Profesinių aukštumų pasiekę VDU Žemės ūkio akademijos absolventai savo Alma Mater vardą garsina ir Briuselyje | VDU Žemės ūkio akademija

Profesinių aukštumų pasiekę VDU Žemės ūkio akademijos absolventai savo Alma Mater vardą garsina ir Briuselyje

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) alumnai vis garsiau yra girdimi tarptautiniuose profesionalų tinkluose. Karolis Anužis ir Antanas Karbauskas – puikus įkvėpimas, kaip Akademijos absolventai tiesia savo profesinius kelius aukščiausiose Europos Sąjungos (ES) institucijose Briuselyje. Jų karjeros istorijos – reikšminga žinia apie ryžtą, profesinį pašaukimą ir studijų svarbą, o kartu ir priminimas, kad Akademijoje įgytas išsilavinimas gali atverti duris į perspektyvią tarptautinę karjerą.

Ryšys su agrosektoriumi padiktavo studijų kryptį

Akademijos absolvento, Kaimo plėtros atašė Lietuvos nuolatinėje atstovybėje prie ES Karolio Anužio darbo veikla susijusi su Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros interesų atstovavimu Briuselyje, dalyvaujant įvairiose ES institucijų rengiamuose posėdžiuose, susitikimuose bei sprendžiant Lietuvos žemės ūkiui aktualius klausimus bendradarbiaujant su kitų ES valstybių narių atstovais ir įvairių ES institucijų darbuotojais.

Atsukus laiką kelis dešimtmečius atgal ir pasiteiravus, kas lėmė pasirinkimą studijuoti Akademijoje, K. Anužis sako visada jautęs ryšį su agrosektoriumi. „Esu baigęs bakalauro studijų programą Kaimo plėtros administravimas. Nors mano tėvai ir nėra ūkininkai, tačiau žemės ūkis man buvo pakankamai artimas – daug vasarų praleidau pas senelius ir giminaičius Lukšiuose (Šakių raj.), prisiliesdavau prie žemės ūkio darbų. Vėliau tas ryšys su kaimo vietovėmis ir žemės ūkiu padėjo apsispręsti renkantis studijas VDU Žemės ūkio akademijoje (tuometiniame Lietuvos žemės ūkio universitete). Po studijų pradėjau dirbti Žemės ūkio ministerijoje. Neretai teko vykti į Briuselį dalyvauti įvairiose ES institucijų darbo grupių ar komitetų posėdžiuose, o tai vėliau, žingsnis po žingsnio, ir atvedė iki nuolatinio darbo Briuselyje“, – profesinį kelią aptaria K. Anužis.

Kaimo plėtros atašė Lietuvos nuolatinėje atstovybėje prie ES, VDU Žemės ūkio akademijos absolventas Karolis Anužis

Nauji horizontai atvėrė neplanuotas kryptis

Antanas Karbauskas – dar vienas profesinių aukštumų pasiekęs Akademijos alumnas. „Šiuo metu dirbu Europos Komisijoje (EK), žemės ūkio politikos koordinatoriumi DG AGRI skyriuje, atsakingame už ES žemės ūkio politikos „ekonominį darnumą“. Mano darbinė kasdienybė yra gana įtempta: tenka konsultuoti ES valstybes nares apie ES žemės ūkio politikos įgyvendinimą ir kylančius iššūkius, koordinuoti įvairias studijas apie ES strategines veiklos kryptis, rengti pristatymus ES valstybėms narėms bei suinteresuotosioms šalims, ruošti strateginius dokumentus tiek dėl dabartinių, tiek ir ateities žemės ūkio politinių gairių, dalyvauti tarpinstitucinėse derybose apie rengiamus dokumentus ir t.t.“, – vardija pašnekovas.

Kaip ir K. Anužis, A. Karbauskas taip pat yra tuometinio Ekonomikos ir vadybos fakulteto absolventas – jis baigė studijų programą Žemės ūkio buhalterinė apskaita ir finansai. „Savo ateitį siejau su tėvų ūkio perėmimu, o skaičiai, matematika buvo mano stiprioji pusė. Augau kaime Tauragės rajone, nuo mažens mačiau, kaip sunkiai dirba mano tėvai, kaip iš tais laikais dažno mažo ūkio išaugama iki modernaus vakarietiško ūkio. Jaučiau pareigą perimti ir toliau vystyti ūkį. Tačiau vėliau gyvenimas parodė kitų krypčių. Esu labai dėkingas savo tėvams už supratingumą ir palaikymą man pasirinkus kitą kelią“, – sako A. Karbauskas.

„Studijos Kaune buvo labai puikus tramplinas tolimesnei karjerai žemės ūkio srityje, žingsnis po žingsnio atvedęs į Briuselį. Studijų metu pasinaudojau galimybe semestrą studijuoti Danijoje. Po šių studijų magistrantūros studijas nusprendžiau tęsti Nyderlanduose, Wageningen’o universitete. Lietuviškas bakalauro diplomas čia buvo puikiai pripažįstamas, suteikė galimybę toliau gilinti žinias Nyderlanduose. O pastarosios studijos įgalino pirmąją patirtį Briuselyje laimėjus konkursą penkių mėnesių stažuotei EK. Vėliau, grįžus į Lietuvą ir padirbėjus Žemės ūkio ministerijoje, laimėjau nacionalinio deleguotojo eksperto EK konkursą. Taip 2018 m. grįžau į Briuselį ir čia dirbu jau 7 metai. Jeigu ne studijos VDU ŽŪA (tuometiniame Lietuvos žemės ūkio universitete) – kažin, ar būčiau pasiekęs Briuselį“, – svarsto A. Karbauskas.

Europos Komisijos DG AGRI skyriaus žemės ūkio politikos koordinatorius, VDU Žemės ūkio akademijos absolventas Antanas Karbauskas

Akademijos vardas svetur skambės dar garsiau

Kelis dešimtmečius Akademijai neabejingus absolventus vienijantis klubas „ŽŪA alumni“, nuo šiol savo gijas leis ir tarptautiniu mastu – balandžio mėnesį Briuselyje įsteigtas šio klubo skyrius. Pasak pašnekovų, idėja Briuselyje steigti absolventų klubo „ŽŪA alumni“ skyrių gimė organiškai. „Kartą Briuselyje lankantis VDU ŽŪA kanclerei prof. dr. Astridai Miceikienei ir pokalbio metu jai užsiminus, kad būtų reikšminga turėti klubo skyrių už Lietuvos ribų, pagalvojome: „Kodėl gi ne Briuselyje“? Šią mintį aptarėme su Briuselyje ES institucijose dirbančiais VDU ŽŪA absolventais – idėja buvo priimta palankiai, todėl nuspręsta įsteigti klubo skyrių Briuselyje“, – sako K. Anužis.

Viena iš klubo misijų – sukurti bendravimo, dalinimosi žiniomis ir patirtimi socialinę tinklaveikos erdvę tarp ES institucijose agrosektoriaus ir kitose srityse dirbančių lietuvių. „Tikime, kad tai bus puiki platforma tolesniam bendravimui ir žinių apie VDU ŽŪA studijas skleidimo erdvė už Lietuvos ribų. Šiuo metu klubo „ŽŪA alumni“ Briuselio skyrius jungia narius iš Belgijos, labai tikimės įtraukti ir lietuvius, gyvenančius Nyderlanduose bei Liuksemburge“, – ateities planus aptaria K. Anužis.

K. Anužiui antrina ir A. Karbauskas: absolventų klubas siekia jungti žemės ūkio ir susijusių sektorių profesionalus, plėtoti formatą, kuriame būtų galima keistis patirtimi, idėjomis, bendrauti ir prisidėti tiek prie Akademijos žinomumo didinimo Beneliukso šalyse, tiek ir prie kitų susijusių projektų žemės ūkio srityje ir ne tik. Pavyzdžiui, vienas planuojamų darbų – pristatyti VDU ŽŪA studijų galimybes Europos mokyklos Briuselyje Lietuvos sekcijos mokiniams.

Motyvuoti alumnai – Akademijos pasididžiavimas

VDU ŽŪA kanclerė prof. dr. A. Miceikienė džiaugiasi alumnų iniciatyvumu tiek Lietuvoje, tiek ir svetur. „Absolventų klubo skyrių Briuselyje planuojama plėtoti ir vykdyti įvairias veiklas. Startas jau įvyko: K. Anužis mokykloje, kurią baigė, pristatė savo profesinę karjerą. Manau, kad šio klubo veiklos kryptys ir gairės ateityje tik plėsis. Klubo nariai taip pat dalinsis informacija apie galimas praktikos vietas, įsidarbinimo galimybes įvairiose ES institucijose. Šie žmonės – patys geriausi konsultantai, gebantys padėti, patarti Akademijos studentams ir absolventams. Džiugu, kad absolventai Akademiją mini geru žodžiu ir noriai grįžta su iniciatyvomis ir idėjomis prisidėti prie savo Alma Mater veiklų. Tai rodo mūsų, kaip mokslo ir studijų institucijos, patį geriausią įvertinimą. Į absolventų klubo „ŽŪA alumni“ Briuselio skyrių susibūrė absolventai, kurie yra pasiekę profesinių aukštumų įvairiose ES institucijose, susijusiose su žemės ūkiu, kaimo plėtra, moksliniais tyrimais, bioekonomikos plėtra. Tai yra dar vienas žingsnis į Akademijos žinomumo plėtrą tarptautiniu mastu“, – sako prof. dr. A. Miceikienė.

VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė

VDU ŽŪA kanclerės teigimu, ryšys su Akademijos absolventais per pastarąjį dešimtmetį reikšmingai sustiprėjo. Akademijai sentimentų jaučiantys absolventai reikšmingai prisideda garsinant Akademijos vardą. „Aktyviai vyksta bendri mokslo ir verslo renginiai, taip pat sustiprėjo ryšys su regionų savivaldybių merais organizuojant kasmetinį renginį „Regionų ateities forumas“, kartu su VDU ŽŪA alumnų valdybos nariu Jonu Varkaliu regionuose pristatant studijų galimybes, aptariant Akademijos ir regionų savivaldybių bendradarbiavimo galimybes. Džiaugiamės bendradarbiavimo gijomis su Žemės ūkio ministerija – Akademijos 100-mečio proga regionuose suorganizuota dešimt renginių, apie kuriuos absolventai dalijosi teigiamais įspūdžiais“, – sako VDU ŽŪA kanclerė.

Kiekvieno kelias skirtingas, bet visada – teisingas

Profesinių aukštumų pasiekę Akademijos absolventai studentus skatina aktyviai naudotis studijų metu siūlomomis galimybėmis, dalyvauti tarptautinėse programose ir kaupti patirtį, kuri vėliau gali tapti stipriu pagrindu tarptautinei karjerai. Akivaizdu – žemės ūkio sektorius ir toliau išliks strategiškai svarbi sritis, o motyvuoti, aukštų kompetencijų specialistai bus vis labiau vertinami.

„Tikiu, kad kiekvienas absolventas, įsitraukęs į klubo „ŽŪA alumni“ veiklą, atrastų, kaip galėtų prisidėti prie savo Alma Mater veiklos su jaunąja karta dalijantis esama darbo patirtimi, įgytomis praktinėmis žiniomis bei skatinant rinktis studijas Akademijoje. O šiuo metu studijuojančiam jaunimui norėčiau palinkėti kuo daugiau dalyvauti tarptautiniuose projektuose, konferencijose, įvairiose mainų programose, nes tai padės ugdyti tarptautinio darbo įgūdžius būsimuose karjeros etapuose. Žemės ūkis buvo, yra ir bus viena pagrindinių ir strateginių ekonomikos sričių, tai rodo ir šiuo metu daugiau nei 30 proc. viso ES biudžeto skiriamo žemės ūkiui ir kaimo plėtrai, o dabartiniai geopolitiniai iššūkiai tik dar labai sustiprino žemės ūkio vaidmenį ir atskleidė apsirūpinimo maistu užtikrinimo būtinybę“, – sako K. Anužis ir priduria tikintis, kad žemės ūkio politiką formuojančių ir šiame sektoriuje dirbančių specialistų poreikis tik augs, o tai VDU ŽŪA studentams neabejotinai suteiks dar didesnes karjeros galimybes.

A. Karbauskas studentams rekomenduoja nepraleisti progos sudalyvauti „Socrates-Erasmus“ studentų mainų programoje. „Tai yra savotiškas savęs išbandymas – nauja aplinka, svetima kalba, nauji iššūkiai, nauji horizontai. Be abejo, kiekvieno mūsų kelias gali būti kitoks, bet linkiu nebijoti bandyti. Tikrai verta. Jeigu ne studijos, tuomet tai gali būti bet kokia kita veikla, kuri leistų bent keletą mėnesių pabūti svetur ir pajausti tarptautinio darbo ar projekto kvapą ir skonį. Galiausiai, prieš kažkur vykstant, kažką darant, svarbu gerai padaryti namų darbus, t. y. reikėtų pasidomėti apie planuojamą darbą, studijas ar projektą, pasikalbėti su žmonėmis, kurie jau turi panašios patirties. Taip bus padidinta sėkmės tikimybė. Ir pirmyn!“ – sako A. Karbauskas.