Akredituota VDU ŽŪA Gyvūnų produkcijos tyrimų ir inovacijų centro Genetikos tyrimų laboratorija | VDU Žemės ūkio akademija

Akredituota VDU ŽŪA Gyvūnų produkcijos tyrimų ir inovacijų centro Genetikos tyrimų laboratorija

2025 m. kovo 17 d. akredituota Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Gyvūnų produkcijos tyrimų ir inovacijų centro Genetikos tyrimų laboratorija. Genetikos tyrimų laboratorijos pasirengimas akreditacijai truko pusantrų metų. 2024 m. birželio 20 d. buvo pasirašyta pirmoji sutartis su Nacionaliniu akreditacijos biuru, kuria inicijuotas akreditavimo (vertinimo) procesas, siekiant užtikrinti VDU Žemės ūkio akademijos Gyvūnų produkcijos tyrimų ir inovacijų centro Genetikos laboratorijos atitiktį standartui LST EN ISO/IEC 17025:2018.

Akreditavimo metu buvo atlikti trys auditai: du dokumentų vertinimai ir vienas vertinimas laboratorijoje vietoje. Po vietinio vertinimo komisija išanalizavo audito dokumentaciją ir priėmė sprendimą dėl laboratorijos akreditavimo. Akreditavimo procesas truko apie devynis mėnesius.

Plėtojamas aktyvus bendradarbiavimo tinklas

Laboratorijos akreditacija pagal tarptautinį standartą LST EN ISO/IEC 17025:18 užtikrina tyrimų patikimumą, kokybę ir atitiktį tarptautiniams reikalavimams. Akreditacija sudaro prielaidas pripažinti laboratorijos rezultatus kitose šalyse be papildomo vertinimo, todėl stiprina pasitikėjimą laboratorijos teikiamomis paslaugomis tarptautinėje rinkoje. Tai atveria galimybes dalyvauti tarptautiniuose mokslinių tyrimų projektuose, plėsti bendradarbiavimą su užsienio mokslo, pramonės ir verslo partneriais bei teikti paslaugas tarptautiniams klientams.

Laboratorijoje atliekami genetiniai tyrimai: DNR profilio nustatymas ir tėvystės identifikavimas iš galvijų, šunų, arklių kraujo, burnos epitelio ląstelių ir plaukų. Tyrimų metu atliekama kapiliarinė elektroforezė genetiniame analizatoriuje, taikant DNR fragmentų detekcija lazeriu. Kompiuterinė duomenų analizė atliekama naudojant „GeneMapper“ programinę įrangą. Laboratorijoje vykdomas genetinių profilių sudarymas ir tėvystės nustatymas pagal STR žymenis. Taip pat laboratorijoje atliekami genetiniai tyrimai, susiję su ekonomiškai naudingų genų paieška galvijuose, vykdomi rezistentiškumą skrepi ligai lemiančių genotipų nustatymo tyrimai bei A2A2 geno nustatymas galvijuose.

Laboratorija bendradarbiauja su ūkininkais, šunų veisėjais, žemės ūkio bendrovėmis. Taip pat bendradarbiaujama su Nacionaliniu akreditavimo biuru. Laboratorinė įranga, prietaisai, priemonės ir reagentai perkami tik iš patikimų tiekėjų, siekiant užtikrinti aukščiausią tyrimų kokybę bei atitiktį nustatytiems standartams.

Artimiausiais metais planuojama tobulinti laboratorijos darbuotojų kvalifikaciją ir plėsti bendradarbiavimą su verslo partneriais, mokslo institucijomis.