Mokslininkų dėmesys žemės ūkio vizijai Skuodo rajone
Bioekonomikos strategija ir jos įgyvendinimo veiksmų planas yra pamatas modernesnės, tausiau išteklius naudojančios ir konkurencingesnės visuomenės formavimuisi. Tokia visuomenė būti pajėgi vystyti ekonomiką, kurioje būti suderintas apsirūpinimas maistu, tvarus atsinaujinančių išteklių naudojimas pramoniniams tikslams ir aplinkos apsauga. Europos Komisija yra nustačiusi ilgalaikį tikslą iki 2050 m. sukurti konkurencingą, išteklius tausojančią ir mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančią ekonomiką. Apie šį tikslą ir galimus jo siekimo būdus diskutuota. Skuode vykusioje konferencijoje „Ateitis prasideda šiandien. Žemės ūkio vizija ir perspektyvos Skuodo rajone“. Renginio iniciatoriai – vietos savivalda ir Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija.
Konferencijos atidaryme sveikinimo žodžius tarę Skuodo rajono savivaldybės meras Petras Pušinskas, administracijos atstovai bei Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos konsultantai pažymėjo, kad globalizacija verčia mąstyti, ar Skuodo rajonas juda tinkama linkme. Smulkių ir vidutinių įmonių skaičius Skuodo rajone yra mažesnis nei regione, gaminama nedaug aukštos pridėtinės produkcijos. Čia vidutinis ūkis tėra apie 13 ha, tačiau ūkiai stambėja. Bendrasis produkcijos kiekis didėja, bet mažėja jo įvairovė, nedidėja ekologiškos produkcijos apimtys. Skuodo rajonas prie Klaipėdos regiono išskirtinumo prisideda per plėtojamas turizmo veiklas – kultūrinį ir gamtinį turizmą. Labai svarbu, kad stambūs ūkiai „neišstumtų“ smulkių ūkininkų, būtų diversifikuojama šiuo metu vykdoma veikla. Itin aktualu didinti ekologiškos produkcijos apimtis bei diegti inovatyvias technologijas mažuose ir vidutiniuose ūkiuose.
Klaipėdos regionas ir Skuodo rajonas turėtų persiorientuoti į bioekonomikos vystymosi kryptį, kurdamas ir įgyvendinamas bioekonomikos inovacijų scenarijus. 2018 – 2019 metais asociacija „Klaipėdos regionas“ inicijavo ir įgyvendino projektą, kurio metu buvo parengta Klaipėdos regiono turizmo ir žemės ūkio plėtros studija. Studijos tikslas – sukurti prielaidas subalansuotai ir kryptingai Klaipėdos regiono ekonominei plėtrai skatinti, identifikuojant ir pagrindžiant turizmo ir žemės ūkio sektorių specializacijos ir plėtros kryptis.
Apibrėžti trys galimi Klaipėdos regiono žemės ūkio sektoriaus plėtros scenarijai: minimalių pastangų scenarijus – veiksmai, nukreipti į žemės ūkio ir biomase grįstos pramonės vystymą, nekoordinuojami Klaipėdos regiono lygmeniu, neįgyvendinant papildomų priemonių; tradicinio žemės ūkio plėtros scenarijus – pažangiai valdomas žemės ūkis, jame sumaniai panaudojami Klaipėdos regiono gamtiniai ištekliai, orientuojamasi į aukštos vertės, ekologiškus ir plataus pritaikymo produktus bei inovatyvias gamybos technologijas, plėtojamos alternatyvios papildomas pajamas generuojančios veiklos; bioekonomikos plėtros scenarijus – užtikrinamas žemės ūkio sektoriaus konkurencingumas, sektorius integruotai vystomas kartu su inovatyvia, biologiniais ištekliais grįsta apdirbamąja gamyba.
Tad rajono žemdirbiai ir vietos valdžios institucijos šiuo metu yra pokyčių, apmąstymų ir apsisprendimo kryžkelėje, kaip siekti stabilios ir sėkmingos ūkio veiklos ir kaip stiprinti vietos bioekonomiką.
Konferencijoje buvo siekiama atsakyti į klausimus, kaip vystyti bioekonomiką, valdyti trumpąsias maisto tiekimo grandines, kokios šeimos ūkių perspektyvos, parama verslui ir žemės ūkiui.
Visi diskusijos dalyviai pasisakė už tai, kad Skuodo rajono savivaldos institucijos ir ūkininkai imtųsi veiksmų, jog iš rajono nebūtų išvežama žaliava, kurios pageidauja šalies ir užsienio rinkos, kad būtų lokaliau užimti vietos gyventojai ir jie jaustųsi geriau, saugiau ir solidžiau. Tuo turi rūpintis ir vietos valdžia, ir ūkininkai. Pastebėta, kad jei bent 1 – 2 konferencijoje dalyvavę ūkininkai pradės gilintis į bioekonomikos klausimus ir dirbti kitaip, bus galima daryti išvadą, kad renginys savo tikslą pasiekė.
Pranešimą „Bioekonomikos vystymasis: galimybė biologines žaliavas ir atliekas paversti didelės vertės produktais“ skaitė VDU Žemės ūkio Akademijos Bioekonomikos plėtros fakulteto Bioekonomikos tyrimų instituto direktorė profesorė dr. Vilija Aleknevičienė. Ji pateikė pavyzdžių, kaip galima vystyti bioekonomiką pakeičiant ir patobulinant žaliavas, technologijas, laikantis žiediškumo principo, ir svarbiausia – bendradarbiaujant. Biomasė gali būti gaminama ne tik maistui ir pašarui. Vis daugiau jos galima užauginti ir panaudoti kaip žaliavą aukštesnės pridėtinės vertės produktams gaminti farmacijos, kosmetikos ir kituose pramonės sektoriuose. „Bioekonomikos vystymasis neturi ribų. Nyderlandų mokslininkai jau yra sukūrę automobilio kėbulą iš cukrinių runkelių ir linų pluošto. Taigi žemės ūkiui, kaip vienam pagrindinių biožaliavos tiekėjų, atsiveria nauji horizontai“, – kalbėjo V. Aleknevičienė.
Ypatingas dėmesys renginio metu skirtas vienai efektyviausių žemės ūkį, kaimo turizmo sektorių ir bioekonomiką galinčių sujungti sričių – trumposioms maisto grandinėms. Apie tai pranešimą „Trumpųjų maisto tiekimo grandinių valdymas ir vietos rinkų plėtra“ skaitė VDU Žemės ūkio akademijos Bioekonomikos plėtros fakulteto Verslo ir kaimo vystymosi tyrimų instituto profesorė dr. Vilma Atkočiūnienė. Mokslininkė pažymėjo, kad viena prielaidų plėtoti trumpąsias maisto grandines, – sparčiai augantis sveikos mitybos ir vietos produktų poreikis. Gamintojai, ruošdami vietoje užaugintą produkciją ir ją parduodami tiesiogiai maitinimo įstaigoms (ikimokyklinio ir mokyklinio ugdymo įstaigoms, kavinėms, restoranams, viešbučiams ir kt.), gautų žymiai didesnę pridėtinę vertę, vartotojai – sveikesnius ir išskirtinius produktus, o Skuodo rajonas stiprintų vietos ekonomiką.
Pranešimus taip pat skaitė Skuodo r. vietos veiklos grupės pirmininkė Vilija Vaškienė, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Skuodo skyriaus ekonomikos konsultantė Nijolė Stanevičienė, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto narys, ŽŪK „Lietuviško ūkio kokybė“ vadovas Mindaugas Maciulevičius.
Renginio metu prieita vieninga išvada: siekiant žemės ūkio gamybą pasukti bioekonomikos vystymosi kryptimi, plėtoti trumpąsias maisto tiekimo grandines, kurti regiono maisto sistemas, reikalingi žmogiškieji ištekliai, kurie sugebėtų diegti inovacijas. Todėl raginta tiek Skuodo rajono, tiek ir visos Lietuvos jaunimą aktyviai rinktis bakalauro ir magistro studijas VDU Žemės ūkio akademijos Bioekonomikos plėtros fakultete, kur galima mokytis ir tobulėti keliose studijų programose: „Kaimo plėtros administravimas“, „Apskaita ir finansai“, Logistika ir prekyba“, „Turizmo industrijos“.