VDU Žemės ūkio akademijoje vyksiančiame EIP veiklos grupių renginyje – ne tik projektų, bet ir išskirtinio leidinio pristatymas

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) paskutiniąją šio mėnesio savaitę vyks net keli svarbūs renginiai. Vienas jų – rugsėjo 27–28 dienomis susitikti kviečianti Tarptautinė EIP veikos grupių kontaktų ir patirčių mugė. Jos metu bus aptarti Lietuvoje ir mūsų kaimyninėse šalyse – Latvijoje bei Lenkijoje – EIP veiklos grupių įgyvendinti projektai. Taip pat visuomenei bus pristatytas pirmasis tokio pobūdžio elektroninis leidinys „Europos inovacijų partnerysčių (EIP) veiklos grupių projektai Lietuvoje 2023“. Leidinio sudarytojas – VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro Socialinės partnerystės skyrius, leidėjas – VDU Žemės ūkio akademija.
„Europos inovacijų partnerysčių projektai, skirti žemės ūkio pažangai ir kaimo plėtrai, Lietuvoje sėkmingai įgyvendinami beveik dešimt metų, Europos Komisijai atkreipus dėmesį, kad vienas svarbiausių ES bendrosios žemės ūkio politikos įgyvendinimo įrankių yra inovacijos, mokslininkų ir ūkininkų bendradarbiavimas tiek šalių narių viduje, tiek tarptautiniu lygmeniu. Lietuvoje EIP veiklos grupėse drauge su ūkininkais ir kaimo plėtros organizatoriais dirba keleto mokslo institucijų atstovai, tačiau sąvado, atskleidžiančio atliktų darbų rezultatus, iki šiol neturėjome. Jis bus naudingas ir visai plačiajai visuomenei, siekiant parodyti žemės ūkio pažangą, ir tam, kad išsamią informaciją vienoje vietoje galėtų rasti naujų EIP projektų iniciatoriai“, – elektroninio leidinio „Europos inovacijų partnerysčių (EIP) veiklos grupių projektai Lietuvoje 2023“ reikšmę komentuoja VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro Socialinės partnerystės skyriaus vadovė dr. Aistė Čapienė.
Naujojo leidinio sudarytoja dr. Živilė Černiauskienė pasakoja, kad jame pateikiama pagrindinė informacija apie EIP projektus ir jų rezultatus, projektų įgyvendinimo metu kilusius iššūkius, dalijamasi gerąja regionų, kuriuose inovacijos yra įdiegtos ir procesai tapo našesni, praktika. Iš viso leidinyje pateikiama 2016–2023 metų laikotarpio 30 EIP veiklos grupių projektų (15 jų baigti ir įgyvendinti). VDU Žemės ūkio akademijos indėlį EIP projektinėje veikloje leidinyje atspindi 6 įgyvendinti arba tebeįgyvendinami projektai.
Projektas „Aukštos pridėtinės vertės (APV) produktų iš uogų gamybos ir komercializavimo vadybos tobulinimas Lietuvos uogų ūkiuose“
Nuo 2020 m. vykdomas projektas „Aukštos pridėtinės vertės (APV) produktų iš uogų gamybos ir komercializavimo vadybos tobulinimas Lietuvos uogų ūkiuose“ bus baigtas dar šiemet. Jo rezultatas – sukurtas inovatyvus APV produktų iš uogų gamybos ir komercializavimo proceso valdymo modelis, suteikiantis galimybę padidinti ūkių produkcijos ekonominę vertę ir konkurencingumą, ūkininkams bendradarbiaujant dalinės kooperacijos pagrindu (pagal poreikį bendrai organizuojant gamybos ir komercializavimo procesus konkrečiai sietinus su šio projekto įgyvendinimu). Modelyje bus apjungtas technologinis procesas ir jo alternatyvos bei komercializavimo procesas (potencialių pateikimo kanalų ir rinkų alternatyvos). Modelio inovatyvumas sietinas ir su ūkininkų susivienijimu dėl APV produktų efektyvesnės gamybos sumaniosios kooperacijos pagrindais. Modelis ir kiti projekto rezultatai skleidžiami ir kitiems uogų augintojams, taip pat žinios ir patirtis bus naudinga ir kitiems verslams augalininkystės sektoriuje.
Projektas “Biologiškai vertingų produktų trumpųjų tiekimo grandinių valdymas ir vietos rinkų plėtra“
2019–2022 metais vykdyto projekto “Biologiškai vertingų produktų trumpųjų tiekimo grandinių valdymas ir vietos rinkų plėtra“ tikslas buvo sukurti savireguliacijos pagrindu funkcionuojantį inovacijų diegimo ir sklaidos modelį, skirtą spartinti trumpųjų maisto tiekimo grandinių formavimą ir vietos rinkų plėtrą. Projekto metu buvo įvertinta inovacijas diegiančių ūkių, auginančių ir gaminančių biologiškai vertingus produktus, veiklos „nuo lauko iki stalo“ patirtis, biologiškai vertingų produktų rinkų vystymo tendencijos ir galimybės, atsižvelgiant į vartotojų vertybes ir vartojimo poreikius. Buvo diegiamos inovacijos, užtikrinančios kokybę biologiškai vertingų produktų gamybos ir laikymo sistemoje, didinant trumpųjų maisto tiekimo grandinių efektyvumą ir tvarumą. Taip pat organizuota ūkių, gaminančių biologiškai vertingus produktus, tinklaveika, užtikrinant trumpųjų maisto tiekimo grandinių patirties sklaidą ir rinkų vystymą.
Projektas „Drėgmės režimo dirvožemyje reguliavimas“
2016–2019 metais įgyvendintas projektas „Drėgmės režimo dirvožemyje reguliavimas“ buvo naudingas net keliais aspektais – ekologiniu, ekonominiu, agroaplinkosauginiu bei prisidėjimu prie tausaus gamtos išteklių naudojimo. Projekto tikslas buvo įvertinti dirvožemio drėgmės režimo reguliavimo priemones ir jų taikymo efektyvumą šalies teritorijoje bei jų teikiamą ekonominę bei ekologinę naudą, siekiant didinti žemės ūkio konkurencingumą ir skatinti ūkininkus diegti moksliniais tyrimais grįstas inovatyvias technologijas, užtikrinančias darnų gamtinių vandens išteklių naudojimą ir aplinkos puoselėjimą.
Projektas „Konkurencingas ūkis“
Projekto „Konkurencingas ūkis“, įgyvendinto 2016–2019 metais, pagrindinė idėja – sujungti inovatyvias pašarų auginimo, paruošimo ir galvijų šėrimo technologijas, naudojant subalansuotus pašarus, su naujais produktais – natūraliais ir biologiškai aktyviais augaliniais priedais, kurie pagaminami inovacine vertikalios žemdirbystės hidroponine technoligija ūkyje užauginamų kviečių, miežių, kukurūzų, žirnių, sojos pupelių, liucernų ir kt. želmenų pagrindu, programuojamus naujus tikslinius racionus su naujais produktais, šėrimo inovacijas ir organizacines priemones į vientisą inovacinį procesą ir išbandyti, ištirti bei pritaikyti įvairaus dydžio ir produktyvumo pieno bei mėsos ūkiuose, įskaitant ekologiniuose ūkiuose, skirtą subalansuoti pieno ir mėsos galvijų produktyvumą bei pagerinti produkcijos kokybę, tuo pačiu sumažinti gamybos sąnaudas.
Projektas „Organinės anglies panaudojimas ekosistemų paslaugų plėtrai, pritaikant ūkininkavimą prie klimato kaitos“
Šiemet pradėtu ir iki 2025 m. vykdomu projektu „Organinės anglies panaudojimas ekosistemų paslaugų plėtrai, pritaikant ūkininkavimą prie klimato kaitos“ siekiama atliepti Jungtinių Tautų organizacijos susirūpinimą pasaulio aplinkos krizės mastais ir laikotarpio iki 2030 m. paskelbimą ekosistemų atkūrimo dešimtmečiu.
Projekto tikslas – sukurti ekosistemų paslaugų plėtros modelį, grindžiamą organinės anglies gamyba ir jos panaudojimu augalininkystėje, siekiant sumažinti CO2 emisijas, ir sustiprinti agrotechnologijų tvarumą bei žiediškumą, pritaikant ūkininkavimą prie klimato kaitos.
Projektas „Tvarus žemės ūkis – tvarus dirvožemis ir augalinė žaliava“
Kitu taip pat šiais metais pradėtu ir iki 2025 m. įgyvendinamu projektu „Tvarus žemės ūkis – tvarus dirvožemis ir augalinė žaliava“ atkreiptas dėmesys į tai, kad Lietuvos ūkiuose ir įmonėse susikaupia nemaži kiekiai įvairių rūšių mėšlo ir kitų organinių medžiagų. Tiesioginis jų panaudojimas kelia rimtas aplinkosaugines problemas. Todėl bus siekiama tobulinti kraikinio mėšlo ir kitų organinių medžiagų tvarkymo ir perdirbimo technologijas, jas diegiant ūkiuose ir įmonėse, panaudojant kompostavimo technologiją bei kompostą perdirbant į birius, granuliuotus, skystus ir gelinius organinius tręšiamuosius produktus, kurių padės išsaugoti dirvožemio drėgmę, sumažinti dirvožemių degradacijos procesus bei padidinti organinės anglies (humuso) atsargas dirvožemyje, išauginant didesnės pridėtinės vertės augalinę žaliavą, pasiekiant racionalų gamybos savikainos mažinimą, teigiamą aplinkosauginį, ekonominį ir socialinį efektą.
Leidinyje „Europos inovacijų partnerysčių (EIP) veiklos grupių projektai Lietuvoje 2023“ taip pat pateikiami EIP projektai, kurių vadovaujančiosios institucijos yra Gamtos tyrimų centras, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras, Lietuvos socialinių mokslų centras, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, UAB „ADDECCO“, UAB „ART 21“.
Elektroninis leidinys „Europos inovacijų partnerysčių (EIP) veiklos grupių projektai Lietuvoje 2023“išleistas pagal Kaimo tinklo projektą, remiamą Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis.
Maloniai kviečiame registruotis ir dalyvauti renginyje:
Konferencija „EIP veiklos grupių kontaktų ir patirčių mugė“ vykdoma pagal Kaimo tinklo projektą „Komunikacijos priemonių, skirtų didesniam visuomenės įsitraukimui ir informacijos sklaidai apie KPP, įgyvendinimas“ NR. PLKT-PV-23-1-00862- PR001. Priemonė finansuojama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Techninė pagalba“ veiklos sritį „Lietuvos kaimo tinklas“. Projektas remiamas Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis.