Mokslo keliu: kai smalsumas ir žingeidumas padeda atrasti daugiau

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) studijų programos Apskaita ir finansai magistrantė Rugilė Gudaitienė bei studijų programos Žemės ūkio ekonomika magistrantas Vytautas Albinas Veiveris 2024–2025 studijų metais vykdė Lietuvos mokslo tarybos (LMT) finansuojamus mokslinius tyrimus.
R. Gudaitienės tyrimų tema buvo „Neapibrėžtumo veiksnių poveikio žaliųjų obligacijų rinkos sąveikai su tradicinėmis finansų rinkomis vertinimas Rusijos–Ukrainos karo kontekste“. Tyrimo vadovė – VDU ŽŪA Bioekonomikos plėtros fakulteto Taikomosios ekonomikos, finansų ir apskaitos katedros profesorė dr. Vilija Aleknevičienė.
Magistrantė džiaugiasi mokslinių tyrimų metu įgytomis žiniomis ir patirtimis. „Esu dėkinga už galimybę dalyvauti LMT organizuotuose ir finansuotuose studentų tyrimuose semestrų metu. Tyrimo metu analizavau kaip neapibrėžtumai veikia investuotojų ir politikos formuotojų sprendimus bei daro įtaką tvaraus investavimo krypčiai. Rinkų sąveikai tirti pasitelkiau persidavimo (angl. Spillover) metodą, o sąveiką lemiantiems neapibrėžtumo veiksniams identifikuoti – dinaminio modelio vidurkių apskaičiavimo metodą. Tyrimo metu nustatyta, kad ekstremalių įvykių metu finansų rinkų tarpusavio sąveika reikšmingai sustiprėja. Be to, žaliosios obligacijos tokiose situacijose dažniausiai atlieka „saugaus prieglobsčio“ funkciją, padėdamos diversifikuoti investicinius portfelius ir mažinti riziką. Tyrime įvertinta neapibrėžtumo poveikio dinamika ne tik suteikia naujų įžvalgų apie žaliųjų ir tradicinių finansų rinkų sąveiką, bet ir prisideda prie tvaraus investavimo sprendimų teorinio pagrindimo ir praktinio taikymo, ypač geopolitinių krizių kontekste. Tyrimo rezultatai reikšmingai prisidėjo prie rizikos, portfelio teorijos ir užkrėtimo teorijų vystymosi“, – teigia R.Gudaitienė.
Gegužės 22 d. Vilniuje, ISM Vadybos ir Ekonomikos universitete, vykusi LMT organizuota konferencija „Naujoji karta su LMT“ tapo svarbiu profesiniu ir asmeniniu iššūkiu bei patyrimu jaunajai tyrėjai.
R. Gudaitienės teigimu, dalyvavimas konferencijoje ne tik praturtino jos akademinę patirtį, bet ir sustiprino susidomėjimą pasirinkta mokslo kryptimi. Tai buvo puiki galimybė pristatyti savo tyrimą ir iš arti susipažinti su kitų jaunųjų tyrėjų darbais ir idėjomis. Konferencijoje išgirsti pranešimai, diskusijos ir bendruomeniškumo jausmas paliko neišdildomą įspūdį. Tokie renginiai primena, kodėl verta eiti mokslininko keliu. Jie ne tik praplečia akiratį, bet ir skatina siekti tolimesnės mokslo pažangos.
V. A. Veiveris vykdė tyrimą „Biomasės naudojimo rezultatyvumo ir apsirūpinimo biomase tyrimas ES šalyse“. Tyrimo vadovė – VDU ŽŪA Bioekonomikos plėtros fakulteto Taikomosios ekonomikos, finansų ir apskaitos katedros profesorė dr. Vlada Vitunskienė.
„Esu dėkingas LMT ir VDU ŽŪA Bioekonomikos plėtros fakultetui už suteiktą galimybę dalyvauti „Studentų tyrimai semestro metu 2024/2025 m.“ programoje. Asmeniškai noriu padėkoti mano projekto vadovei prof. dr. V. Vitunskienei, kuri ne tik pasidalino pačio projekto idėja, bet ir suteikė man pasitikėjimo bei didelį žinių ir įgūdžių bagažą moksliniam tyrimui vykdyti, o kartu ir magistrantūros baigiamajam darbui rengti. Vykdydamas projektą gilinausi į ES šalių gebėjimą aprūpinti savo ekonomiką vietinės kilmės pirminės biomasės ištekliais ir kiek jos priklauso nuo jų importo. Ilgojo laikotarpio empirinė analizė atskleidė didelius skirtumus tarp ES šalių. Lietuva tarp nedidelio skaičiaus tų šalių, kurios pačios gali apsirūpinti pakankamu kiekiu biomase, be to, vis daugiau jos eksportuoja. Kita vertus, Lietuvos priklausomybė nuo šios žaliavos importo taip pat didėja. Tai rodo, kad yra būtini naujoviški pirminės biomasės gamybos ir naudojimo sprendimai verslo lygmeniu ir politiniai strateginiai sprendimai šalies lygmeniu“, – teigia V. A. Veiveris.
„Gegužės 22 d. vykusioje konferencijoje „Naujoji karta su LMT“ pristačiau atlikto tyrimo rezultatus. Pranešimas konferencijoje suteikė pasitikėjimo savimi. Buvo smagu matyti tiek daug jaunų ir mokslu susidomėjusių žmonių. Belieka pridurti, jog dar vieną pranešimą „Apsirūpinimas biomase ir priklausomybė nuo jos importo ES šalyse“ pristačiau kitoje jaunųjų mokslininkų konferencijoje „ES ekonomika, verslas ir vadyba globalių iššūkių kontekste“, vykusioje gegužės 23 d. VDU Ekonomikos ir vadybos fakultete. Pasibaigus projektui likau labai patenkintas, džiaugiuosi jame sudalyvavęs, o gauta paskatinimo stipendija tikrai prideda noro dirbti mokslinį darbą“, – sako V. A. Veiveris.