Su Baltijos jūros regiono vietos valdžios institucijomis aptarta žiedinės bioekonomikos diegimo patirtis ir perspektyvos

Spalio 18-19 dienomis Palangoje vyko 30-oji tarptautinio tinklo „Baltic Sea States Subregional Cooperation – BSSSC“, jungiančio prie Baltijos jūros esančių šalių vietos valdžios institucijas, metinė konferencija. Šį kartą asociacijos „Klaipėdos regionas“ organizuotas periodinis renginys buvo dedikuotas bioekonomikos vystymo klausimams aptarti. Vieną renginio sesijų moderavo Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Bioekonomikos tyrimų instituto direktoriaus pavaduotoja tarptautinei veiklai Virginija Kargytė.
VDU ŽŪA atstovės Virginijos Kargytės moderuotoje sesijoje su konferencijos dalyviais aptarta žiedinės bioekonomikos diegimo patirtis ir perspektyvos. Pristatant sesiją žiedinės bioekonomikos koncepciją pradėjo Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos instituto Taikomosios biokatalizės sektoriaus vadovė Inga Matijošytė. Verslo plėtros ekspertė Irina Kulitane konferencijoje pristatė Vidžemės planavimo regiono (Latvija) patirtį skatinant inovacijas ir žiedinės ekonomikos plėtrą agro-maisto sektoriuje. Projektų vadovas Eivind Merok iš Inlandeto apskrities savivaldybės (Norvegija) renginyje pasidalino šio regiono patirtimi vystant medienos ištekliais grįstą statybos pramonę. Simbiozės vystytoja Emma Ek iš Soteneso savivaldybės (Švedija) konferencijoje pristatė industrinės ir socialinės simbiozės Sotenese raidą ir jos rezultatus, tarp kurių – nauji produktai ir verslai, sukurti vietinių atliekų srautų pagrindu. Sesijoje savo idėjomis taip pat dalinosi iš skirtingų Baltijos jūros regiono šalių susirinkę jaunimo organizacijų atstovai.
Sesijos metu vykusiose diskusijose akcentuota koordinuoto veikimo svarba. Reikiamų kompetencijų užtikrinimas regionuose, investicijų į inovacijas skatinimas buvo įvardinti kaip iššūkiai, su kuriais susiduria vietos valdžios institucijos iš biomasės ištekliais turtingų, tačiau mažiau urbanizuotų vietovių. Nepaisant to, dėl bioekonomikos plėtros teikiamų privalumų (aplinkosauginių, ekonominių, socialinių) regionai yra pasirengę ieškoti išeičių.