminarų. Daugiau kaip pusę jų veda VDU Žemės ūkio akademijos ekspertai. Jų metu pristatomi skaitmeniniai augalininkystės sprendimai, ekologinio ūkininkavimo ir ekologiškų produktų gamybos niuansai bei daug įvairių kitų agroverslams aktualių dalykų. Taip pat pristatomos socialinės inovacijos, vertikaliosios kooperacijos (klasterių) modelių taikymo Lietuvoje galimybės ir vadybos modeliai. Organizuojant parodos „Ką pasėsi… 2022“ šviečiamąją programą aktyviai dalyvauja LR Žemės ūkio ministerija. Šios ministerijos specialistai parodos lankytojams yra parengę 5 seminarus. Jų metu pristatomas naujojo ES 2023 – 2027 metų programavimo laikotarpio Žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginio plano projektas, pereinamojo laikotarpio KPP priemonė „Sumanūs kaimai“, dalijamasi trumpųjų tiekimo grandinių ir vietos rinkų vystymo Lietuvoje gerąja patirtimi, atskleidžiama durpžemių svarba klimato kaitos kontekste, supažindinama su 2022 m. tiesioginių išmokų deklaravimo naujovėmis.
Inovatyvių produktų ekspoziciją ir turiningų renginių ciklą parodos lankytojams yra parengęs VDU Komunikacijos ir technologijų perdavimo centras (KTPC). Jo atstovai kviečia apsilankyti „Inovacijų labirinte“ ir praktiškai išbandyti VDU mokslininkų sukurtus prototipus, atlikti mokslinius eksperimentus. Lankytojai turi galimybę dalyvauti seminaruose 6 skirtingomis temomis. Seminarų metu pristatomi galimi finansavimo šaltiniai inovatyvioms idėjoms materializuoti, atskleidžiami VDU mokslininkų ir verslo atstovų bendradarbiavimo gerosios praktikos pavyzdžiai kuriant komercializuojamus produktus, pristatomos VDU laboratorijų galimybės.
Parodoje dalyvaujančios įmonės lankytojus taip pat pakvietė į seminarus. Pagrindinis parodos rėmėjas UAB „Žemtiekimas“ pristatė išmaniąją technologiją, skirtą juostiniam žemės dirbimui, dirvos tręšimui ir sėjai vienu metu. Pirmą kartą parodoje dalyvaujanti atsinaujinančios energetikos lydere prisistatanti įmonė „Green Genius“ jos organizuojamame seminare atskleidė, kad biodujas galima gaminti ne tik iš ūkiuose susidarančių bioskaidžių organinių atliekų, bet ir, pavyzdžiui, iš biuruose susikaupiančių kavos tirščių.
Visas parodos „Ką pasėsi… 2022“ dienas vyksta tradicinė sodinukų ir amatų mugė, iš kurios išsinešami ir žmonių rankose po visą renginio erdvę pasklidę jauni augaliukai šiemet tapo taikaus gyvenimo ir solidarumo simboliais.