ERASMUS BIP VDU ŽŪA Bioekonomikos plėtros fakultete: dirbtinis intelektas ekonomikos modeliavime | VDU Žemės ūkio akademija

ERASMUS BIP VDU ŽŪA Bioekonomikos plėtros fakultete: dirbtinis intelektas ekonomikos modeliavime

2025 m. gegužės 12–16 d. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Bioekonomikos plėtros fakultetas priėmė įkvepiančią doktorantų ir magistrantų iš visos Europos grupę į ERASMUS mišraus intensyvaus mokymo programą (BIP) „Dirbtinis intelektas ekonominiame modeliavime“. Šis tarptautinis renginys apjungė nuotolinį ir kontaktinį mokymąsi – įvadinis užsiėmimas vyko nuotoliu gegužės 5 d., o fizinio mobilumo savaitė vyko VDU Žemės ūkio akademijoje.

Programoje dalyvavo 17 doktorantų iš Suomijos, Latvijos, Estijos, Rumunijos, Kroatijos ir Lietuvos ir 7 motyvuoti magistrantai iš Lenkijos. Jų įvairialypė patirtis ir bendras domėjimasis pažangiomis DI taikymo galimybėmis ekonominiame modeliavime sukūrė gyvą ir bendradarbiavimu paremtą akademinę aplinką.

DI įrankiai rytojaus ekonomistams

Pagrindinis programos tikslas buvo dirbtinio intelekto integracija į ekonominių modelių konstravimą ir simuliavimą. Studentai susipažino su pažangiausiais metodais, tokiais kaip neuroniniai tinklai, neraiškios sistemos, tikimybinis samprotavimas ir evoliuciniai skaičiavimai. Buvo akcentuota paaiškinamojo DI svarba, taip pat pateikti tradicinių matematinių ir statistinių modelių palyginimai.

Paskaitas skaitė iškilių profesorių komanda: prof. dr. Vesa Niskanen (VDU ir Helsinkio universitetas), prof. Laszlo T. Koczy (Budapešto technologijos ir ekonomikos universitetas), akademikas Janusz Kacprzyk (Lenkijos mokslų akademija), prof. Chister Carlsson (IAMSR, Suomija) ir prof. dr. Irina Archipova (Latvijos gyvybės mokslų ir technologijų universitetas). Temos apėmė sprendimų palaikymo sistemas, neraiškiąją analizę bei mašininio mokymosi ir statistinio modeliavimo skirtumus.

Kultūrinis pažinimas ir bendravimas

Be akademinės programos, studentai turėjo progą pažinti Lietuvos kultūrą ir istoriją dalyvaudami ekskursijoje po Kauno senamiestį. Draugiški susibūrimai, įskaitant vakarienę tradiciniame restorane „Medžiotojų užeiga“, skatino dalyvių bendravimą ir ilgalaikių ryšių kūrimą.

Diskusijos ir neformalūs pokalbiai sustiprino bendradarbiavimo dvasią ir sukūrė atvirumo bei intelektinio smalsumo atmosferą. Visa savaitė derino struktūrizuotą mokymąsi ir spontaniškus mainus, taip skatinant priklausymo tarptautinei akademinei bendruomenei jausmą.

Platforma ateities bendradarbiavimui

Šis kursas taip pat buvo BOVA-NOVA universitetų tinklo bendradarbiavimo veiklos dalis, inicijuotas ir remiamas BOVA universitetų tinklo pusės. Tai atspindi nuolatines pastangas stiprinti regioninį aukštojo mokslo ir mokslinių tyrimų bendradarbiavimą Baltijos ir Šiaurės šalių regione.

Programą organizavo dr. Monika Medikienė (VDU ŽŪA tarptautinė koordinatorė) ir dr. Ekaterina Makrickienė (VDU ŽŪA BOVA koordinatorė), o akademiniu vadovu buvo prof. dr. Vesa Niskanen (VDU BPF ir Helsinio universiteto profesorius). Dalyviams buvo suteikti 3 ECTS kreditai, o programa finansuota ERASMUS+ programos ir BOVA universitetų tinklo lėšomis.

BIP „Dirbtinis intelektas ekonomikos modeliavime“ ne tik suteikė studentams naujausių žinių apie DI, bet ir paskatino tarpkultūrinį dialogą bei padėjo pagrindus tolesniam tarpdisciplininiam moksliniam bendradarbiavimui. Kadangi DI keičia ekonominio modeliavimo kraštovaizdį, tokios programos yra itin svarbios ruošiant naują įžvalgių, inovatyvių ir tarptautiškai mąstančių ekonomistų kartą.