Pagalba Ukrainai stiprina partnerystes Lietuvoje

Kovo mėnesį VDU Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) lankėsi Europos Komisijos (EK) atstovybės Lietuvoje darbuotojų komanda. Vizito tikslas – aptarti šios institucijos ir universiteto veiksmus teikiant pagalbą Lietuvoje prieglobstį nuo karo randančiai Ukrainos akademinei bendruomenei, taip pat numatyti glaudesnio bendradarbiavimo galimybes tarp VDU ŽŪA ir EK įgyvendinant Europos žaliąjį kursą, kuriam naujų iššūkių kelia geopolitinė įtampa.
VDU Žemės ūkio akademija tiesia pagalbos ranką Ukrainai – įdarbintos dvi mokslininkės
„VDU Žemės ūkio akademijos ištiesta pagalbos ranka nuo karo kenčiančiai Ukrainai – kilnus ir sektinas pavyzdys mums visiems“, – susitikimo metu kalbėjo EK atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega. VDU ŽŪA kanclerės prof. dr. Astridos Miceikienės teigimu, ši pagalba tarsi savaime suprantamas dalykas – su žeme ir mišku savo gyvenimą siejantiems lietuviams nuoširdumas, bendrystė ir savitarpio parama buvo ir yra svarbūs visais laikais. Akademijos mokslininkai savo namų pastogę šiuo metu jau yra suteikę kelioms kolegų ukrainiečių šeimoms, rūpinasi jų įsikūrimu ir profesionalios psichologinės pagalbos paieška, nes ši pagalba ypač reikalinga karo baisumus ir alinančią kelionę patyrusiems vaikams.
Dvi ukrainietės mokslininkės jau sėkmingai įdarbintos. Viena jų dirbs akademijos verslo partnerių įmonėje, kita – Bioekonomikos fakultete prisijungs prie tyrėjų komandos, su kuria ukrainietė yra bendradarbiavusi ir anksčiau, dirbdama mokslinį tiriamąjį darbą savo tėvynėje. Pageidavimą studijuoti VDU Žemės ūkio akademijoje vien pastarosiomis dienomis jau yra pareiškę apie pusšimtis Ukrainos jaunuolių.
Vytauto Didžiojo universitetas priims iki 400 Ukrainos studentų
Pasak A. Miceikienės, visas Vytauto Didžiojo universitetas susitelkė siekdamas padėti nuo karo bėgantiems ukrainiečiams. Šiam tikslui įgyvendinti numatytos kelios veiklos kryptys. Visų pirma įsteigtas fondas, į kurį kiekvienas gali aukoti. Iš šio fondo Ukrainos studentams bus mokamos stipendijos, kuriomis bus galima padengti studijų, apgyvendinimo ir įsikūrimo išlaidas. Prireikus lėšų bus skiriama ir studentų pragyvenimui.
Visuose VDU fakultetuose ruošiamasi priimti iki 400 nuo karo bėgančių studentų ir iki 50 dėstytojų bei tyrėjų. Be to, ukrainiečiams atlaisvinta apie 100 vietų universiteto bendrabučiuose.
Prie VDU ŽŪA iniciatyvos teikiant humanitarinę pagalbą ukrainiečiams jungiasi ir agroverslas, siūlantis jiems darbo vietas. „Tai labai sveikintina iniciatyva. Tikimės, kad ja sėkmingai pasinaudos ne tik vyresnio amžiaus žmonės, bet ir studentai. Labai gaila, kad nesuspėjome su verslo partneriais, žadėjusiems studentams konkurencingus atlyginimus, įgyvendinti įpusėto projekto, pagal kurį studijuoti pas mus jau netrukus turėjo atvykti grupė inžinerijos magistrantų iš Ukrainos. Deja, šiuo metu šie vaikinai priversti užsiimti kitais dalykais“, – apgailestavo kanclerė.
Nuoširdžią padėką už jam pačiam ir jo tėvynainiams rodomą nuoširdumą akademijos bendruomenei dėkojo jos narys, VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto doktorantas Andrii Zabrodsyi. Atvykęs iš Žitomiro valstybinio universiteto prieš trejetą metų ir vadovaujamas prof. Egidijaus Šarauskio pradėjęs aplinkos inžinerijos srities doktorantūros studijas Andrii aktyviai dalyvauja įvairiuose projektuose ir puikiai kalba lietuviškai. Kovo 11-ąją jaunasis mokslininkas buvo apdovanotas padėkos raštu už drauge su kolegomis parengtą mokslo produkcijos rinkinį „Švaresni, aplinką tausojantys žemės ūkio technologiniai procesai“.
VDU ŽŪA – vienintelė šalyje vykdanti visų pakopų studijas, aktualias bioekonomikos verslo sektoriui
Aptariant glaudesnį bendradarbiavimą tarp Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje ir VDU Žemės ūkio akademijos, A. Miceikienė atkreipė dėmesį, kad akademija yra vienintelė šalies aukštoji mokykla, kurioje vykdomos šiuolaikiškos visų pakopų studijų programos, aktualios bioekonomikos verslo sektoriui. Atliekamų mokslinius tyrimų srityje VDU ŽŪA yra pelniusi svarų tarptautinį pripažinimą ir QS pasaulio universitetų reitinge patenka tarp 300 miškininkystės ir žemės ūkio srityje dirbančių geriausių universitetų. „Žaliasis kursas yra mūsų laikas ir tai akivaizdžiai įrodo augantis įvairių iniciatyvų skaičius, dar aktyvesnė partnerystė su verslu atliekant mokslo tyrimus, tobulinant studijų programas bei organizuojant jų procesą“, – VDU ŽŪA veiklą komentavo kanclerė.