Pasirašyta jungtinės veiklos sutartis dėl „Žemės ūkio žinių ir inovacijų sistemos“ klasterio sukūrimo | VDU Žemės ūkio akademija

Pasirašyta jungtinės veiklos sutartis dėl „Žemės ūkio žinių ir inovacijų sistemos“ klasterio sukūrimo

Vadovaujantis Europos Komisijos pateiktais pasiūlymais dėl Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) po 2020 metų įgyvendinimo, Europos Sąjungos (ES) šalyse narėse siekiama kurti stipresnę žemės ūkio žinių ir inovacijų sistemą (ŽŪŽIS). Tai galima įgyvendinti sutelkiant dėmesį ir pastangas į vieną iš pagrindinių strateginių tikslų – modernizuoti sektorių kaupiant žinias ir keičiantis jomis, diegiant inovacijas ir gerinant skaitmeninimą žemės ūkyje bei kaimo vietovėse, taip pat skatinant praktinį jų taikymą.

Atsižvelgiant į šį pasiūlymą, valstybės narės į savo BŽŪP strateginį planą turi įtraukti sistemą, pagal kurią ūkininkams ir kitiems pagal BŽŪP teikiamos paramos gavėjams teikiamos konsultavimo dėl žemėtvarkos ir ūkių valdymo paslaugos. Ūkių konsultavimo paslaugos turi apimti ekonominį, aplinkos apsaugos bei socialinį aspektus ir jas teikiant turi būti pateikiama aukštos kokybės, profesionali, naujausia technologinė ir mokslinė informacija, gauta atliekant mokslinius tyrimus ir diegiant inovacijas. Paslaugos turi būti integruotos į tarpusavyje susijusias žemės ūkio konsultantų, mokslininkų, ūkininkų organizacijų ir kitų atitinkamų suinteresuotųjų subjektų teikiamas paslaugas, kurios sudaro Žemės ūkio žinių ir inovacijų sistemą.

Siekdami atliepti politinius bei žemės, maisto ir miškų ūkio sektoriaus poreikius, savanoriška iniciatyva Vytauto Didžiojo universitetas (VDU), Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, VšĮ Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras, VDU Žemės ūkio akademijos mokomasis ūkis, VšĮ LSMU Praktinio mokymo ir bandymų centras bei Žemės ūkio taryba susibūrė bendram tikslui ir pasirašė sutartį dėl „Žemės ūkio žinių ir inovacijų sistemos“ klasterio sukūrimo.

Pagrindiniai klasterio tikslai:

  • plėtoti ŽŪŽIS, telkiant žemės, miško ir maisto ūkio mokslinius tyrimus, studijas ir žinioms imlaus verslo potencialą bei prisidėti prie žemės, miškų ir maisto ūkio plėtros, inovacijų ir žinių kūrimo;
  • prisidėti prie sėkmingo, efektyvaus BŽŪP ir ES keliamų tikslų, susijusių su moksliniais tyrimais, žemės ūkio ir kaimo plėtros veiklos subjektų mokymu, konsultavimu, žinių keitimusi, kompetencijų ugdymu, žemės ūkio inovacijomis ir skaitmenizavimu, įgyvendinimo;
  • prisidėti prie žemės ūkio ir kaimo plėtros veiklos subjektų švietimo, mokymo, konsultavimo, žemės ūkio politikos ir plėtros, žemės ūkio inovacijų ir ŽŪŽIS politikos formavimo, įgyvendinimo;
  • atstovauti klasterio narių interesus sektoriaus, nacionaliniu ir tarptautiniu mastu bei skatinti klasterio narių įsitraukimą į teminius ES tinklus, komitetus, tarptautinius konsorciumus ir darbo grupes.

Klasterio sutartyje pažymima, kad klasterio veiklų koordinatoriaus vaidmenį prisiima VDU Žemės ūkio akademija, o valdymo sprendimai bus priimami Visuotiniame partnerių susirinkime, dalyvaujant visiems klasterio nariams.

ŽŪŽIS klasterio funkcijos yra ne tik kurti žemės ūkio žinias ir inovacijas, bet ir dalintis jomis, telkti žemės, maisto ir miškų ūkio, taip pat kitus kaimo plėtros subjektus bendrai veiklai, plėtoti dialogą ir bendras iniciatyvas, taip pat konsultuoti bei, pagal poreikį, prisidėti formuojant, koordinuojant ir įgyvendinant BŽŪP.

ŽŪŽIS klasteris yra atviras bendradarbiavimui ir naujiems nariams, kurių veiklos sritys, vizija ir vertybės siejasi su klasterio tikslais.