Tvarumo formos mene: kūrybinė kelionė su „Green Visionary Artistry“ Kaune

Birželio 10–13 d. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Verslo ir socialinės partnerystės centras surengė antrąjį tarptautinio projekto „Green Visionary Artistry – A Tapestry of Environmental Expression“ susitikimą, kuris subūrė menininkus, jaunimo atstovus, ekspertus ir politikos formuotojus diskusijai apie meno ir tvarumo sąsajas.
Šis projektas, finansuojamas pagal Europos Sąjungos CERV programą (101192004), siekia skatinti aplinkosauginį sąmoningumą ir kultūros bei kūrybiškumo integraciją į visuomenės pokyčius. Keturių dienų renginys Kaune tapo platforma, kurioje kūrybiškumas ir socialinis įsitraukimas susiliejo į bendrą veikimą, padedantį stiprinti bendruomenes ir skatinti tvarią pasaulėžiūrą.
Projekto veiklos buvo grindžiamos keliais esminiais tikslais: skatinti aktyvų bendruomenės narių dalyvavimą skulptūros dirbtuvėse ir viešojo meno instaliacijose, siekiant ugdyti atsakomybės jausmą bei pasididžiavimą vietinėmis aplinkosaugos iniciatyvomis; didinti informuotumą apie aplinkosaugos problemas ir tvarią praktiką pasitelkiant kūrybinę skulptūros išraišką, kuri leidžia sudėtingas ekologines žinutes perteikti patraukliu ir suprantamu būdu; įgalinti žmones tapti pokyčių kūrėjais savo bendruomenėse, naudojant skulptūrą kaip pilietinio įsitraukimo ir aplinkosaugos advokatavimo įrankį; sustiprinti vietos bendruomenių balsą per skulptūrų kūrimą ir eksponavimą, atspindintį jų požiūrį, patirtis ir siekius, susijusius su aplinkosauginiu sąmoningumu bei tvarumu; bei skatinti dialogą ir bendradarbiavimą tarp bendruomenės narių, menininkų, politikos formuotojų ir aplinkosauginių organizacijų, kuriant erdvę prasmingai diskusijai ir bendriems veiksmams.
Projekto metu vyko kūrybinės skulptūros dirbtuvės, kuriose dalyviai naudojo perdirbtas medžiagas, kurdami menines koncepcijas, susijusias su tvaraus vartojimo iššūkiais. Šio susitikimo metu iškilo svarbūs klausimai: ar meno kūrinys gali būti laikomas tvariu, jei jis sukurtas iš netvarių medžiagų? Kaip menininkai gali paveikti vartotojų elgseną ir skatinti sąmoningą požiūrį į atliekas? Kur yra riba tarp tikro kūrybiškumo ir vadinamojo „eko-kičo“? Ar menas gali būti aktyvizmo forma? Atsakymų į šiuos klausimus ieškota per bendrą dialogą, kūrybą ir patirtis.
VDU Botanikos sode, pasitelkiant Land Art metodiką, buvo sukurta aplinkos instaliacija, skirta ateities edukaciniams renginiams. Kartu su „Ekskurso“ komanda dalyviai tyrinėjo Kauną kaip žalią ir tvarų miestą, o plūduriuojančioje erdvėje „Nemuno7“ vyko diskusija apie kultūrines tvarumo praktikas ir sėkmingus vietinius projektus, kuriuos pristatė Kauno rajono mero pavaduotojas Lukas Alsys ir Kauno rajono turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Emilė Kaminskaitė-Sutkuvienė. Batniavos erdvėje „Parko 7“ kartu su menininku Tadu Vosyliumi dalyviai gilinosi į meno, aktyvizmo ir pilietinio įsitraukimo temas.
Šis projektinis mobilumas subūrė dalyvius iš aštuonių Europos šalių – jaunus žmones, menininkus, technikus ir bendruomenių atstovus, kurie kartu kūrė, diskutavo ir planavo, kaip meninės praktikos gali padėti spręsti aplinkosaugos iššūkius vietos ir Europos mastu. Dalyviai išvyko kupini naujų idėjų, įkvėpimo ir įsitikinimo, kad kūrybiškumas gali būti galingas tiltas tarp žmonių ir reikšmingų pokyčių. Šis susitikimas sustiprino bendruomeninius ryšius, iškėlė meno svarbą kaip socialinio ir ekologinio sąmoningumo priemonę bei paskatino naują požiūrį į kultūros ir tvarumo sąsajas.
Projektas „Green Visionary Artistry – A Tapestry of Environmental Expression“ – tai daugiau nei tarptautinė iniciatyva. Tai judėjimas, skatinantis meno ir aplinkosaugos susiliejimą, siekiantis įtraukti įvairias visuomenės grupes į prasmingą kūrybinę veiklą ir įkvėpti tvarių sprendimų paieškas Europos mastu.
Projekte dalyvauja partneriai iš visos Europos: „Creacia Association“, Ispanija; Menges savivaldybė, Slovėnija; Pilisborosjenő savivaldybė, Vengrija; Vytauto Didžiojo universitetas, Lietuva; „Fifty Fifty“, Graikija; Sienos savivaldybė, Italija; Athienou savivaldybė, Kipras.
Projekto vadovė Lietuvoje – doc. dr. Aistė Čapienė.