Jaunimo įsitraukimas į klimato kaitos spendimus – tema, kurią gvildeno Europos bendruomenių atstovai iš įvairių šalių | VDU Žemės ūkio akademija

Jaunimo įsitraukimas į klimato kaitos spendimus – tema, kurią gvildeno Europos bendruomenių atstovai iš įvairių šalių

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) spalio 23-26 d. vyko antrasis tarptautinio projekto „COGREENEU: European Cooperation Against Climate Change“, finansuojamo iš Europos Sąjungos lėšų, susitikimas Lietuvoje. Susitikimo metu dalyvavo partneriai iš Ispanijos (Municipality of Altea ir ASEID- Asociación para el empleo, la inclusion y el desarrollo), Belgijos (Responsible Young Drivers Vlaanderen Vzw), Kipro (Research and Education of Social Empowerment and Transformation-RESET), Graikijos (Organosi Gi) ir Italijos (Giovani Senza Frontiere GIOSEF).

Šio susitikimo metu buvo kalbama apie Europos istoriją ir aplinkosauginius veiksmus, kurie prisideda prie švelnesnių klimato kaitos pokyčių, akcentuojant bioekonomikos, žaliojo kurso ir sumanių kaimų svarbą ne tik Lietuvoje, tačiau ir Europoje. Svečiai iš Latvijos, Daugpilio miesto pristatė pranešimą apie pilietinį įsitraukimą, kuriame jaunimo vaidmuo yra ypatingai svarbus, prisidedant prie miesto darnios plėtros. Pranešimo metu pateikti informatyvūs pavyzdžiai ir surengta žaidimų sesiją, įtraukiant visus susitikimo dalyvius.

Projekto susitikimo metu savo patirtimi dalinosi įmonės UAB „PMA grupės“ vadovė Kristina Šiožinienė, kuri pasakojo sėkmės istoriją apie Kauno rajone esančio Akademijos miestelio bendruomenės sutelkimą, įkuriant parduotuvę „Lokali“, kurioje parduodama produkcija yra pagaminta tik vietinės bendruomenės narių. O UAB „Žiedų skonis“ ir UAB „Atrast“ įmonių vadovė Živilė Juknevičienė pristatė, kaip gimusi tvari idėja – išsaugoti užaugintas daržoves, uogas ir vaisius – gali ne tik sutelkti įvairių amžiaus grupių bendruomenes, tačiau ir tapti sėkminga verslo idėja. Všį „Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra“ socialinės komunikacijos specialistė Vaiva Petrauskienė taip pat pasidalino išvystyta inovatyvia verslo idėja „Kaimas į namus“, kur sutelkiami ūkininkai ir įvairios kitos bendruomenės iš Lietuvos, galinčios siūlyti savo produkciją elektroninėje svetainėje. Pranešėja džiaugėsi, kad tokiu būdu yra taupomi kaštai ir vartotojai gali rinktis iš didelio pasirinkimo įvairių užaugintų ir natūraliomis sąlygomis pagamintų produktų.

Kaišiadorių rajono vietos veiklos grupės vadovė Janina Augustinavičienė pristatė įvykdyto tarptautinio projekto „Atsinaujinanti energija – vienijanti energija“, kuriame dalyvavo Lenkijos, Estijos, Švedijos ir Suomijos šalys, rezultatus. Pranešėja akcentavo, jog viso projekto metu didelis dėmesys buvo skirtas jaunimui, organizuoti konkursai, mokymai, vėjo jėgainių prototipų darymai ir kt., siekiant kuo labiau supažindinti jaunimą su atsinaujinančia energija, reikšmingai prisidedančia prie aplinkos išsaugojimo. VDU ŽŪA prof. dr. Vilma Atkočiūnienė dalinosi teorinėmis ir praktinėmis žiniomis apie sumanių kaimų svarbą Europoje, o prof. dr. Anastasija Novikova supažindino projekto partnerius su Europos vaidmeniu bioekonomikos ir žaliojo kurso kontekste. VDU ŽŪA projekto Distance educator tyrėja, „Neuromarketingo ir dirbtinio intelekto“ laboratorijos bendraįkūrėja ir vadovė Eglė Vaičiūkynaitė pravedė interaktyvius mokymus, supažindinant projekto dalyvius su vis labiau populiarėjančiu vartotojų smegenų plovimu, pasitelkiant tvarumo konceptą. O VDU ŽŪA Marketingo koordinatorė Deimena Montvydaitė pristatė Žemės ūkio akademijoje vykdomą projektą jaunimui „Sumanaus moksleivio akademiją“, kuris kiekvienais metais suburia moksleivius iš įvairių Lietuvos mokyklų mokytis ir susipažinti su ekologiniais, gamtos, inžineriniais, verslumo klausimais, taip skatinant jaunimą aktyviau domėtis tvarumo idėjomis ir prie jų prisidėti.

Susitikimo metu dalyviai supažindinti su VDU Žemės ūkio akademijoje esančiomis inovatyviomis erdvėmis – „InnoSpace“ bei laboratorijomis, kuriose atliekami įvairūs tyrimai. Projekto partneriams suorganizuota ekskursija Kauno rajone esančiame Raudondvario dvare ir turizmo informaciniame centre, išvyka į Lapių bendruomenės centrą, ekskursija Kauno mieste, taip supažindinant projekto partnerius su Lietuvos ir Kauno miesto bei rajono istorija.

Susitikimo metu pavyko padidinti informatyvumą apie pilietinį mažumų dalyvavimą vietos bendruomenėse, klimato kaitos svarbą ir tvarų vystymąsi, patobulinti skaitmeninius įgūdžius, kurie yra svarbūs klimato kaitos kontekste, ir patvirtinti projekto sklaidos strategiją.

Projekto vadovė Lietuvoje – doc. dr. Aistė Čapienė.