Projektas „Village Verve“: kaimo moterų įgalinimas kovai su klimato kaita

Projektas „Village Verve“ siekia iš esmės pakeisti kaimo moterų vaidmenį kovojant su klimato kaita. Vadovaujant Ispanijos kaimo moterų federacijai (Femur), ši iniciatyva suburia septynis Europos partnerius, turinčius bendrą viziją: suteikti kaimo moterims žinių, įgūdžių ir išteklių, reikalingų prisitaikyti prie klimato kaitos ir sumažinti jos poveikį savo bendruomenėse.
Bendradarbiavimas Europiniu mastu
Projektą „Village Verve“ finansuoja Europos Sąjunga, jo biudžetas – 160 000 eurų, trukmė – 24 mėnesiai. Jame dalyvauja partneriai iš Ispanijos, Slovėnijos, Latvijos, Lietuvos, Italijos, Portugalijos, Rumunijos ir Kipro. Projektą palaiko Segovijos ir Hontalbilijos vietos valdžios institucijos, taip patvirtindamos įsipareigojimą stiprinti klimato atsparumą vietos lygmeniu.
Tvarios ateities kūrimas
Teikdamas praktinius sprendimus ir skatindamas lygias galimybes klimato atsparumo kūrime, „Village Verve“ siekia įgalinti kaimo moteris tapti pagrindinėmis pokyčių dalyvėmis. Projekto eigoje vyksiantys tarptautiniai susitikimai užtikrins žinių mainus ir padės kurti pritaikytas strategijas, kurios leis kaimo bendruomenėms klestėti nepaisant klimato kaitos iššūkių.
Projekto pradžia įvyko pirmajame Femur organizuotame renginyje Segovijoje, į kurį buvo pakviesti atstovai iš visų dalyvaujančių šalių. Tai buvo galimybė ne tik susipažinti su regionu, bet ir aptarti Ispanijos bei Segovijos kaimo moterų situaciją.
Pirmasis projekto seminaras vyko Segovijos IE universiteto miestelyje, kurio metu Aplinkos mokslų studentė María José Jiménez pristatė tyrimo rezultatus apie ES duomenis, susijusius su moterų galimybėmis patekti į darbo rinką, didinti savo skaitmeninį matomumą ir mažinti lyčių nelygybę. Pasak M. J. Jiménez, Femur atliktas tyrimas parodė, kad Šiaurės Europoje yra daugiau reguliavimų, remiančių moteris, o Rytų Europoje vis dar vyrauja daugiau stereotipų ir didesnis smurto prieš moteris paplitimas. Ji taip pat pabrėžė, kad klimato kaita gali sukelti vandens naudojimo krizę, kuri neigiamai paveiktų moteris ūkininkes, ypač jų atsparumo ir sveikatos atžvilgiu.
Pasak M. J. Jiménez, kaimo moterys yra viena labiausiai klimato kaitos paveiktų socialinių grupių, nes jos ir jų šeimos dažnai priklauso nuo gamtos išteklių tiek žemės ūkio, tiek pakrančių regionuose. Pagrindinė priemonė, kuri gali padėti kaimo moterims – švietimas. „Kai suteiki švietimą moterims, jos gauna daugiau galimybių išlikti savarankiškos, išlaikyti savo šeimas ir nepriklausyti nuo vyrų“, – pabrėžė pranešėja.
Projekto vadovė Lietuvoje – doc. dr. Aistė Čapienė.