Konferencija „Bulvių selekcija Lietuvoje: praeitis, dabartis ir ateities perspektyvos“

Birželio 18 d. VDU Žemės ūkio akademijos Agronomijos fakulteto Žemės ūkio ir maitso mokslų instituto mokslininkai surengė nuotolinę mokslinę – praktinę konferenciją BULVIŲ SELEKCIJA LIETUVOJE: PRAEITIS, DABARTIS IR ATEITIES PERSPEKTYVOS, skirtą prof. dr. Kosto Bėčiaus 110-osioms gimimo metinėms paminėti.
Sveikinimo žodį konferencijoje tarė VDU ŽŪA l. e. p. Agronomijos fakulteto dekanė doc. dr. Aida Adamavičienė. Ji teigė, kad prof. K Bėčiaus indėlis į Lietuvos augalų selekciją yra labai svarus, o profesoriaus pradėti darbai ir toliau tęsiami. Prisiminimais apie K. Bėčiaus asmenybę pasidalino profesoriaus sūnus Rimantas Bėčius.
Docentas dr. Evaldas Klimas apžvelgė prof. dr. Kosto Bėčiaus gyvenimo ir mokslinės veiklos kelią. Apie bendrą darbą savo prisiminimais pasidalino ir buvusi kolegė Genovaitė Aniūnienė bei prof. habil dr. Algirdas Sliesaravičius. Neliko nepaminėtos ir K. Bėčiaus sukurtos bulvių veislės, iš kurių keletui Lietuvos žemdirbių kartų geriausiai žinomos ‘Pirmūnės‘ ir ‘Vilija‘ bei žirnių veislė ‘Greitukai‘. Kai kurios iš senųjų veislių i genetinė medžiaga iki šiol laikomos Augalų genų banko saugykloje, o esant reikalui, ji naudojama tyrimams ir selekcijai.
Konferencijoje prof. K Bėčiaus mokinys Jonas Valaitis pristatė savo įkurtą „Bulvės“ muziejų. Papasakojo savo kelią nuo agronomijos studijų, vieno pirmųjų specializuoto bulvių sėklininkystės ūkio steigimo iki „Bulvės“ muziejaus idėjos atsiradimo ir įgyvendinimo.
Mokslinę bulvių selekcijos temą aptarė LAMMC ŽI Vokės filialo vyresn. mokslo darbuotoja selekcininkė dr.Rita Asakavičiūtė. Mokslininkė trumpai apžvelgė bulvių selekcijos istoriją pasaulyje ir Lietuvoje bei pristatė šiuolaikinės Lietuvos bulvių selekcijos realijas ir perspektyvas.
Iššūkius, su kuriais susiduria Lietuvos bulvių sėklininkystės ūkiai išvardino vieno didžiausių Lietuvoje bulvių sėklininkystės Vfarm Petro Vasiliausko ūkio atstovė Rugilė Gikarė bei ūkio įkūrėjas Petras Vasiliauskas. Praktikai pasidalino savo patirtimi, kaip šiuolaikiniais metodais sprendžiami bulvių apsaugos nuo virusinių bei kitų ligų klausimai. Pristatė savo ūkyje vykdomą amarų plitimo monitoringą bei jo pritaikymą saugant sėklines bulves nuo užsikrėtimo virusais.
Lektorė dr. Nijolė Vaitkevičienė konferencijos dalyviams papasakojo apie bulvių pritaikymo ne tik maistui galimybes. Mokslininkė pasidalino savo atliktų bulvių su spalvotu minkštimu tyrimų rezultatais. Pasirodo tokiose bulvėse esančios biologiškai aktyvios medžiagos antocianai, fenolinės rūgštys ir kt., gali būti puikiai panaudojamos siekiant praturtinti mūsų kasdienį stalą maistu, kuris ne tik suteikia energijos bet ir yra prevencija nuo kai kurių ligų.
Prof. Dr. K Bėčiaus atminimui skirtas renginys patvirtino, koks reikšmingas šio iškilaus mokslininko indėlis Lietuvos selekcijai, o kartu visai žemės ūkio raidai.
Parengė Žemės ūkio ir maisto mokslų instituto dr. A. Ramaškevičienė