Naujos MBA studijų programos „Muitinės procesų valdymas“ kūrėjai ir dėstytojai tarptautinėje konferencijoje | VDU Žemės ūkio akademija

Naujos MBA studijų programos „Muitinės procesų valdymas“ kūrėjai ir dėstytojai tarptautinėje konferencijoje

2023 m. gegužės 25-26 d. naujos MBA studijų programos „ Muitinės procesų valdymas“ kūrėjai (Enrika Naujokė, Monika Bielskienė, Milda Stravinskė, doc. dr. Erika Besusparienė) ir dėstytojai (prof. Dr. Vesa Niskanen, lekt. Kristina Gesevičienė, lekt. Anthony Buckley) dalyvavo 8-oje muitinės praktikų konferencijoje, kuri vyko Vilniuje. Šių metų konferencijoje dalyvavo verslo ir aukštųjų institucijų atstovai iš Lietuvos ir kitų šalių – Vokietijos, Graikijos, Prancūzijos, Nyderlandų, Jungtinės Karalystės, Airijos, Bulgarijos, Izraelio ir kt.

8-ojoje muitinės praktikų konferencijoje buvo diskutuojamos įvairios temos susijusios su prekybos lengvatomis ir susitarimais, tiekimo grandinių iššūkiais 24/7, teisinėmis vingrybėmis, muitinės IT sistemomis ir automatizavimu. Daug dėmesio buvo skirta muitinei darnumo kontekste, čia MBA studijų programos „ Muitinės procesų valdymas“ komiteto pirmininkė doc. dr. Erika Besusparienė, kartu su Monika Bielskiene, prisidėjusia prie MBA studijų programos kūrimo, moderavo sesiją „Žalioji tarptautinė prekyba – apie ką importuotojai ir eksportuotojai turėtų pagalvoti ir kam ruoštis“. Šioje sesijoje Arne Mielken (Jungtinė Karalystė) savo pristatyme pateikė įžvalgas, kad procesai jau vyksta ir tarptautinė prekyba eina link tvarumo kartu su Europos žaliuoju kursu. Jis taip pateikė įvairių įžvalgų dėl kovos su prekėmis, kurios veikia aplinką, per daugiašalius aplinkosaugos susitarimus, patirties sklaidą, bei kurti patikimo prekybininko statusą – žaliasis prekybos supaprastinimas (angl. Green AEO). Šioje dalyje Anna Gayk (Vokietija) pristatė ES platformą Access2Markets, kuri leidžia gauti įvairią informaciją apie trečiąsias šalis (tarifai, mokesčiai, prekybos kliūtys ir kt.). Tuo tarpu dr. Christian Struck (Vokietija) pasidalino gerąja praktika įmonės Wacker Chemie AG atveju, kurie chemijos ir puslaidininkių pramonėje diegia darnius gamybos procesus, skaičiuoja ir analizuoja savo anglies pėdsaką (angl. Carbon Footprint), bei šiuo metu diegia technologijas ir siekia sumažinti CO2 emisijas, bei pasiruošti įvedamam pasienio anglies dioksido korekciniam mechanizmui.

Antrosios dienos popietė buvo skirta kūrybinėms dirbtuvėms tema „Kompetencijų muitinės srityje auginimas“. Šias kūrybines dirbtuves organizavo Muitinės žinių instituto (angl. Customs Knowledge Institute, toliau – CKI) bendruomenė ir jos valdybos pirmininkas Kevin Shakespeare (Jungtinė Karalystė). VDU taip pat yra CKI narys. Interaktyviose kūrybinėse dirbtuvėse CKI vadovas ir MBA studijų programos „ Muitinės procesų valdymas“ dėstytojas Anthony Buckley pristatė įžvalgas apie žinių struktūrą (mokymų skatinimas, žinių dalijimas, žinių kūrimas, žinių atnaujinimas, apdovanojimai už žinių sklaidą) ir kvietė konferencijos dalyvius išsakyti savo požiūrį šiuo klausimu. MBA studijų programos „ Muitinės procesų valdymas“ komiteto pirmininkė dr. Erika Besusparienė konferencijos dalyviams pristatė probleminę situaciją – muitinės srityje dirba skirtingi asmenys (importo/eksporto vadovai; finansų specialistai); ES muitinės kompetencijų sąranga apima daug skirtingų kompetencijų; ES muitinės vizijoje 2040 numatyta daugybė naujų pokyčių; 2030 m. daugelis darbų vis daugiau taikys technologijas, o darbuotojai turės išlaikyti kūrybiškumą. Konferencijos dalyviai identifikavo pagrindinius iššūkius susijusius su naujais reglamentais ir IT sistemų pokyčiais; identifikavo pagrindines kompetencijas išmanyti muitinės ir prekybos reglamentus, bei turėti tarpdisciplinines žinias (muitinė+mokesčiai+tiekimo grandinės); bei privalumus, kaip išplėstas profesinis tinklas, naujos karjeros perspektyvos ir didesnis atlygis.

8-oji muitinės praktikų konferencija buvo naudinga ne tik keliant dėstytojų kvalifikaciją, bet taip pat dar kartą patvirtino naujos sukurtos MBA studijų programos „ Muitinės procesų valdymas“ aktualumą ir atitikimą rinkos poreikiams.

MBA studijų programos kūrėjos Enrika Naujokė, Milda Stravinskė, Monika Bielskienė

MBA studijų programos dėstytojai ir rengėjai (Vesa Niskanen, Kristina Gesevičienė, Erika Besusparienė, Enrika Naujokė)

Sesija „Žalioji tarptautinė prekyba – apie ką importuotojai ir eksportuotojai turėtų pagalvoti ir kam ruoštis“ (Arne Mielken, Christian Struck, Erika Besusparienė)

MBA studijų programos „ Muitinės procesų valdymas“ pristatymas sesijoje „Užmegzkime ryšius!”

Konferencijos uždarymo akimirka