Tvarus žemės ūkis prasideda nuo susitelkusios bendruomenės

Veiklos 20-metį mininti Kauno r. ūkininkų sąjunga geba ir sunkiai dirbti, ir trankiai švęsti. Taip sako sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius. Birželio mėnesį reikšmingą sukaktį sąjunga paminėjo daugiau nei 400 dalyvių sulaukusiame žemdirbių vasaros sąskrydyje. Prasmingas ateities perspektyvas brėžianti Kauno r. ūkininkų sąjunga kasdienybėje ne tik žengia inovacijų ir pažangių technologijų kupinu keliu, bet ypatingą vietą taip pat skiria tradicijoms ir tikriesiems mokytojams – pirmininkams ir sąjungos Alma Mater vadinamai Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijai (VDU ŽŪA).
VDU Žemės ūkio akademija – ryžtingų idėjų lopšys
M. Maciulevičiaus teigimu, kaip anksčiau, taip ir šiandien Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija (VDU ŽŪA) pasižymi ryžtu veikti drąsiai ir atvira širdimi. „Akademija yra Kauno r. ūkininkų sąjungos Alma Mater. Iš pradžių veikėme kaip Lietuvos ūkininkų sąjungos Kauno skyrius. Tačiau būtent veiklūs, ryžtingi Akademijos darbuotojai buvo kelrodžiai steigiant Kauno r. ūkininkų sąjungą. Akademijos ir sąjungos bendrystė puoselėjama jau ne vieną dešimtmetį. Šiandien VDU Žemės ūkio akademijos studentai ir absolventai – jaunoji karta, puikūs, perspektyvūs specialistai. Šiuolaikiniam žemės ūkiui itin reikalingi agronomijos, bioekonomikos, inžinerijos, miškų ir ekologijos specialistai. Tikime, kad jaunoji karta dar labiau transformuos žemės ūkį ir pasauliui dar labiau parodys, kad tokia maža šalis kaip Lietuva gali būti lyderė. Matome didelę prasmę puoselėjant Kauno r. ūkininkų sąjungos ir VDU Žemės ūkio akademijos bendrystę. Jeigu ne atsidavę dėstytojai ir žmonės, kurie nuoširdžiai dirbo ir dirba žemės ūkyje, galbūt ir Lietuvos ūkininkų sąjungos, Kauno r. ūkininkų sąjungos šiandien nebūtų. Šių žmonių dėka mūsų bendruomenė klesti“, – tvirtina pašnekovas.
Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius
Pasak M. Maciulevičiaus, buvę sąjungos pirmininkai – tikrieji mokytojai, kurių pramintu prasmingu keliu šiandien žengia visa sąjunga. „Kęstutis Bružikas, Stasys Zulonas, Vytautas Žmuidzinavičius, Romas Majauskas, Vytautas Žilinskas, Genutė Staliūnienė – šie žmonės visai sąjungai yra tikras įkvėpimo šaltinis. Jų indėlis ir darbai mus skatina pasitempti ir toliau vesti sąjungą prasmingu keliu“, – sako M. Maciulevičius.
VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė pažymi, kad glaudi partnerystė su ūkininkų bendruomenėmis, tokiomis kaip Kauno r. ūkininkų sąjunga, turi esminę reikšmę formuojant tvaraus žemės ūkio viziją.
„Akademija visada jautė pareigą būti ne tik mokslo ir žinių sklaidos, bet ir praktinių sprendimų šaltiniu Lietuvos žemės ūkiui. Kauno r. ūkininkų sąjunga – puikus pavyzdys, kaip ūkininkų bendruomenė geba ne tik išlaikyti tradicijas, bet ir drąsiai žengti į pažangą, inovacijas bei tvarumą. Toks bendradarbiavimas ugdo ne tik būsimus lyderius, bet ir stiprina visos šalies žemės ūkio sektorių“, – sako VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė.
Stereotipai apie žemės ūkį sparčiai tirpsta
Paklaustas, ar Lietuvos agrosektoriuje yra pakankamai jaunų, kvalifikuotų specialistų, galinčių vesti žemės ūkį į tvarų rytojų, M. Maciulevičius sako, kad dar tikrai yra kur tobulėti. „Turime pradėti nuo savęs. Ne veltui Kauno r. ūkininkų sąjungos sąskrydyje daug dėmesio skyrėme jaunimo veikloms. Renginio dalyvius kvietėme atvažiuoti su vaikais, anūkais. Siekiame, kad jaunoji karta nuo mažų dienų matytų, kokia stipri ir perspektyvi yra ūkininkų bendruomenė. Prieš 20 metų buvęs žemės ūkis kardinaliai skirsis nuo to, kuris bus po 10 metų. Technologijos sparčiu žingsniu žengia į priekį, į jaunąją kartą dedame daug vilčių ir tikėjimo, pasitikėjimo. Todėl dabar turime dėti maksimalias pastangas šviečiant jaunimą ir kad jie neatitoltų nuo modernaus žemės ūkio. Stereotipai apie žemės ūkį sparčiai tirpsta: šiais laikais ūkininkavimo pobūdis – modernus, o pats žemės ūkis yra itin technologiškai pažangus“, – akcentuoja pašnekovas.
Pasak VDU Žemės ūkio akademijos kanclerės prof. dr. A. Miceikienės, šiandieniniam žemės ūkiui kaip niekada reikalingi aukštos kvalifikacijos, šiuolaikiškai mąstantys specialistai. „Technologinė pažanga keičia sektoriaus veidą, todėl žemės ūkyje reikia ne tik darbščių rankų, bet ir inovatyviai mąstančių, iššūkius konstruktyviai vertinančių ir strategiškai planuojančių žmonių“, – pabrėžia pašnekovė.
VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė
Kauno r. ūkininkų sąjungos veikloje – konstruktyvūs dialogai ir kompromisų paieškos
Aktyvi partnerystė, pagarba bendruomenei ir gebėjimas ieškoti konstruktyvių sprendimų – tai kertiniai principai, kuriais vadovaujasi Kauno r. ūkininkų sąjunga. Neapsiribodama vien tik ūkininkų interesų atstovavimu, sąjunga aktyviai įsitraukia į regionines iniciatyvas, bendradarbiauja su įvairiomis institucijomis, taip stiprindama žemės ūkio sektoriaus ryšį su visuomene bei valstybės politika.
„Kauno r. ūkininkų sąjunga aktyviai bendradarbiauja su Kauno r. savivaldybe, visada ieškome bendrų sprendimų. Nacionaliniu mastu taip pat glaudžiai bendradarbiaujame su institucijomis: Žemės ūkio ministerija, Aplinkos ministerija, Finansų ministerija, Valstybine augalininkystės tarnyba, Maisto veterinarijos tarnyba ir kt. Taip pat puoselėjame prasmingą bendrystę ir su kaimo bendruomenėmis, asociacijomis. Didžioji dalis ūkininkų yra labai aktyvūs bendruomenių nariai: reikalui esant padeda valyti kelius, yra prisidėję prie bažnyčios atstatymo. Aktyviai bendradarbiaujame su medžiotojais: jie pasaugo mūsų pasėlius, mes juose leidžiame medžioti. Visada ieškome bendrų sąlyčio taškų, nes Kauno r. ūkininkų sąjungos yra tokia dvasia: veikiame ne per konfliktus, o per kompromisų ieškojimą, dialogą, konstruktyvius argumentus. Žinoma, iššūkių tikrai pasitaiko ir, manau, ateityje jų netruks. Visi matome – klimatas keičiasi, ekstremalios sausros, liūtys. Kauno rajonas yra labai skirtingas – vienoje rajono dalyje gali svilinti sausra, o kitoje – pilti liūtis. Džiaugiuosi, kad ūkininkai buriasi, yra aktyvūs, ieškome bendrų sprendimų. Noriu pabrėžti, kad Kauno r. ūkininkų sąjunga nėra tik apie problemų sprendimą. Mes esame bendruomenė, itin branginame tradicijas ir jas puoselėjame. Šiais metais antrą kartą organizuotas Kauno r. ūkininkų sąjungos sąskrydis, tikiu, taps ilgamete tradicija. Turime planų šį renginį plėsti – galbūt kitais metais pakviesime ne tik Kauno rajono, bet ir viso Kauno regiono bendruomenę“, – ateities perspektyvas brėžia Kauno r. ūkininkų sąjungos pirmininkas.