VDU ŽŪA mokslininkai pradėjo vykdyti BioRural projektą „Žiedinių biosprendimų integravimo į Europos kaimo vietoves spartinimas“

BioRural yra naujas „Horizon Europe“ finansuojamas projektas, kuriuo siekiama rasti bendrų sąlyčio taškų žiedinės bioekonomikos potencialui Europos kaimo vietovėse išlaisvinti. BioRural projektu taip pat siekiama sukurti perėjimo prie tvarios, atsinaujinančios, įtraukios ir žiedinės bioekonomikos visoje Europoje sprendimus ir padėti inovatoriams diegti nedidelio masto biolsprendimus kaimo vietovėse. Europos Sąjungos (ES) lėšomis finansuojamas BioRural projektas, kurio bendras biudžetas yra apie 3 mln. eurų, skirtas sumažinti atotrūkį tarp esamų bioinovacijų ir kasdienio Europos piliečių gyvenimo. Projektu skatinamas keitimasis žiniomis ir tiriamos verslo, susijusio su kaimo plėtra galimybės. Iš 14 šalių suburta 19 partnerių, pasirengusių 3 metams sujungti savo pastangas. Puiki projekto pradžia – rugsėjo pradžioje Atėnuose įvykęs pirmasis susitikimas!
Europos kaimo vietovėms skubiai reikia esminių pokyčių
Nors skaitmenizacija ir išmanieji įrenginiai jungia viso pasaulio žmones, atokios vietovės vis dar nepajėgios pasinaudoti šiomis naujomis technologijomis, todėl tebėra izoliuotos. Pastaraisiais dešimtmečiais vis daugiau žmonių persikelia į miestus, todėl dabartinis demografinis pasiskirstymas yra gana nevienodas – kaimo vietovėse gyvena 30 proc. ES gyventojų, nors šios teritorijos sudaro daugiau nei 80 proc. ES teritorijos.
Be to, ES ekonomika labai priklauso nuo linijinių gamybos sistemų ir neatsinaujinančių išteklių bei medžiagų. Nepaisant daugybės bandymų sumažinti šią priklausomybę, vien, pavyzdžiui, 2018 m. ES valstybėse buvo pagaminta 61,8 mln. tonų plastiko.
Linijinės ekonomikos poveikis kartu su besitęsiančia urbanizacija kaimo vietovių žmonėms sukėlė naujų sunkumų, tokių kaip didesnė skurdo rizika, ribota prieiga prie pagrindinių paslaugų ir infrastruktūros bei žemesnis, palyginti su kitomis ES vietovėmis, išsilavinimo lygis ir vidutinis BVP vienam gyventojui (kaimo regionuose siekia tik 75 proc. ES vidurkio).
BioRural konsorciumo ekspertų komanda teigia, kad BioRural projektu siekiama atkreipti dėmesį į minėtas ekonomines, demografines ir su klimatu susijusias problemas ir jas išspręsti „sukuriant veiksmingą perėjimo sistemą, integruojant įtraukius sprendimus, kurie bus naudingi visoms Europos kaimo vietovėms“.
Teigiamo poveikio kūrimas
Atsižvelgiant į drąsų įsipareigojimą iš tikrųjų pereiti prie žiedinės bioekonomikos, šiuo projektu siekiama padėti inovatoriams diegti integruotus biosprendimus Europos kaimo vietovėse, kartu gerinti suvokimą ir didinti pridėtinę vertę. Dabartinių Europos kaimo bioekonomikos rezultatų įvertinimas ir kliūčių diegiant inovacijas suvokimas yra tik atspirties taškas.
BioRural siekia užtikrinti ir sustiprinti keleto pagrindinių bioekonomikos grandinės dalyvių bendradarbiavimą: nuo ūkininkų, žvejų, miškininkų, kaimo gyventojų, inovatorių iki platesnių grupių, tokių kaip privatus sektorius, politikos formuotojai, vietos valdžios institucijos, NVO, mokyklos, universitetai ir mokymo centrai. Taigi laikas išsiaiškinti, kaip tai vyks praktiškai. Organizuodamas mokymo seminarus ir kitas veiklas, BioRural paskleis turimas žinias visoms susijusioms suinteresuotosioms šalims. Kiekvienai iš jų bus suteikta individuali ir nepriklausoma pagalba – nuo konsultavimo iki mentorystės. Tai ne tik atvers akis kaimo veikla užsiimantiems žmonėms, pavyzdžiui, ūkininkams, bet ir sukurs tvaraus verslo modelius, galinčius paspartinti paklausių produktų ir paslaugų kūrimą bei pagerinti biosprendimų skverbimąsi į rinką Europoje.
Aštuoni projektai, kurie iki šiol buvo sėkmingai transformuoti iš idėjų į produktus, gali jus dar labiau įtikinti. Lenkijoje „Pustelnia“, siekdama sudaryti optimalias sąlygas, artimas natūraliai žuvų mitybai, pristatė žuvų gerovės sertifikatą, skirtą tvariai vietinei akvakultūrai („Fish Welfare“), o Graikijoje „Staramaki“, gamindama biologinius šiaudelius iš vietinių kviečių šalutinio produkto, taip pat biotrąšas iš panaudotų kavos tirščių iš vietinių kavinių ir šiaudų liekanų, pateikė alternatyvų sprendimą vienkartinių plastikinių šiaudelių naudojimui, taip pat kovai su dideliu nedarbu Kilkio kaimo vietovėje. Tai tik keletas nuostabių sėkmės istorijų, kurios buvo nustatytos ir įtrauktos į projektą, o ateityje jų bus dar daugiau!
Įgyvendinant BioRural siekį surasti bendrų sąlyčio taškų žiedinės bioekonomikos potencialui Europos kaimo vietovėse išlaisvinti, iki projekto pabaigos bus sukurtas ES tinklas, galintis išlikti ir veikti ateityje. Siekiant šio tikslo, BioRural, kurį koordinuoja ekspertų komanda iš Hellaso tyrimų ir technologijų centro (CERTH), bus visų susijusių suinteresuotųjų šalių – nuo žvejų iki vietos valdžios – susitikimų iniciatorius.
Pasak projekto koordinatoriaus dr. Thanos Balafoutis, mūsų misija yra padėti žmonėms mąstyti lokaliai ir veikti globaliai, taikant biosprendimus, kurie turės teigiamą ir ilgalaikį poveikį planetai. Be aplinkos apsaugos, daugiausia dėmesio skirsime žmonėms, nekantraujame įkvėpti naujos gyvybės atokioms kaimo vietovėms, padėti žmonėms susiburti siekiant šio tikslo ir leistis su mumis į šią kelionę!
Pagrindinė informacija apie BioRural:
„Horizontas Europa“ kvietimo tema HORIZON-CL6-2021-CIRCBIO-01-08: Įtraukiųjų nedidelio masto biosprendimų integravimas Europos kaimo vietovėse
Bendras biudžetas – apie 3,00 mln.
Trukmė – 3 metai, 2022-09-01–2025-08-31
Konsorciumas – 19 partnerių iš 14 Europos šalių
Projekto koordinatoriai
Dr. Thanos Balafoutis
Bioekonomikos ir žemės ūkio technologijų institutas (iBO)
Hellas tyrimų ir technologijų centras (CERTH)
Tel.: +302311257651
a.balafoutis@certh.gr
Adresas komunikuoti projekto klausimais
Despoina Kampouridou
Foodscale Hub
Graikija
BioRural VDU ŽŪA mokslininkų komanda
Prof. dr. Vlada Vitunskienė (vadovė), doc. dr. Rasa Pakeltienė, dr. Akvilė Aleksandravičienė, doc. dr. Jolita Greblikaitė, prof. dr. Kęstutis Navickas, doc. dr. Kęstutis Venslauskas