Patricija apie patirtis, kurios augina: gyvenime „pralaužti ledus“ – nebe taip sunku | VDU Žemės ūkio akademija

Patricija apie patirtis, kurios augina: gyvenime „pralaužti ledus“ – nebe taip sunku

Mokykloje Patriciją Sasnauskaitę labiausiai žavėjo geografijos pamokos – žemėlapiai, teritorijų analizė, kraštovaizdžių pažinimas ir globalūs procesai skatino domėtis pasauliu, žmonių veikla ir jos poveikiu aplinkai. Ieškodama studijų krypties, Patricija atrado žemėtvarkos ir nekilnojamojo turto vertinimo studijas. Merginai ši specialybė pasirodė kaip puikus balansas tarp teorinių žinių ir praktinių įgūdžių, leidžiančių realiai prisidėti prie tvaraus aplinkos formavimo ir visuomenės gerovės kūrimo.

Kiekvienas specialistas – tvarumo vėliavnešys

Studijos VDU Žemės ūkio akademijoje Patricijai atvėrė galimybių klodus. Dalyvavimas ERASMUS mainų programose išugdė pasitikėjimą savimi, padėjo tobulinti kalbų žinias bei praplėtė kultūrinį akiratį. Praktikos metu įgyti įgūdžiai ir darbo patirtis leido geriau suprasti pasirinktą profesinę kryptį ir jos svarbą visuomenėje. Studijos išmokė kritiškai mąstyti, dirbti komandoje, spręsti kompleksines problemas, o svarbiausia – suvokti, kad kiekvienas specialistas gali prisidėti prie atsakingo ir tvaraus žemės naudojimo. Ši sritis Patricijai padeda ne tik tobulėti profesine prasme, bet ir kurti prasmingą pokytį aplinkoje, kurioje gyvename.

„ERASMUS mainų programoje dalyvavau tris kartus. Visi šie mainai davė daug patirties, pradedant nuo anglų kalbos žinių lavinimo ir gerinimo iki naujų žmonių, su kuriais bendrauju iki šiol, pažinčių užmezgimo. Labai skatinu jaunesnių kursų studentus nebijoti dalyvauti siūlomose mainų programose, kadangi tai itin ugdo ne tik pasitikėjimą savimi ir požiūrį į pasaulį, kitas kultūras. Man dalyvavimas šiuose mainuose kol kas yra bene įsimintiniausia ir smagiausia patirtis iš studijų laikotarpio. Trečiame kurse atlikau praktiką vienoje didžiausių infrastruktūros projektavimo įmonių. Po praktikos likau dirbti toje pačioje įmonėje. Darbas man leido suprasti, koks platus dalykas yra žemėtvarka, o studijų metu įgytos žinios leidžia lengviau atlikti man skirtas užduotis“, – sako aktyvi studentė.

Patricijos teigimu, studijos taip pat suteikė daugiau pasitikėjimo savimi, nebeliko baimės „pralaužti ledus“ užmezgant pokalbius ir pažintis su naujais žmonėmis. „Supratau, kad klysti ar nebūti pakankamai geram yra žmogiška. O ir dėstytojai yra labai supratingi ir gali padėti kiekvienam išspręsti kilusias problemas“, – tikina Patricija.

Garbė ir atsakomybė rūpintis unikaliu ištekliu

Paklausta, kaip, jos nuomone, žemėtvarkos ir nekilnojamojo turto vertinimo specialistai gali prisidėti prie tvaraus ir atsakingo žemės naudojimo, Patricija sako, kad ši profesija yra tiesiogiai susijusi su žeme – pačiu pagrindiniu ištekliumi. „Mes turime unikalią galimybę daryti realų poveikį tam, kaip ši žemė naudojama. Turime būti ne tik techniškai kompetentingi, bet ir turėti platų požiūrį, suprasti ilgalaikes pasekmes ir veikti atsakingai, galvodami apie ateities kartas“, – sako motyvuota studentė.

Pasak Patricijos, aukštos kvalifikacijos specialistai yra atsakingi už darnų teritorijų planavimą ir vystymą. „Galime projektuoti teritorijas taip, kad būtų išvengta nevaldomo miestų išsisklaidymo, kuris „suvalgo“ žemės ūkio paskirties žemę ir gamtines teritorijas bei didina infrastruktūros kaštus ir transporto taršą. Reikia skatinti efektyvesnį jau urbanizuotų teritorijų naudojimą. Planuodami turime numatyti ir saugoti žaliąsias erdves, miškus, vandens telkinius, koridorius laukinei gamtai judėti. Tai svarbu biologinei įvairovei, oro kokybei, rekreacijai ir net klimato kaitos švelninimui. Turime padėti užtikrinti, kad derlinga žemė būtų naudojama maisto gamybai, o ne lengva ranka paverčiama statybų aikštelėmis. Tai apima ir žemės konsolidacijos projektus, kurie ūkininkams leidžia dirbti efektyviau ir tvariau. Taip pat galime padėti parinkti tinkamas vietas vėjo jėgainių ar saulės parkams, minimizuojant neigiamą poveikį aplinkai ir visuomenei. Planuodami turime atsižvelgti į gamtines rizikas (pavyzdžiui, potvynių zonas, erozijos paveiktas teritorijas) ir jose vengti statybų ar kitos netinkamos veiklos“, – vardija pašnekovė.

Įkvepiantis žvilgsnis į ateitį

„Kol egzistuoja žmonija, reikės gyventi, dirbti, auginti maistą, ilsėtis – viskam reikalinga žemė. Todėl protingas jos valdymas (žemėtvarka) ir žemės bei su ja susijusio turto vertės nustatymas (vertinimas) visada bus aktualūs. Neišvengiamai kils klausimų dėl žemės naudojimo paskirties keitimo, teritorijų planavimo, žemės konsolidacijos, ginčų sprendimo – tam reikės žemėtvarkininkų. Nekilnojamojo turto rinka yra vienas iš ekonomikos variklių ir svarbi investicijų sritis. Pirkimo-pardavimo sandoriai, paskolos, draudimas, mokesčiai, investiciniai projektai – visur reikalingas objektyvus ir profesionalus turto vertinimas. Ekonomikai svyruojant, poreikis patikimam vertinimui netgi išauga“, – teigia Patricija.

Patricijos istorija – įkvepiantis įrodymas, kad prasmingas profesinis kelias prasideda nuo smalsumo ir noro ieškoti atsakymų. Meilė geografijai virto tikslingu pasirinkimu studijuoti programoje Žemėtvarka ir nekilnojamojo turto vertinimas – srityje, kuri šiandien tampa vis svarbesnė sprendžiant tvarumo, aplinkosaugos ir urbanizacijos iššūkius. Studijos, praktika ir tarptautinės patirtys Patricijai padėjo ne tik įgyti profesinių kompetencijų, bet ir užaugti kaip asmenybei – tapti drąsesnei, sąmoningesnei ir labiau pasitikinčiai savimi. Patricijos pavyzdys motyvuoja: pasirinkta specialybė gali būti ne tik darbas, bet ir būdas prisidėti prie aukštesnio tikslo – atsakingai formuoti mūsų aplinką ir ateitį.