VDU Žemės ūkio akademijos laboratorijos atviros ne tik mokslininkams | VDU Žemės ūkio akademija

VDU Žemės ūkio akademijos laboratorijos atviros ne tik mokslininkams

Jėzuitų gimnazijos auklėtinė Gintė Baranauskaitė

Prakalbę apie mokslo laboratorijas, dažniausiai įsivaizduojame tyrimus atliekančius mokslininkus, kartais – studentus. Tačiau Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Agrobiotechnologijos laboratorijoje beveik pusmetį galima sutikti ir įvairių gimnazijų auklėtinių. „Agronomijos fakulteto Agrobiotechnologijos laboratorija – viena iš 4 VDU Žemės ūkio akademijos (ŽŪA) Jungtinių tyrimų centro laboratorijų, kurios veikia atviros prieigos principu. Nors labiau orientuotos į kryptį mokslas verslui, šios laboratorijos yra atviros praktiškai visiems“, – pasakoja laboratorijos vadovė prof. dr. Natalija Burbulis.

Tikisi papildomo stojamojo balo

Tuo įsitikinti galėjo ir Kauno Jėzuitų gimnazijos auklėtinė Gintė Baranauskaitė. VDU Agrobiotechnologijos laboratorijoje abiturientė parengė biologijos brandos darbą „Vaistinės melisos tiesioginė regeneracijos priklausomybė nuo augimo reguliatorių in vitro aplinkoje“. Paklausta, kodėl ėmėsi tyrimo, mergina neslėpė ir pragmatiškų tikslų – parengus bet kokios pasirinktos srities brandos darbą ir jį apsigynus, abiturientas, stodamas į Lietuvos aukštąsias mokyklas, gauna papildomą stojamąjį balą.

Apie galimybę atlikti brandos darbą G. Baranauskaitė išgirdo iš biologijos mokytojos, kuri ir tapo jos darbo vadove. Mergina pasakoja norėjusi išeiti iš komforto zonos ir papulti į tikrą laboratoriją. „Norėjau atlikti ne teorinį darbą, bet labiau praktinį, tad susisiekiau su Agrobiotechnologijos laboratorijos vadove prof. dr. N. Burbulis, kuri konsultante paskyrė jaunesniąją mokslo darbuotoją dr. Ramunę Masienę“, – pasakoja G. Baranauskaitė.  Iš visų merginos bendraklasių vos pora turėjo drąsos ir pasiryžimo išbandyti save ir savarankiškai parengti brandos darbą.

Laboratorijoje buvo lydima specialisto

Baranauskaitė teigia esanti labai dėkinga VDU Žemės ūkio akademijos Agrobiotechnologijos laboratorijos kolektyvui ir jaunesniajai mokslo darbuotojai dr. R. Masienei, kuri tapo jos darbo konsultante. „Konsultantas brandos darbui nėra privalomas, tačiau aš norėjau atlikti tokį darbą, kuriam man trūko specifinių žinių, pvz., apie in vitro aplinką, tad labai džiaugiuosi, kad dr. R. Masienė tapo mano konsultante“, – sako gimnazistė. „VDU Agrobiotechnologijos laboratorija neseniai įrengta, tad viskas atrodo tikrai įspūdingai. Labai tikiuosi, kad ateityje dar turėsiu galimybių pasidarbuoti tokio tipo laboratorijose“, – atvirauja G. Baranauskaitė.

Laboratorijos veikia atviros prieigos principu

VDU Agrobiotechnologijos laboratorija yra viena iš Atviros prieigos žemės ir miškų jungtinio tyrimų centro laboratorijų. Šį centrą sudaro 8 laboratorijos, jų ištekliai prieinami ne tik tų institucijų darbuotojams, studentams ar stažuotojams, bet ir suinteresuotiems asmenims iš kitų institucijų ar verslo subjektų. „VDU ŽŪA šiuo atžvilgiu yra viena išskirtinių mokymo įstaigų, kuri turi tiek ir tokio lygio mokslinių laboratorijų, skirtų mokslo tyrimams, studijoms ir baigiamųjų darbų – bakalaurų, magistrų, daktaro disertacijų – rengti. Be to, šios laboratorijos veikia atviros prieigos principu, todėl sukaupta šiuolaikiška materialine baze, įranga savo tyrimams gali naudotis ne tik mūsų mokslininkai ir studentai“, – pasakoja prof. dr. N. Burbulis. Pasak VDU Agrobiotechnologijos laboratorijos vadovės, VDU ŽŪA  turi puikią mokslinę bazę, tad norinčių darbuotis šiose laboratorijose netrūksta. „Norint atlikti tyrimus Agrobiotechnologijos laboratorijoje moksleiviams reikia tiesiog domėtis augalų biotechnologija, būti smalsiems ir norėti dirbti. Motyvacija – yra tai, kas padeda atsirinkti iš norinčiųjų bendradarbiauti“, – pagrindinius atrankos kriterijus įvardija mokslininkė. Kiekviena iš atviros prieigos principu veikiančių laboratorijų turi savo vadovą, į jį ir reikėtų kreiptis, norint vykdyti eksperimentus. Be to, skirtingai nei bendradarbiavimo su verslo atvejais, motyvuoti būsimieji abiturientai naudotis 4 VDU ŽŪA laboratorijų ištekliais kviečiami nemokamai, nes jų tyrimų kaštus kompensuoja fakultetai.


Laboratorijos vadovė prof. dr. Natalija Burbulis

Klausimų ir problemų turi ir verslininkai

Prof. dr. N. Burbulis pasakoja, kad į atviros prieigos laboratorijose dirbančius mokslininkus neretai kreipiasi ir verslo atstovai. „Nemažai verslininkų kreipiasi norėdami išsiaiškinti problemas, o mes, mokslininkai, jiems padedame. Jei reikia, į tyrimus įtraukiame įvairių pakopų studentus. Siekiant sumažinti cheminių preparatų panaudojimą žemės ūkio augalų auginimo technologijose, agroverslo įmonėms vis aktualesni tampa biologiškai aktyvių junginių poveikio augalams tyrimai. Agrobiotechnologijos laboratorijos mokslininkai pagal verslo įmonių užsakymus įvertino įvairius biologinius preparatus ir pateikė verslo atstovams moksliškai pagrįstas rekomendacijas įvairioms žemės ūkio augalų agrotechnologijoms tobulinti – tai vienas sėkmingų mokslo ir verslo bendradarbiavimo pavyzdžių“, – sako prof. dr. N. Burbulis. Tiesa,  šiuolaikiški inovatyvūs tyrimų metodai yra gana brangūs, tačiau ieškodami atsakymų į kilusias problemas ar klausimus, verslininkai finansuoja jiems aktualius mokslinius tyrimus.