Minint Pasaulinę žemės dieną VDU ŽŪA iškelta Žemės vėliava, organizuojamas jubiliejinis konkursas moksleiviams

Kovo 20 d. minint Pasaulinę žemės dieną VDU Žemės ūkio akademijoje iškelta Žemės vėliava. Ši tradicinė ceremonija – patvirtinimas, kad universiteto bendruomenė jungiasi prie pasaulyje masiškiausia laikomos pilietinės akcijos, kuria siekiama atkreipti dėmesį į mūsų planetai gresiančius pavojus bei raginama ieškoti sprendimų. VDU ŽŪA Miškų ir ekologijos fakultetas Pasaulinę žemės dieną pasitinka jubiliejinį, dešimtąjį, kartą organizuodamas nacionalinį moksleivių konkursą „Mano pasaulis – darniai Lietuvai“.
VDU Žemės ūkio akademijoje iškelta Žemės vėliava
Kovo 20-osios vidurdienį suplevėsuojančios mėlynos spalvos vėliavos su pavaizduotu simboliniu mūsų planetos apskritimu centre ir visuotinai sugaudžiantys varpai – Pasaulinės žemės dienos kulminacinė ceremonija, primenanti žmonijos atsakomybę už ekosistemas, rūšis, buveines bei raginanti išmokti gyventi santarvėje su gamta. Kovo 20-osios vidurdienį Žemės vėliava suplevėsavo ir VDU Žemės ūkio akademijoje.
„Būtent šiuo metu, skaudžių įvykių Ukrainoje akivaizdoje, ypatingai pajautėme, kas mums yra žemė. Šiuo metu žemė mums yra viskas. Ji – mūsu maitintoja, ji mus saugo. Jeigu nebus žemės – nebus ir mūsų. Šiandien ypatingai tinkamas laikas dar kartą pergalvoti visas savo vertybes ir deramai sudėlioti prioritetus. Žemės ūkio akademijai dabar kaip niekad svarbu parodyti žemes ūkio reikšmę, parodyti žemės, kaip mūsų gyvenamosios aplinkos, mūsų ekosistemos svarbą. Ne tik mokslininkai, bet ir studentai turėtų ugdyti ekologinį sąmoningumą. Kad išsaugotume žemę, turime galvoti ne tik apie save, bet apie savo vaikus, anūkus ir tolesnes kartas, kurioms taip pat bus reikalingi gyvybiškai svarbūs žemės resursai“, – pabrėždama planetos svarbą ir linkėdama visiems darnos su gamta VDU ŽŪA vėliavos iškėlimo ceremonijoje kalbėjo ŽŪA kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė.
Kiekvienais metais Žemės dienos renginiai ir veiklos, prasidedantys kovo 20 d., vyksta iki Tarptautinės motinos žemės dienos, kuri minima balandžio 22 d., ir yra vienijami šūkiu. Šių metų šūkis – Investuokime į mūsų planetą.
Lietuvoje Pasaulinė žemės diena minima nuo 1992 m., tuometei Aukščiausiajai tarybai priėmus sprendimą mūsų valstybei prisijungti prie pasaulinės iniciatyvos atkreipti dėmesį į dėl neatsakingo vartojimo kylančias grėsmes. VDU ŽŪA mokslinis potencialas prie planetos ir gamtinių resursų tausojimo prisideda kurdamas naujas, inovatyvias, aplinkai draugiškas technologijas ir verslo modelius, skatindamas precizinio ūkininkavimo principus.
Siekiant ugdyti jaunų žmonių sąmoningumą – VDU ŽŪA Miškų ir ekologijos fakulteto konkursas moksleiviams
„Kovo 20-ąją neseniai pradėta minėti ir Tarptautinę laimės dieną. Nes iš tiesų mūsų laimė ir darni aplinka yra neatsiejami dalykai. Ekologinė planetos būklė šiuo metu yra labai prasta, todėl turime dėti pastangas, kad Europos žaliojo kurso kryptis ir numatytos įvairios iniciatyvos duotų teigiamų rezultatų. Tačiau tai įvyks tik tuo atveju, jei prie šio tikslo prisidės kiekvienas mūsų. Siekdama prisidėti prie sąmoningo žmogaus formavimo, VDU Žemės ūkio akademija nuo 2011 m. organizuoja nacionalinį konkursą „Mano pasaulis – darniai Lietuvai“, – teigia konkurso viena organizatorių, VDU ŽŪA Miškų ir ekologijos fakulteto Aplinkos ir ekologijos katedros doc. dr. Anželika Dautartė, pastebinti, kad prieš porą
dešimtmečių Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigose pradėta įgyvendinti vaikų aplinkosauginio švietimo programa šiandien jau duoda gražių rezultatų – jaunoji karta daugeliu atvejų šioje srityje yra labiau išprususi bei atsakingesnė.
Pašnekovė atskleidžia, kad konkursas „Mano pasaulis – darniai Lietuvai“ skirtas aukštesniųjų klasių moksleiviams, kuomet jaunas žmogus jau geba interpretuoti naudodamasis turimomis žiniomis. Konkurso tikslas – skleisti darnaus vystymosi vertybes, plėtojant žinias apie darnios plėtros koncepciją, lietuvių tautinį, kultūrinį paveldą ir stiprinant moksleivių, universitetinės bendruomenės ryšius ir bendradarbiavimą, ugdyti vaikų ir jaunimo etnokultūrinį ir ekologinį sąmoningumą, prisiimti atsakomybę už savo veiksmus, formuoti atsakingą, pilietišką ir rūpestingą jaunimo požiūrį į aplinką, gimtosios šalies plėtrą. Konkurso užduotys parengtos atsižvelgiant į bendrojo ugdymo programas bei bendradarbiaujant su biologijos, lietuvių literatūros, chemijos mokytojais.
„Manome, kad šiandienos situacijoje svarbūs ne tik ekologijos, bet ir mūsų kultūrinio paveldo išsaugojimo klausimai, nes mūsų pavelde – papročiuose, tautosakoje, architektūroje – ypač gausu gamtos, miško motyvų. Tai rodo, kad lietuviams gamta visais laikais buvo labai svarbus ne tik ekonominės, socialinės, bet ir dvasinės gerovės veiksnys“, – teigia A. Dautartė.