Klubo „ŽŪA alumni“ LR Seimo skyriaus posėdyje – žemės ūkio mokslų svarbos ir istorinių ekspozicinių erdvių įrengimo klausimai | VDU Žemės ūkio akademija

Klubo „ŽŪA alumni“ LR Seimo skyriaus posėdyje – žemės ūkio mokslų svarbos ir istorinių ekspozicinių erdvių įrengimo klausimai

Balandžio 1 dieną Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) vyko klubo „ŽŪA alumni“ LR Seimo skyriaus posėdis. Klubo nariai ir VDU ŽŪA bendruomenės atstovai aptarė Akademijos veiklos aktualijas, diskutavo apie VDU ŽŪA ateities planus.

Klubo „ŽŪA alumni“ LR Seimo skyriaus pirmininkas Jonas Varkalys posėdį pradėjo padėkodamas ŽŪA vadovybei už klubo susitikimo organizavimą. VDU rektorius prof. Juozas Augutis taip pat džiaugėsi turintis galimybę dalyvauti klubo susitikimuose bei aptarė bendruomenei svarbius klausimus. Rektorius universitetų susijungimą įvertino teigiamai, sakydamas, kad toliau po susijungimo vyksta universiteto infrastruktūros modernizavimas ir plėtra. Prof. J. Augutis taip pat pridūrė, kad aktyviai dirbama dėl regionų jaunimo, moksleivių pritraukimo į žemės ūkio studijas.

Posėdyje klubo „ŽŪA alumni“ prezidentas Edvardas Makelis išskyrė tris aspektus, orientuotus į ŽŪA ateities perspektyvas. Reikia jau dabar galvoti, kas bus mūsų mokytojai ateityje, todėl svarbu nuolat ieškoti talentų pritraukiant perspektyvius darbuotojus ir studentus, kurie baigę universitetą turėtų galimybę tęsti mokslus, tobulinti savo kompetencijas užsienio universitetuose, o grįžę galėtų profesinę veiklą vykdyti universitete. E. Makelio teigimu, būtina prisiminti Akademijos istorines šaknis ir įamžinti istoriją, nes tai siejasi su perspektyvomis. Tik puoselėjant ŽŪA istoriją sudaroma galimybė pritraukti ir daugiau norinčiųjų studijuoti. Ne mažiau svarbu vystyti visuomenės, ypatingai – jaunimo – švietimą apie žemės ūkio mokslus. Klubo prezidentas teigė, kad šiuo metu ŽŪA tai daro aktyviai ir svarbų akcentą skiria regionų mokinių sudominimui žemės ūkio mokslais. E. Makelis džiaugėsi VDU ŽŪA kartu su verslu įgyvendinamumu projektu „Sumanaus moksleivio akademijos“ Rokiškio inžinerijos eksperimentinė klasė, kurioje dalyvauja apie 130 mokinių iš Rokiškio krašto.

Akademijos veiklos aktualijos ir ateities vizija

Klubo „ŽŪA alumni“ LR Seimo skyriaus narių posėdyje ŽŪA kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė vizualiai pristatė ir išsamiai pakomentavo Akademijos 2021–2027 m. strateginius tikslus bei numatytus uždavinius jiems pasiekti. Apibendrindama ŽŪA veiklos 2021 m. rezultatus ir aktualijas, kanclerė teigė, kad pirmaisiais metais iš VDU ŽŪA 2021-2027 metų strategijoje numatytų tikslų ir uždavinių rodiklių įgyvendinta 60 proc. Ji taip pat pateikė iššūkius, su kuriais reikės susidurti ŽŪA bendruomenei 2022 metais, siekiant įgyvendinti strategijoje numatytus tikslus ir uždavinius:

  • padidinti priimtųjų studijuoti skaičių (Lietuvos studentų ir užsieniečių visose 3 studijų pakopose), kad būtų tenkinami specialistų, reikalingų verslui, poreikiai;
  • pradėti priėmimą į dvigubo diplomo programas bendradarbiaujant su Didžiosios Britanijos ir kitų šalių universitetais;
  • suformuoti Bioekonomikos tyrimų instituto mokslininkų ir projektų vadybininkų komandą, įveiklinti institutą tarptautiniams projektams, naujų partnerysčių užmezgimui;
  • išplėsti mokslinių paslaugų verslui, mokymosi visą gyvenimą paslaugų spektrą ir apimtis;
  • paruošti ir pradėti įgyvendinti naują VDU ŽŪA Mokomojo ūkio strategiją ir veiklos planą;
  • pasiruošti ir organizuoti Europos gyvybės mokslų universitetų rektorių ir dekanų forumą, Valdybos posėdį ir Generalinę asamblėją, Europos kultūros sostinių universitetų tinklo konferenciją „Culture and Nature: Partners in Dialogue“
  • dalyvauti kuriant naują visa apimančią ir subalansuotą žemės ir miškų specialistų rengimo sistemą Lietuvoje, taip stiprinant universitetų, kolegijų, profesinio rengimo mokyklų, verslo bendradarbiavimo integracinius ryšius.

Po ŽŪA kanclerės prof. dr. A. Miceikienės pranešimo klubo nariai diskutavo apie  ŽŪA studijų marketingą, žemės ūkio mokslų viešinimą, mokslinių paslaugų vystymo ir jų teikimo plėtrą, taip pat apie VšĮ VDU ŽŪA Mokomasis ūkis veiklos orientaciją ir krypčių vystymo galimybes. Po diskusijų posėdyje nutarta:

  • vystyti Rokiškio inžinerinės klasės projekto veiklas kituose rajonuose, taip stiprinant regionų jaunimo norus rinktis ir studijuoti žemės ūkio mokslus;
  • įvertinti ekonomiškai VšĮ VDU ŽŪA Mokomasis ūkis specializacijos kryptis, ieškoti naujo veiklos modelio strateginių galimybių, vystant eksperimentines veiklas, bandymus;
  • plėsti ŽŪA mokslininkų, darbuotojų bendradarbiavimo galimybes su ūkininkais, agroverslo įmonėmis, atliekant eksperimentus ir bandymus.

Žemės ūkio mokslų istorijos puoselėjimas kuriant ekspozicines erdves VDU ŽŪA

Posėdyje LR Seimo nario J. Varkalio iniciatyva pradėta įgyvendinti  senovinės žemės ūkio technikos ir įrangos ŽŪA istorinė ekspozicija, atsigręžiant į žemės ūkio mokslų istorijos raidos formavimą ir vystymą. Buvo aptarta VDU ŽŪA istorinės ekspozicijos įrengimo dizaino koncepcija bei pagal ją parengtų techninių projektų parengimo ir įgyvendinimo galimybės. Klubo „ŽŪA alumni“ prezidento E. Makelio teigimu, tokios ekspozicijos įrengimas būtų prasmingas ŽŪA švenčiant 2024 m. savo 100-metį.