Automobilių sporto entuziasto Martyno gyvenimo kelią nubrėžė lemtingas pokalbis: kitos kryptys man jau neberūpėjo | VDU Žemės ūkio akademija

Automobilių sporto entuziasto Martyno gyvenimo kelią nubrėžė lemtingas pokalbis: kitos kryptys man jau neberūpėjo

Iš Šakių rajono kilęs Martynas Krapavickas, pasakodamas apie save, brėžia svarbias savo gyvenimo sritis – studijos, hobis, darbas. Taip jau sutapo, kad visas šias tris sritis jungia vienas žodis: „mechanika“. Nors galbūt teigti, kad taip sutapo – nėra visiškai tikslinga. Martynas aiškiai žino, kaip gyvenime kurti harmoniją: darbą ir hobį kiekvieną dieną praturtina studijų metu įgyjamomis žiniomis.

Pokalbis, nulėmęs ateitį

Keleri paskutiniai metai mokykloje Martynui buvo įdomūs, tačiau kartu – ir sudėtingi, kadangi reikėjo pasirinkti, kurią studijų kryptį pasirinkti. „Daug galvojau, tačiau linkau į tiksliuosius mokslus – matematika ir fizika man buvo įdomesni dalykai.
Dar iki dvyliktos klasės nebuvau galutinai apsisprendęs, kurią inžinerijos sritį pasirinkti. Svarsčiau įvairias galimybes, tačiau viską nulėmė apsilankymas Studijų mugėje. Ten pamačiau VDU Žemės ūkio akademijos stendą ir pasikalbėjau su vienu dėstytoju. Deja, dabar prisiminti jau sunku, kuris tai buvo dėstytojas. Akademijos atstovas papasakojo apie studijų programą Žemės ūkio mechanikos inžinerija ir man to visiškai užteko – nuo tos akimirkos neabejojau, kur noriu studijuoti. Kiti universitetai ir studijų kryptys man tiesiog neberūpėjo – žinojau, kad noriu mokytis būtent čia“, – motyvuotą pasirinkimą komentuoja Martynas.

Gyvenimas taip sudėliojo, kad jaunąjį talentą mechanika „persekioja“ ir už studijų ribų. Pagrindinis ir daugiausiai laiko bei pastangų reikalaujantis hobis – automobilių sportas. „Pastaraisiais metais į tai koncentruojuosi labiausiai ir tam skiriu nemažai laiko. Dalyvauju slalomo varžybose, kartais ir kitose panašaus pobūdžio varžybose. Kartais vykstu vienas su savo automobiliu, kartais važiuojame su draugais – bendradarbiaujame, padedame vieni kitiems. Šis hobis reikalauja ne tik laiko, bet ir finansinių investicijų, tačiau tai – mano aistra.
Automobilių sportas yra tiesiogiai susijęs su mechanika. Varžybose norint geresnių rezultatų, reikia nuolat tobulinti automobilį – kažką remontuoti, keisti, išimti ar įdėti. Tai reikalauja mechanikos ir inžinerinių žinių, todėl galima sakyti, kad mano studijų kryptis ir hobis papildo vienas kitą. Studijos suteikia teorinių žinių, kurias galiu pritaikyti praktiškai, o automobilių sportas padeda geriau suprasti mechanikos principus realiame gyvenime. Dar vienas mano pomėgis – žaisti krepšinį, kai turiu laiko, tačiau dažniau pats stebiu „Žalgirio“ rungtynes nei pats žaidžiu. Visgi didžiąją mano laisvalaikio dalį užima automobilių sportas, todėl kitiems užsiėmimams tiesiog nebelieka tiek daug laiko“, – sako pašnekovas.

Viskas turi prasmę: „taip yra“ ne be priežasties

„Praktiką pradėjau atlikti jau nuo pirmo kurso, nors oficialiai mano studijų kryptyje ji yra privaloma tik nuo trečio. Tačiau kadangi įmonė „DOJUS agro“ ieškojo praktikantų, jie susisiekė su manimi ir pasiūlė prisijungti. Taip nuo pirmo kurso pradėjau ten dirbti ir atlikau praktiką. Vėliau įmonėje likau dirbti vasarų metu, o pastaruoju metu pavyksta suderinti darbą su studijomis net ir mokslo metais.
Darbas yra glaudžiai susijęs su mano studijomis. Čia atlieku technikos remonto darbus, tobulinu įvairius sprendimus, ieškau efektyvesnių būdų problemoms spręsti. Darbe nuolat reikia pritaikyti studijų metu įgytas žinias, galvoti apie tai, kodėl ir kaip veikia tam tikri mechanizmai. Tai puiki praktika, padedanti įtvirtinti teorines žinias realioje aplinkoje“, – džiaugiasi Martynas.

Pašnekovas priduria – šiame darbe labai svarbu komunikabilumas, loginis mąstymas ir supratimas, kaip viskas veikia. Taip pat reikalingas paprastas žmogiškumas – gebėjimas bendrauti, dirbti komandoje, ieškoti bendrų sprendimų.

„Kaip studijos mane užaugino kaip asmenybę? Tapau labiau pasitikintis savimi, drąsesnis. Įgijau daugiau žinių, o tai kaip būsimam specialistui leido jaustis tvirčiau. Visa ši patirtis davė tik teigiamus rezultatus – jaučiuosi augantis į aukštesnio lygio specialistą, o tai man – didelis privalumas.
Studijuodamas Akademijoje supratau daug naujų dalykų. Pavyzdžiui, anksčiau atrodydavo, kad žinau, kaip veikia tam tikri įrenginiai ar mechanizmai, tačiau nebuvau susimąstęs, kodėl jie veikia būtent taip. Studijos padėjo giliau suprasti tuos procesus – pradėjau ne tik priimti, kad tiesiog „taip yra“, bet ir suvokti priežastis, technologinius sprendimus bei inžinerinius principus, kurie tai lemia“, – pasakoja Martynas.

Inovacijos leidžia dirbti ir išmaniau, ir efektyviau

Paklaustas, ar turi patarimų moksleiviams – būsimiems studentams, jaunuolis tikina, kad siekiant tikslų, gyvenime visada reikia įdėti pastangų ir noro. Tačiau, net ir užklupus nesėkmėms, reikia nepamiršti: ir tai praeis.

„Patarčiau rinktis tai, kas pačiam įdomu ir prie širdies – sritį, kurioje labiausiai norėtum save matyti. Labai svarbu nepasiduoti spaudimui ir nesirinkti tik dėl to, kad kažkam kitas pasirinkimas atrodo „geresnis“. Dar – prieš egzaminus stengtis nestresuoti – viskas susiklostys taip, kaip turi būti. Tiesiog ateisi ir parodysi, ką žinai. Kad ir kokie rezultatai būtų – gyvenimas tuo nesibaigia. Jeigu nepavyks vienur, pavyks kitur. Visada yra išeitis. Renkantis studijas svarbu gerai įsigilinti į pasirinktą studijų programą – ne tik į jos pavadinimą, bet ir į tai, kokie dalykai ją sudaro. Reikia įvertinti, ar tie dalykai tau bus įdomūs, ar jie atitinka tavo lūkesčius“, – patarimų negaili pašnekovas.

Martynas užtikrintas – savo gyvenimą ir po studijų nori sieti su agrosektoriumi. „Man patinka technika ir visa kita, kas yra susiję su šia sritimi. Tai man artima ir įdomu, todėl norėčiau ir toliau dirbti šioje srityje, kur galiu pritaikyti savo žinias bei žingeidumą“, – sako vaikinas ir priduria, kad baigęs studijas savo kelią tęsti planuoja ir magistrantūroje.

Pasak pašnekovo, VDU Žemės ūkio akademija augina profesionalius specialistus, kurie prisideda prie agrosektoriaus tobulėjimo: kuo daugiau kvalifikuotų žmonių, tuo greičiau žemės ūkis modernėja – atsiranda pažangesnė technika, efektyvesni sprendimai. „Tai tiesiogiai prisideda prie viso sektoriaus plėtros. Inžinerijos krypties specialistų ateitis – labai perspektyvi. Atlikti praktiką pradėjau dar studijuodamas pirmame kurse, iškart sulaukiau darbo pasiūlymo. Lietuvoje yra ne viena įmonė, kuri ieško tokių specialistų. Jeigu studentai rodo norą ir iniciatyvą, durys jiems tikrai yra atviros. O ir technologijos labai greitai tobulėja. Manau, kad per artimiausius dešimt metų žemės ūkis bus dar labiau pažengęs. Automatinio vairavimo sistemos, telemetrija, kompiuterizuota kontrolė – visa tai labai padeda taupyti laiką ir išteklius“, – sako jaunasis talentas, akcentuojantis: turime priimti naujoves ir inovacijas, jos leidžia dirbti išmaniau ir efektyviau.