Startavęs VDU Žemės ūkio akademijos klasteris „Žaliasis intelektas“ – dar veiksmingesnei mokslo, verslo ir socialinei partnerystei | VDU Žemės ūkio akademija

Startavęs VDU Žemės ūkio akademijos klasteris „Žaliasis intelektas“ – dar veiksmingesnei mokslo, verslo ir socialinei partnerystei

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija (VDU ŽŪA) šiandien yra viena aktyviausiai bei nuosekliausiai partnerystės ryšius su verslu ir socialiniais partneriais plėtojanti aukštoji mokykla. Bendradarbiaujant su partneriais ne tik gerinama studijų kokybė ir aktualizuojamos programos –  akademijos bandymų laukuose bei laboratorijose kuriamos inovacijos, atliekami mokslo tyrimai, kurių rezultatai padeda spręsti įvairias gamybines problemas, o VDU ŽŪA rengiamose parodose pristatomi eksponatai šalies žemdirbiškąją visuomenę supažindina su naujausiomis pasaulinėmis pačių įvairiausių agrosričių tendencijomis.

Siekdama dar veiksmingesnio mokslo, studijų ir verslo bei socialinių partnerių bendradarbiavimo VDU ŽŪA įsteigė naujo formato struktūrą – klasterį „Žaliasis intelektas“.  Jo uždavinys – akademijos padaliniams glaudžiau koordinuojant veiksmus dar efektyviau išnaudoti turimą stiprų intelektinį potencialą bei puikiai išvystytą infrastruktūrą. Naujo formato platforma „Žaliasis intelektas“ planuoja jau netrukus pakviesti ir į naujo formato renginius.


Audronė ARNAŠIUTĖ VDU Žemės ūkio akademijos Verslo ir socialinės partnerystės centro Partnerystės plėtros skyriaus vadovė

Sėkmę kuria nesiliaujanti naujų bendradarbiavimo formų paieška

Mokslo ir verslo partnerystės reikšmė akcentuojama neatsitiktinai. Todėl VDU ŽŪA nuolat ieškoma naujų formų studijų, mokslo ir verslo ryšiams stiprinti. Šią veiklą aktyviai plėtoja VDU ŽŪA neakademinis padalinys  Verslo ir socialinės partnerystės centras (VSPC). Be abejo, daugelis esame lankęsi VSPC organizuojamose parodose, kurios kasmet į Žemės ūkio akademiją sukviečia verslininkus, ūkininkus, mokslininkus, kaimo bendruomeninių, kitų organizacijų atstovus ir visą plačiąją regionų bei  miestų visuomenę. Ir nesvarbu, koks bebūtų lankytojo atvykimo tikslas – sudaryti kontraktą dėl šimtus tūkstančių eurų kainuojančios technikos ar įsigyti naujų sodinukų – kiekvienas namo išvažiuoja radęs tai, ko ieškojo. Paroda „Ką pasėsi…“ laikoma svarbiausiu agrosektoriaus metų renginiu Lietuvoje, bet ją drąsiai galima įvardyti ir kaip reikšmingą reiškinį visame Baltijos regione.

Nors parodos neabejotinai vaidina svarbų vaidmenį stiprinant mokslo ir verslo bendradarbiavimą, VDU Žemės ūkio akademijoje nuolat ieškoma naujų šio bendradarbiavimo formų. Tam keli ŽŪA padaliniai prieš metus susijungė į bendradarbiavimo platformą – klasterį „Žaliasis intelektas“, skirtą mokslo, studijų ir verslo partnerystei plėtoti. Jo veikloje dalyvauja VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centras, VšĮ „ASU mokomasis ūkis“, Miškų ir ekologijos fakulteto padaliniai Agroekologijos centras ir Arboretumas, ŽŪA neakademinis padalinys Bandymų stotis, taip pat ŽŪA Agronomijos fakulteto struktūroje esantis Pomologinis sodas.

Klasterio nariai įsipareigojo veikdami drauge dar efektyviau išnaudoti turimą infrastruktūrą ir plačiau ją atverti visuomenei bei verslui, įvairinti veiklas, taip prisidėdami prie mokslo ir studijų proceso tobulinimo bei žemės ir miškų ūkio naujovių sklaidos.

Darbotvarkėje – ilgalaikis lauko demonstracinių bandymų projektas

Šiuo metu klasterio „Žaliasis intelektas“ komanda veda derybas su verslo atstovais dėl projekto, kurio poreikį paskatino naujausios tendencijos Europos žaliojo kurso įsipareigojimų kontekste. Naudoti mažiau trąšų, mažiau pesticidų, didinti ekologinių ūkių skaičių ir plėsti ekologinę gamybą, mažinti poveikį aplinkai – tai tik dalis reikalavimų, kurie vis garsiau skamba artėjant naujajam ES finansiniam laikotarpiui. Nėra abejonės, kad laimės tie, kurie sugebės kuo greičiau prisitaikyti prie naujų sąlygų. Ūkiams savo produktus (trąšas, kitus preparatus) siūlančių įmonių yra apstu, tad nemenkas iššūkis atsirinkti tai, kas iš tiesų veiksminga, racionalu ekonominiu požiūriu ir draugiška aplinkai. Todėl verslo įmonėms buvo pasiūlyta galimybė ŽŪA Mokomojo ūkio sėjomaininiame plote atlikinėti mokslinius lauko bandymus, kuriuose būtų praktiškai demonstruojama, kokį poveikį įmonių siūlomi produktai ir taikomos žemės dirbimo, augalų auginimo technologijos daro dirvožemio savybėms ir degradacijos procesų valdymui, augalų atsparumui kenkėjams, ligoms, produkcijos kokybei ir kitiems svarbiems ūkininkavimo rodikliams. Pirmenybė dalyvauti projekte suteikta ekologiškus produktus siūlančioms įmonėms, taip pat toms, kurios pagrindė, kad jų siūlomos priemonės skirtos tvaresniam ūkininkavimui.

Demonstraciniai bandymų laukai jau šį pavasarį bus įrengti 10 ha plote, visas demonstracinis laukas užims apie 15 ha. Demonstracinius bandymų laukų įrengimą koordinuoja daug metų ekologinės žemdirbystės mokslo srityje dirbantis ekspertas, VDU ŽŪA doc. dr. Juozas Pekarskas.

Parinkta bandymų vieta priešais ŽŪA parodų paviljonus itin patogi  – ji lengvai pasiekiama tiek projekte dalyvausiančioms įmonėms, tiek visiems norintiesiems susipažinti su bandymų rezultatais. Planuojamas projektas bus ilgalaikis – bandymai  truks kelerius metus, todėl tai leis daryti pagrįstas mokslines išvadas. Bandymų įrengimu pagal nustatytas metodikas, laukų priežiūra, tyrimų vykdymu ir rezultatų apibendrinimu rūpinsis VDU Žemės ūkio akademijos mokslininkų komanda, pasitelkdama jaunuosius kolegas –  studentus.

Sprendimai tausojančiam ir ekologiniam ūkininkavimui – vasaros renginyje „AGRO dūzgės“

Ilgai trunkančiais bandymais siekiama ne tik įvertinti technologijų ir produktų efektyvumą realiomis lauko sąlygomis, bet ir plačiai paskleisti informaciją apie gautus rezultatus. Todėl jau šią vasarą, birželio 21 d.,  žemdirbiai bei visi besidomintieji tvariais ūkininkavimo sprendimais laukiami VDU Žemės ūkio akademijoje vyksiančiame naujo formato renginyje „AGRO dūzgės“. Jo metu bus galima akivaizdžiai pamatyti, kaip atrodo įrengti bandymams skirti laukai, išgirsti dominančių technologijų bei produktų pristatymus, išklausyti pluoštą vertingų pranešimų apie tvaraus ūkininkavimo sprendimus bei su ekspertais pasikonsultuoti įvairiais dominančiais klausimais.

Renginio darbotvarkėje taip pat numatomas žemės ūkio technikos demonstravimas. Verslo įmonės realiomis sąlygomis atskleis įvairios technikos galimybes, aiškins, kaip ją naudojant pasiekti didesnio našumo ir aukštesnio ekonominio efekto.

Tikimasi, kad „AGRO dūzgės“ taps dar vienu tradiciniu, kiekvieną vasarą ŽŪA vykstančiu renginiu, aktualiu agroverslo bendruomenei.

Visus, kas nori nepraleisti naujienų apie veiklą demonstraciniame bandymų lauke, kviečiame sekti Facebook paskyrą „Žaliasis intelektas“ arba informaciją interneto svetainėje expoacademia.lt.