VDU – Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos įvertinimas | VDU Žemės ūkio akademija

VDU – Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos įvertinimas

2023 m. spalį Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) gavo aukščiausią Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos įvertinimą už pasiekimus lygių galimybių srityje – tris „Lygių galimybių sparnus“.  Tai reiškia, jog universitete siekiama užtikrinti lygias galimybes visiems (-oms) bendruomenės nariams (-ėms), gerinti ne tik mokslo ir studijų kokybę bei rezultatus, bet ir studijų bei darbo sąlygas.

„Prisijungimas prie „Lygių galimybių sparnų“ įrodo, kad universitetas savo veikloje integruoja ir įgyvendina lygių galimybių politiką ir yra įsipareigojęs vadovautis lygių galimybių principais. Treji sparnai reiškia, kad organizacija kuria lygioms galimybėms palankią organizacijos kultūrą ir ją aktyviai skatina“, – teigia VDU Lygių galimybių koordinatorė Laura Lapinskė.

Laura Lapinskė (Jono Petronio nuotr.)

Pasak specialistės, šis įvertinimas taip pat reiškia, kad organizacija atitinka visus keturis trijų sparnų kategorijoje numatytus kriterijus, tokius kaip lygių galimybių srities prioritetai (pvz., darbo užmokesčio atotrūkio mažinimas, darbuotojų su negalia įtrauktis ir pan.), Lygybės planas, su lygias galimybes skatinančiomis priemonėmis, skaidri ir darbuotojams viešai prieinama darbo užmokesčio sistema bei darbuotojų ir vadovų įtraukimas į lygių galimybių įgyvendinimo iniciatyvas.

Vadovaudamasi Europos lyčių lygybės instituto (EIGE) rekomendacijomis universiteto mokslinink(i)ų ir ekspertų(-čių) komanda taip pat yra parengusi lyčių lygybės planą (2021-2025 m.). Šiame plane daug dėmesio skiriama lyčių pusiausvyrai, antidiskriminacinei lygių galimybių politikai, vertikaliosios ir horizontaliosios lyčių segregacijos mažinimui, lyčių lygybės integravimui į studijas ir mokslinius tyrimus.

lyčių lygybė

„Be lyčių lygybės, VDU taip pat prie pagrindinių prioritetų lygių galimybių srityje yra priskiriamas ir negalios politikos formavimas ir įgyvendinimas. 2021 m. VDU Senate buvo patvirtintas negalios politikos dokumentas: „Įtraukių galimybių Universitetas“, kurio tikslas – užtikrinti lygybės ir nediskriminavimo kultūrą universitete, tinkamai pritaikant studijų ir darbo sąlygas ir didinti studijų/darbo prieinamumą. 2015 m. Lietuvos žmonių su negalia sąjunga VDU suteikė sertifikatą, patvirtinantį, kad Universiteto infrastruktūra yra prieinama, o aptarnavimas – draugiškas asmenims su negalia“, – pasakoja L. Lapinskė.

VDU bibliotekos darbo vieta pritaikyta negalią turinčiam asmeniui

VDU Lygių galimybių koordinatorės teigimu, universitete siekiama kurti saugią ir tolerantišką aplinką, pasitikėjimu ir orumu grįstą organizacinę kultūrą. „Tam užtikrinti ir diskriminacijos prevencijai vykdyti įsteigta Pasitikėjimo linija, į kurią galima kreiptis patyrus ar pastebėjus seksualinio priekabiavimo, psichologinio smurto atvejus, engimą, mobingą, kitokį įžeidžiantį elgesį ar diskriminaciją. Kiekvieną atvejį tiria atitinkamos srities ekspertai (-ės), garantuojantys (-čios) visišką konfidencialumą“, – lygių galimybių politiką apibūdina koordinatorė L. Lapinskė.

Bendruomenei ugdyti Universitetas kasmet dalyvauja viešuose renginiuose žmogaus teisių, įtraukties ir įvairovės temomis, 2019-2023 m. dalyvavo projekte „Supporting and Implementing Plans for Gender Equality in Academia and Research (SPEAR)“ lyčių lygybės politikai institucijoje diegti, vykdo įtrauktį skatinančius tarptautinius projektus: Be hate free, Unidiversity, Religion and gender equality, The generations and gender ir kitus.

Siekiant viešinti gerosios praktikos pavyzdžius ir skatinti lygių galimybių užtikrinimą kitose organizacijose, VDU lygių galimybių srityje įgyvendinamos veiklos pristatomos Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos svetainėje. Daugiau apie lygių galimybių sparnus ir prisijungusių organizacijų sąrašą rasite čia.