ERASMUS. Paversk nuotykį patirtimi: studijų mainai – vienas geriausių potyrių gyvenime | VDU Žemės ūkio akademija

ERASMUS. Paversk nuotykį patirtimi: studijų mainai – vienas geriausių potyrių gyvenime

ERASMUS+ – tai daug daugiau nei tarptautiniai studijų ar praktikos mainai. Tai – naujos žinios, patobulinti užsienio kalbų gebėjimai, tarptautinė patirtis, verslumo kompetencijų sustiprinimas, geriausių asmeninių savybių ugdymas, ryšiai ir draugai visame pasaulyje, kitos šalies ir kultūros pažinimas. Greta to – kiekvieną mėnesį mokama ERASMUS+ stipendija. Pagal Europos Sąjungos ERASMUS+ programą Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija (VDU ŽŪA) turi daugiau kaip 90 Europos šalių universitetų partnerių, iš viso – daugiau kaip 170 ERASMUS+ partnerių, kuriuos gali rinktis studijų ar praktikos tarptautiniams mainams.

Svarstai išvykti pagal ERASMUS+, tačiau trūksta dar vieno žingsnio iki apsisprendimo? Paskaityk VDU Žemės ūkio akademijos studijų programos Žemės ūkio mechanikos inžinerija antro kurso studento Modesto Makselio ERASMUS+ nuotykių ir įgytos patirties Čekijoje istoriją.

– Į kurią šalį vykai pagal ERASMUS+ programą? Į kokį universitetą? 

Pasirinkau Čekijos gyvybės mokslų universitetą Prahoje.

– Kaip ir kodėl pasirinkai šią šalį, universitetą?  

Pasirinkau Čekiją, nes ši valstybė yra Vidurio Europoje, todėl susisiekimas tiek su Lietuva, tiek su Čekijos kaimyninėmis valstybėmis – Vokietija, Austrija ir Lenkija – yra patogus. Be to, anksčiau nebuvau aplankęs Čekijos, todėl pamaniau, kad būtų naudinga ir įdomu artimiau susipažinti su šia valstybe. Norėjau vykti į Čekijos gyvybės mokslų universitetą, nes jo studijų programos dalykai savo turiniu atitiko VDU Žemės ūkio akademijoje studijuojamos programos dalykus. Taip pat šį universitetą rekomendavo kitas VDU Žemės ūkio akademijos studentas, kuris taip pat pagal ERASMUS+ programą buvo pasirinkęs šį universitetą.

– Kiek laiko buvai išvykęs pagal ERASMUS+ programą? 

Pagal ERASMUS+ programą buvau išvykęs 4 mėnesius.

Asmeninio archyvo nuotr. 

– Ar tai tavo pirmoji ERASMUS+ išvyka?  

Taip, tai buvo mano pirmoji ERASMUS+ išvyka.

– Kas labiausiai nustebino, įsiminė kitoje šalyje?  

Pastebėjau, kad Lietuva ir Čekija savo klimatu, aplinka yra išties panašios valstybės, tačiau Čekija išsiskiria keliais dalykais. Čekijoje šiek tiek kitokia bendravimo kultūra, nes žmonės noriau bendrauja su nepažįstamais žmonėmis, viešose vietose užkalbina. Galbūt tam įtakos turi tai, kad Prahoje gyvena įvairių tautybių atstovai, todėl žmonės yra linkę su didesne tolerancija priimti vieni kitų kultūrinius skirtumus. Tai ypač pasijautė gyvenant bendrabutyje, kuriame buvo apsistoję studentai, atvykę iš valstybių, esančių bene visuose žemynuose.

Nors mūsų gyvenimo būdas skyrėsi, daug laiko praleisdavome kartu – keliaudavome, žaisdavome stalo žaidimus, vaišinomės tradiciniais patiekalais. Taip pat įsiminė tiek Prahos, tiek kitų Čekijos miestų įspūdinga architektūra, kraštovaizdis, kalnuotos vietovės.

Studijų mainų metu įsiminė dėstytojų geranoriškumas, dėmesys studentams. Nemažai laiko buvo skiriama praktinėms užduotims, taip galėjome įtvirtinti žinias. Nustebino ir tai, kad universiteto miestelio infrastruktūra yra itin išvystyta, jame netgi įrengtas zoologijos sodas.

– Kokiomis veiklomis, greta studijų, užsiėmei ERASMUS+ mainų metu?

Laisvalaikiu žaisdavome futbolą, turėjau galimybę apsilankyti aukšto lygio futbolo rungtynėse. Prahos universitetas turi savo ledo ritulio komandą, todėl kelis kartus stebėjome ir jų rungtynes. Norėdami labiau pažinti Čekijos kultūrą, vykome į įvairius muziejus, pilis, kavines, apžvalgos bokštus. Kadangi buvo patogu keliauti į kaimynines valstybes, vykome į Vokietiją, Austriją ir Lenkiją, kur ne tik aplankėme turistines vietas, bet ir kopėme į kalnus. Ši patirtis ypač įsiminė, kadangi Lietuvoje neturime galimybės pamatyti tokio pobūdžio kraštovaizdžio. Prie turiningo laisvalaikio praleidimo prisidėjo ir ERASMUS studentų tinklo (ERASMUS Student Network) bendruomenė, kuri organizavo įvairius užsiėmimus ir ekskursijas. Taip galėjome artimiau susipažinti ir užmegzti ryšius su kitais studentais.

Asmeninio archyvo nuotr. 

– Kokios patirties įgijai ERASMUS+ studijose? Kur, manai, ji bus naudinga?

– ERASMUS+ mainų metu įgijau savarankiškumo, patobulinau anglų kalbos žinias. Angliškai turėjau kalbėti ne tik buitinėje aplinkoje, viešose vietose, bet ir universitete, todėl anglų kalba nemažai išmokau savo specialybės terminų. Taip pat patobulinau savo laiko planavimo įgūdžius, nes į universitetą reikėdavo keliauti įvairiomis viešojo transporto priemonėmis ir kelionė dažniausiai trukdavo daugiau nei 40 minučių. ERASMUS+ mainai suteikė vieną geriausių patirčių gyvenime, nes galėjau pamatyti kitokį gyvenimo būdą, įgyti žinių savo studijuojamo dalyko srityje ir užmegzti draugystę su studentais iš kitų valstybių.

Modestas mielai pasidalins savo tarptautinių mainų patirtimi su ERASMUS+ galimybėmis besidominčiais studentais. Susisiekti su Modestu gali: „Facebook“

Skelbiami Erasmus+ konkursai studijoms ir praktikai 2025–2026 metams.