ENABLS projekto partneriai susitiko Wageningeno universitete: tvarūs pokyčiai per bendrakūrą ir gyvąsias laboratorijas

2025 m. gegužės 7–8 d. viename žaliausių Europos universitetų – Wageningeno universitete (Wageningen University & Research, WUR, Nyderlandai) – vyko trečiasis ENABLS projekto (Education and Nature-Based Solutions: enable society to bend the curve for biodiversity) plenarinis susitikimas.
Wageningeno universitetas pasaulyje garsėja kaip aplinkosaugos, tvarios žemdirbystės, maisto sistemų ir klimato kaitos tyrimų lyderis. Čia ne tik kuriamos pažangios žinios, bet ir įgyvendinami praktiniai sprendimai, kurių esmė – gamta grįsti sprendimai (NBS). Universitetas aktyviai taiko gyvųjų laboratorijų metodiką, kurioje mokslo, politikos ir bendruomenių dialogas virsta veiksmais: nuo miesto daržų iki eksperimentinio maisto miško (Food Forest) – tai gyvi pavyzdžiai, kaip kartu galima kurti darnesnę ateitį.
Susitikime dalyvavo visų vienuolikos projekte dalyvaujančių šalių partneriai – universitetų, tyrimų institutų, konsultacinių organizacijų bei tinklų atstovai. Vytauto Didžiojo universitetui atstovavo Miškų ir ekologijos fakulteto specialistai, kurie aktyviai prisideda prie gamta grįstų sprendimų integravimo į švietimo sistemas ir bendruomenines iniciatyvas.
Dvi susitikimo dienos išsiskyrė įtraukiančiu formatu – auditorinės diskusijos derėjo su veiklomis gamtoje. Pirmąją dieną daug dėmesio skirta profesinio mokymo modulių rengimui (TVET), gamta grįstų sprendimų integravimui į universitetines studijas bei projekto poveikio vertinimui. Partneriai taip pat pasidalijo viešinimo patirtimis ir planuojamais rezultatais, aptarė tarpinio vertinimo susitikimą ir ilgalaikio tvarumo užtikrinimą.
Antrąją dieną vyko praktiniai užsiėmimai, skirti gyvųjų laboratorijų taikymui. Kartu su projekto koučeriais partneriai diskutavo apie bendruomenių įtraukimą, refleksijos kultūrą ir pokyčių fiksavimą. Pristatyti konkretūs įrankiai – dalyvių refleksijos žurnalai, stebėjimo formos, bendrakūros sesijų aprašai. Dieną vainikavo vizitas į Wageningeno maisto mišką, kuriame vyko praktinė veikla ir užbaigiamoji refleksija.
Šis susitikimas patvirtino, kad ENABLS projektas neapsiriboja teoriniu žinojimu – jis kuria tikrus pokyčius, skatina universitetų ir bendruomenių partnerystes ir įgalina veikti. Gyvųjų laboratorijų metodika įsitvirtina kaip vienas esminių būdų ugdyti gebėjimą spręsti kompleksines aplinkosaugines problemas – bendradarbiaujant, reflektuojant ir kuriant realiomis sąlygomis.