Tvarumas ir muitinė: kaip keičiasi tarptautinės prekybos taisyklės ir kodėl tai svarbu Tavo karjerai

Tarptautinė prekyba šiandien susiduria su naujais iššūkiais – nuo geopolitinės įtampos iki klimato kaitos. Europos Sąjungos (ES) įgyvendinami sprendimai, tokie kaip ES muitinės duomenų centro kūrimas, anglies dioksido korekcinis mechanizmo įvedimas, miškų apsaugos reglamento taikymas tarptautinei prekybai, skaitmeninis produktų pasas ir kt. ne tik keičia tarptautinės prekybos sąlygas, bet ir reikalauja naujo požiūrio į tiekimo grandinių valdymą. Tačiau svarbu pabrėžti, kad ES muitinės reforma, liečianti visas ES šalis, taip pat keičia muitinės vaidmenį ir reikalauja vis daugiau aukštos kvalifikacijos specialistų ir vadovų.
Muitinės procesų valdymas – būsimiems naujos kartos muitinės ir tarptautinės prekybos vadovams
Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Bioekonomikos plėtros fakultetas kartu su Muitinės praktikų asociacija diskusijas apie šiuos pokyčius pradėjo prieš penkerius metus ir kartu sukūrė vadovų magistrantūros programą (MBA) Muitinės procesų valdymas. Nuo 2023 m. rengiami naujos kartos muitinės ir tarptautinės prekybos vadovai, gebantys suprasti teisę, ekonominę logiką, tvarumo principus ir tarptautinius susitarimus.
Muitinės praktikų asociacijos direktorė, „CustomsClear“ bendraįkūrėja ir direktorė Enrika Naujokė atkreipia dėmesį, kad ES šiemet pradėjo kovą su pertekliniu reguliavimu, kad palengvintų, pagerintų verslo aplinką. Kartu tuo pripažino, jog verslui, ypač veikiančiam tarptautiniu mastu, ne vienoje jurisdikcijoje, administracinė našta užtikrinti atitiktį tapo per didelė ar net nebepakeliama. „Tai verslui, o ir institucijoms, yra ne vienintelis iššūkis – perėjimas nuo linijinės prie žiedinės ekonomikos, aukšti tvarumo reikalavimai, sparti technologinė raida ir kiti pokyčiai transformuoja tai, kaip mes dirbame, kokių žinių ir įgūdžių turime turėti. Šioje sudėtingoje, nuolat kintančioje aplinkoje laimi tie, kurie ne tik spėja su pokyčiais, bet ir įsitraukia į jų kūrimą, yra vienu žingsniu priekyje. Aukštos kvalifikacijos vadovų vaidmuo tokioje aplinkoje yra nekvestionuojamas. Ar jų turime pakankamai Lietuvoje, ES, pasaulyje? Manau, jeigu turėtume pakankamai, visų pirma, turėtume kokybišką reguliavimą, t. y. tokį, kurio nereikėtų pirma kurti, tuomet papildomu reguliavimu – aiškinti, o paskui – paprastinti. Švietimo sistemos, universitetų vaidmuo yra esminė dedamoji sprendžiant šiandienos iššūkius“, – sako E. Naujokė.
Muitinės praktikų asociacijos direktorė, „CustomsClear“ bendraįkūrėja ir direktorė Enrika Naujokė
Į naujus tvarumo reikalavimus – modernus žvilgsnis
ES muitinės reforma tapo viena iš pagrindinių ES prioritetų. 2020 m. prasidėjo diskusijos dėl muitinės procesų skaitmenizavimo ir tvarumo tikslų įgyvendinimo tarptautinėje prekyboje. ES muitinės reforma oficialiai pristatyta 2023 m. ir apima labai plataus masto pokyčius. Jau nuo 2028 m. – esminiai pokyčiai susiję su ES skaitmeninės muitinės centro veikimo pradžia, tačiau transformacija vyks iki 2038 m. Dėl šių pokyčių muitinės ir tarptautinės prekybos vadovai bei specialistai turi tapti žymiai labiau kvalifikuoti ir gebėti dirbti su sudėtingais procesais bei reglamentais. Tai svarbu siekiant užtikrinti, jog prekės atitinka visus teisinius, aplinkosauginius ir tvarumo reikalavimus. Muitinės veikla apima ne tik prekių kontrolę, bet ir svarbią mokesčių administravimo funkciją – užtikrinant muito, PVM bei akcizų surinkimą. Efektyvus mokesčių administravimas yra gyvybiškai svarbus valstybių ir ES biudžetų pajamoms, sąžiningos konkurencijos užtikrinimui ir vidaus rinkos apsaugai. Šiandieniniame pasaulyje gebėjimas suprasti tiek mokesčių, tiek muitinės procesus yra būtinas, siekiant karjeros nacionaliniu ir tarptautiniu lygmeniu, atsižvelgus į besikeičiančias tarptautinės prekybos kryptis ir naujus tvarumo reikalavimus.
MBA Muitinės procesų valdymas partnerystės profesorius ir programos komiteto narys dr. Karlis Ketners, dirbantis ir Latvijos finansų ministerijoje, savo ruožtu pažymi, kad muitinės valdymas (muitinės įstaigų valdymas) nuolatinės valdymo modelių kaitos, metodinės ir informacinės paramos kontekste yra vienas iš aktualių kvalifikacijos aspektų. Per pastaruosius dešimtmečius viešojo administravimo valdymas iš funkcinio modelio perėjo į procesų ir paslaugų modelį. Šiuo metu pereinama prie kognityvinio modelio, grindžiamo žiniomis, naudojant dirbtinį intelektą, neuroninių tinklų modelius ir hibridines valdymo formas.
MBA Muitinės procesų valdymas partnerystės profesorius, programos komiteto narys dr. Karlis Ketners
Darbo rinkoje reikalingas įvairiapusis muitinės žinių bagažas
MBA Muitinės procesų valdymas renkasi įvairūs specialistai – nuo muitinės tarpininkų ir logistikos darbuotojų iki būsimų verslininkų. Tai atskleidžia, koks platus ir įvairiapusis yra muitinės žinių poreikis šiandieninėje darbo rinkoje. Darbo skelbimai Lietuvoje ir ES rodo, kad muitinės procesų supratimas reikalingas ne tik teisininkams ar ekonomistams, bet ir finansų, IT, tiekimo grandinės ar sandėliavimo srityse dirbantiems vadovams ir specialistams.
MBA programoje Muitinės procesų valdymas K. Ketners studentams dėsto dalyką „Muitinės mokesčių administravimas ir valdymas“ ir pažymi strategines ir operatyvines priežastis, kodėl aukštos kvalifikacijos muitinės vadovai – tiek viešajame, tiek privačiajame sektoriuose – turėtų įgyti žinių ir įgūdžių mokesčių administravimo srityje.
Augustė Karpavičiūtė baigusi apskaitos studijų krypties bakalaurą, šiuo metu nusprendė studijuoti naują sritį ir pasirinko MBA Muitinės procesų valdymas. A. Karpavičiūtė džiaugiasi savo pasirinkimu, tačiau pažymi, kad studijų programa trunka tik vienerius metus, tempas išties intensyvus, bet kartu tai ir labai įdomus iššūkis. „Labiausiai vertinu tai, kad dėstytojai yra ne tik savo sričių profesionalai, bet tuo pačiu ir labai žmogiški, dažnai atrodo, tarsi bendrautume su draugais. Ypatingai smagu mokytis iš skirtingų šalių dėstytojų, nes taip sužinome ne tik apie muitinių praktiką, bet ir apie kultūrinius skirtumus. Šias studijas rekomenduočiau tiems, kurie nori per metus įgyti/pagilinti žinias ir „pakeliauti po Europą“, – sako A. Karpavičiūtė.
MBA Muitinės procesų valdymas studentė Augustė Karpavičiūtė
Dinamiškoje darbo rinkoje – naujos karjeros galimybės
Šiuo metu MBA Muitinės procesų valdymas studijuojantis Rytis Andriukaitis AB „Regitra“ dirba transporto registravimo vyresn. specialistu ir džiaugiasi savo studijų pasirinkimu. R. Andriukaitis pabrėžia, kad įgytos naujausios žinios ne tik pritaikomos dabartinėje veikloje, bet ir atveria galimybes įsitvirtinti darbo rinkoje. „Studijas pasirinkau dėl galimybės jas suderinti su darbu. Labai vertinu tai, kad studijų programoje dėsto ir mokslininkai iš skirtingų šalių – tai suteikia platesnį požiūrį tvaraus valdymo, komunikacijos, socialinės atsakomybės, etikos žinių kontekste, leidžia susipažinti su tarptautine muitinės praktika, padeda tobulinti anglų kalbos įgūdžius“, – teigia R. Andriukaitis.
Nauja karjera ir profesinės krypties keitimas nuolat besikeičiančioje aplinkoje tampa įprastu reiškiniu. Todėl MBA Muitinės procesų valdymas renkasi ne tik dirbantys muitinės srityje, bet ir kitų sričių būsimi vadovai, kurie dar ieško savo kelio.
AB „Regitra“ transporto registravimo vyresn. specialistas, MBA Muitinės procesų valdymas studentas Rytis Andriukaitis
MBA Muitinės procesų valdymas absolventas Jonas Aleksonis, atstovaujantis UAB „Durga“, prisimena, kad į muitinės sritį atėjo dar 1997 m., kai Lietuva tik kūrė savo šiuolaikinės logistikos ir prekybos infrastruktūrą. Tuo metu dar tik formavosi teisinė ir praktinė muitinės aplinka, o kartu su ja augo nauji specialistai. „Nors mano išsilavinimas buvo IT srities, darbas muitinėje greitai tapo ne tik profesine kryptimi, bet ir asmeniniu iššūkiu. Muitinė nuolat keitėsi ir tobulėjo. Lietuva siekė europinių standartų, o man tai reiškė nuolatinį tobulėjimą ir gilinimąsi į vis naujus muitinės veiklos aspektus. Per beveik tris dešimtmečius žingsnis po žingsnio kilo ir mano atsakomybės: nuo techninės pagalbos iki darbo su klientais, procesų valdymo ir galiausiai AEO statuso užtikrinimo įmonėje“, – sako studijų programos absolventas.
Studijos – investicija į ateitį
J. Aleksonis sako, kad visa karjeros kelionė subrandino norą įgyti aukšto lygio žinių, kurios padėtų ne tik geriau suprasti procesus, bet ir kryptingai juos valdyti. MBA Muitinės procesų valdymas tapo išskirtine galimybe tai pasiekti. J. Aleksonis pastebi, kad studijos pasižymėjo praktine verte, dėstytojai yra savo srities profesionalai ir perteikė ne tik teorines žinias, bet ir realias verslo patirtis. „Labai vertinu, kad programoje buvo akcentuojamos šiuolaikinės temos – tvarumas, poveikis aplinkai, rizikų valdymas ir skaitmenizacija. Visa tai šiandien neatsiejama nuo atsakingo ir konkurencingo verslo. Man tai buvo ne tik profesinio kelio įtvirtinimas, bet ir investicija į ateitį. Tai studijos, kurios iš tiesų keičia mąstymą ir atveria naujas galimybes tarptautiniame kontekste“, – sako pašnekovas.
UAB „Durga“ atstovas, MBA Muitinės procesų valdymas absolventas Jonas Aleksonis
MBA Muitinės procesų valdymas absolventė Gertrūda Bakšienė, UAB „Skubios siuntos“ (UPS įgaliotojo atstovo Lietuvoje) dirbanti muitinės tarpininkų grupės koordinatore, džiaugiasi savo sprendimu baigti magistrantūros studijas. Nors kažkada ji baigė su marketingu kryptimi susijusias studijas, vėliau ją sužavėjo muitinės sritis, kurioje ji dirba iki šiol. G. Bakšienė pažymi, kad dirbant Muitinės aplinkoje be galo svarbus nuolatinis žinių atnaujinimas, gilinimasis į besikeičiančius teisės aktus ir stiprūs žinių pagrindai. „Kiekviena įmonė, turinti prekybos su trečiosiomis šalimis santykius, turėtų dirbti su kuo daugiau šioje srityje išmanančiais specialistais ir tokių specialistų poreikis tik augs, nes artėjantys Sąjungos Muitinės Kodekso pakeitimai bus labai aktualūs eksportuotojams ir importuotojams. Šios studijos yra puikus įrankis praplėsti savo žinias, gilintis į labiausiai dominančias temas ir diskutuoti su patyrusiais dėstytojais – savo srities specialistais iš įvairių šalių“, – teigia G. Bakšienė.
UAB „Skubios siuntos“ (UPS įgaliotasis atstovas Lietuvoje) muitinės tarpininkų grupės koordinatorė, MBA Muitinės procesų valdymas absolventė Gertrūda Bakšienė
Įgyjamos žinios reikšmingos tarptautiniu mastu
MBA Muitinės procesų valdymas atviros tarptautiniu lygiu, čia paskaitos vykdomos nuotoliniu būdu ir anglų kalba. Reikia pažymėti, kad studijos suteikia galimybę įgyti žinias iš tarptautinių dėstytojų komandos (Airija, Belgija, Latvija, Ukraina, Suomija, Lietuva). Nors studijuoti kviečiami baigę bakalauro studijas apskaitos, finansų, ekonomikos, verslo, vadybos ir tesės kryptyse, tačiau MBA Muitinės procesų valdymas yra atvira įvairių sričių bakalaurams: reikės baigti papildomąsias studijas, bet tai puiki galimybė persikvalifikuojant į muitinės sritį, kur darbuotojų poreikis yra augantis.
Partnerystės profesorius dr. K. Ketners pastebi, kad MBA Muitinės procesų valdymas įgyjamos žinios ES lygiu reikšmingos absolventų profesinėje karjeroje. Jis pažymi, kad ES lygmeniu įgyjant pajamų administravimo įgūdžių, muitinių vadovai gali užtikrinti, kad būtų laikomasi teisės aktų, sumažinti riziką, padėti siekti ES tikslų ir sustiprinti savo strateginę vertę besikeičiančioje prekybos ir reguliavimo aplinkoje.
MBA studijų programos Muitinės procesų valdymas kokybę pažymi priimtas sprendimas dėl ES Muitinės pripažinimo sertifikato įteikimo, o tai įrodo, kad studijų programa atitinka muitinės studijų programoms keliamus ES kokybės reikalavimus. Studijų programos absolventams užtikrinamos karjeros galimybės tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuje.