Finansų ir apskaitos profesionalai – sėkmingos ekonomikos architektai | VDU Žemės ūkio akademija

Finansų ir apskaitos profesionalai – sėkmingos ekonomikos architektai

Šiandien pasaulyje finansiniai sprendimai daro didelę įtaką ne tik kiekvieno žmogaus asmeninei gerovei, bet ir visos valstybės ekonominiam stabilumui. Gebėjimas atsakingai valdyti pinigus, suprasti mokesčių sistemą, planuoti išlaidas ir investuoti tampa esmine šiuolaikinio žmogaus kompetencija. Ne mažiau svarbus ir finansų bei apskaitos specialistų indėlis – jų žinios ir įgūdžiai būtini tiek kuriant skaidrią bei tvarią verslo aplinką, tiek stiprinant valstybės institucijų veiklą.

Gebėjimas valdyti pinigus – kelias į finansinį stabilumą ir sėkmę

Finansiškai raštinga visuomenė – tai stipri, sąmoninga ir saugi visuomenė. Šiandien, kai finansiniai sprendimai lydi kiekvienoje gyvenimo srityje – nuo asmeninių biudžetų valdymo iki ilgalaikių investicijų ar atsakingo skolinimosi – finansinis raštingumas yra nepaprastai svarbus. Jis žmonėms padeda priimti pagrįstus, apgalvotus sprendimus, stiprina ekonominį saugumą, mažina socialinę atskirtį ir skatina sąmoningesnį požiūrį į atsakomybę, skaidrumą ir teisingą mokesčių mokėjimą – tai labai svarbu kuriant tvarią valstybės finansų sistemą.

VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė

VDU Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė pažymi, kad finansinis raštingumas yra viena esminių kompetencijų šiuolaikiniame pasaulyje. „Gebėjimas valdyti asmeninius finansus, suprasti mokesčių sistemą, investavimo pagrindus ir atsakingo vartojimo principus yra būtinas kiekvienam žmogui – ar jis kuria savo verslą, ar dirba samdomą darbą. Todėl labai svarbu, kad šios žinios būtų ugdomos jau mokykloje, o studentai jas gilintų praktiniuose projektuose, mokymuose. Tik finansiškai sąmoninga visuomenė gali būti tvari, stipri ir atspari ekonominiams iššūkiams“, – sako prof. dr. A. Miceikienė.

Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (AVMI) viršininkės Juditos Stankienės teigimu, tendencijos – džiuginančios: pastaraisiais metais pastebimas akivaizdus finansinio sąmoningumo augimas. „Vis daugiau gyventojų supranta savo mokestines pareigas, domisi skaidriu finansų tvarkymu, investavimu, verslumo galimybėmis. Teikdami informaciją apie mokesčius, pajamas ir turtą, konsultuodami gyventojus ir verslo atstovus, rengiame švietimo iniciatyvas, mokymus, dalyvaujame renginiuose, kuriuose aiškiname finansinio sąmoningumo svarbą. Skatiname atsakingą finansinių įsipareigojimų vykdymą, sąžiningą mokesčių mokėjimą ir skaidrumą, taip ugdydami visuomenės pasitikėjimą valstybės institucijomis bei stiprindami ekonominį raštingumą. Jaunoji karta ypač aktyviai ieško informacijos, vertina skaidrumą ir socialinę atsakomybę. Taip pat matome, kad auga supratimas, jog mokesčių mokėjimas yra ne tik prievolė, bet ir investicija ne tik į asmeninę, bet ir į bendrą visuomenės gerovę“, – sako J. Stankienė.

Pašnekovei antrina ir VDU ŽŪA Bioekonomikos plėtros fakulteto Taikomosios ekonomikos, finansų ir apskaitos katedros vedėja doc. dr. Dalia Juočiūnienė. Pasak mokslininkės, finansinis raštingumas šiandien yra vienas svarbiausių įgūdžių, leidžiančių priimti atsakingus sprendimus tiek asmeniniame, tiek profesiniame gyvenime. „Visuomenės finansinis sąmoningumas auga. Tai liudija ir jaunimo susidomėjimas tokiais renginiais kaip katedros organizuotas investavimo maratonas „Kaip panaudoti pinigus ir uždirbti?“, kuris pritraukė daug moksleivių. Žmonės vis labiau supranta, kad gebėjimas valdyti pinigus – tai kelias į finansinį stabilumą ir sėkmę“, – sako doc. dr. D. Juočiūnienė.

Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkė Judita Stankienė

Tvariai verslo veiklai reikalingos profesionalių specialistų kompetencijos

Vis dar gajus stereotipas, kad apskaita – tai monotoniškas darbas, kuriame vyrauja tik skaičiai ir sąskaitos. Tačiau šiandien ši profesija – moderni, dinamiška ir strategiškai svarbi veikla.

„Vienas dažniausių stereotipų – neva buhalterio darbas yra nuobodus. Tačiau apskaitos ir finansų specialistai kasdien sprendžia vis naujas finansų valdymo problemas, kylančias įmonėse ar viešojo sektoriaus organizacijose. Galima sakyti, kad finansininkai yra vadovo dešinioji ranka. Dirbtinis intelektas tikrai nepanaikins finansininkų darbo vietos – šių specialistų darbas iš tiesų yra kūrybinis, kupinas strateginio mąstymo. Žinoma, studentai turi suprasti, kaip protingai naudotis dirbtinio intelekto teikiamomis galimybėmis. Pavyzdžiui, rutininius darbus, kurie yra atliekami rankiniu būdu, galima atlikti naudojantis dirbtiniu intelektu. Taip apskaitos ir finansų specialistai turės daugiau laiko kitoms svarbioms užduotims atlikti. Be to, naudojantis šiuolaikinėmis technologijomis, šie specialistai gali kurti tarptautinius verslus ir išmaniai valdyti apskaitą ir finansus“, – sako prof. dr. A. Miceikienė.

Pasak doc. dr. D. Juočiūnienės, apskaitos ir finansų specialistai dirba su pažangiomis skaitmeninėmis technologijomis, naudoja duomenų analizės įrankius, vertina finansinius modelius ir prisideda priimant verslo sprendimus. Apskaita ir finansai vis labiau tampa strateginio mąstymo reikalaujančia sritimi, kai svarbus vaidmuo tenka pažangioms skaitmeninėms technologijoms, dirbtiniam intelektui ir tarptautinei verslo aplinkai.

Apskaitos ir finansų specialistai ne tik registruoja duomenis, bet ir analizuoja, prognozuoja, vertina rizikas bei padeda priimti ilgalaikius sprendimus, kurie užtikrina tvarų verslo augimą. Jie padeda optimizuoti išlaidas, valdyti biudžetus, užtikrinti finansinių srautų stabilumą ir laikytis teisinių reikalavimų – visa tai yra būtina tvariai verslo veiklai. „Ilgą laiką vyravo nuomonė, kad apskaitos ir finansų specialistų darbas yra nuobodus, apsiribojantis dokumentų tvarkymu ir skaičiavimu. Tačiau šiandien matomi aiškūs pokyčiai – šis stereotipas nyksta. Šiuolaikiniai finansų ir apskaitos specialistai turi būti ir yra kūrybiški, strategiškai mąstantys profesionalai, gebantys naudotis pažangiomis informacinėmis sistemomis, analizuoti duomenis, vertinti rizikas ir teikti įžvalgas, padedančias formuoti organizacijos strategiją“, – sako Kauno AVMI viršininkė.

Apskaita ir finansai – tarpdiscipliniškumu persmelkta perspektyvi sritis

VDU Žemės ūkio akademijos Bioekonomikos plėtros fakultete vykdoma studijų programa Apskaita ir finansai išsiskiria tarpdiscipliniškumu. „Studijų programa suteikia ne tik reikalingų teorinių žinių, bet ir praktinių įgūdžių, kurie pravers dirbant verslo pasaulyje. Tai studijos, pritaikytos šiuolaikiniam studentui ir darbo rinkos poreikiams. Čia studentai mokosi, kaip tvarkyti apskaitą skirtingą veiklą vykdančiose organizacijose, naudotis šiuolaikinėmis skaitmeninėmis apskaitos ir finansų valdymo priemonėmis, gilina žinias apie mokesčius, auditą, investicijas, finansų analizę ir valdymą. Itin vertinga tai, kad studijos orientuotos į realių situacijų sprendimą, tad įgyjami įgūdžiai yra aktualūs ir vertinami darbdavių. Savo žiniomis dalijasi kompetentingi dėstytojai, turintys daug patirties mokslinėje ir pedagoginėje veikloje – jie atviri bendravimui, noriai padeda studentams, konsultuoja ir palaiko juos įvairiais klausimais.  Studentai taip pat turi galimybę vieną ar kelis semestrus išvykti studijuoti užsienio universitetuose pagal ERASMUS+ programą, mokytis iš verslo praktikų, užsienio dėstytojų bei atlikti praktikas Lietuvoje ir svetur. Dar vienas reikšmingas šios studijų programos privalumas – lankstumas: galima studijuoti gyvai universitete arba nuotoliniu būdu, o tai ypač patogu tiems, kurie dirba ar gyvena kituose Lietuvos miestuose ar net užsienyje“, – studijų programos privalumus vardija doc. dr. D. Juočiūnienė, pridurdama, kad visa tai sukuria stiprų pagrindą konkurencingai karjerai globalioje rinkoje.

VDU ŽŪA Bioekonomikos plėtros fakulteto Taikomosios ekonomikos, finansų ir apskaitos katedros vedėja doc. dr. Dalia Juočiūnienė

Mokslininkei antrina ir VDU ŽŪA kanclerė prof. dr. A. Miceikienė. „Studijų programoje Apskaita ir finansai daug dėmesio skiriama apmokestinimo temai, aiškinamasi, kaip apskaičiuojami ir mokami mokesčiai, jų įtaka įvairiems finansiniams rodikliams ir veiklos rezultatams. Ši studijų programa yra norintiems būti itin finansiškai raštingiems, planuojantiems karjerą sieti su finansų sritimi arba galvojantiems apie darbą versle, gerai išmanant apmokestinimą, technologijas, tarptautinius finansus“, – sako VDU ŽŪA kanclerė.

Tiek Kauno AVMI, tiek ir visoje VMI sistemoje dirba ne vienas VDU Žemės ūkio akademijos studijų programos Apskaita ir finansai absolventas. „Įgiję specializuotų žinių apskaitos ir finansų srityje, absolventai sėkmingai įsitvirtina mokesčių administravimo, priežiūros, finansų analizės srityse, taip pat aktyviai dirba konsultavimo ir rizikų vertinimo veiklose. VMI siūlo plačias karjeros galimybes – nuo žinių gilinimo finansų srityje iki dalyvavimo procesų tobulinime, viešajame administravime ar konsultacinėse iniciatyvose. Įgiję patirties, darbuotojai gali siekti vadovaujančių pareigų padaliniuose, darbo grupėse, projektuose ar kitose atsakingose srityse. Šiuo metu mūsų komandoje dirba nemažai šios studijų programos absolventų, o jų indėlis į organizacijos veiklą – itin svarbus“, – teigia Kauno AVMI viršininkė J. Stankienė.