VDU ŽŪA inžinerijos fakultetams – 75-eri

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) inžinerijos mokslų fakultetai, išleidę daugiau kaip 20 tūkst. absolventų, šiemet mini 75-erių metų savo veiklos sukaktį. Per tą laiką kito fakultetuose vystomos mokslo sritys, koreliavusios su skirtingų laikotarpių prioritetais ir technologine pažanga. Šiuo metu juose susiformavusios globalius ir nacionalinius pastarojo meto iššūkius sprendžiančios mokslinės veiklos kryptys: aplinką tausojanti statyba; atsinaujinančių energijos išteklių technologijos ir biomasės inžinerija; inovatyvios akvakultūros technologijos; sumanioji žemės ir vandens inžinerija; sumanios žemės ūkio ir mobilių mašinų sistemos; tribologiniai procesai mechaninėse ir biologinėse sistemose; tvarios inžinerinės sistemos, poveikio klimato kaitai švelninimas.
VDU ŽŪA (tuometėje Lietuvos žemės ūkio akademijoje) 1946 m. birželio 25 d. buvo įsteigtas Inžinerinių mokslų fakultetas. Tų metų rudenį buvo priimta po 50 studentų į hidromelioracijos, žemėtvarkos ir žemės ūkio mechanizacijos specialybes.
Kartu su Inžinerinių mokslų fakultetu įkurtos ir keturios katedros: Geodezijos, Fizikos, Melioracijos ir Žemės ūkio mechanizacijos. 1947 m. įkurtos Inžinerinių konstrukcijų bei Traktorių ir automobilių katedros.
Nuo 1948 m. gegužės mėn. 1 d. iš Inžinerinių mokslų fakulteto kaip savarankiški suformuojami Hidromelioracijos, Žemėtvarkos ir Žemės ūkio mechanizacijos fakultetai.
1949 m. Hidromelioracijos fakultete įkurtos Hidro įrengimų ir Matematikos-mechanikos, Žemėtvarkos fakultete – Žemėtvarkos katedros. 1950 m. Hidromelioracijos ir Žemėtvarkos fakultetai sujungti į vieną fakultetą. 1961 m. apjungtos Žemėtvarkos ir Geodezijos katedros, 1967 m. fakultete buvo įkurta Braižomosios geometrijos ir grafikos katedra, o Matematikos katedra perkelta į Žemės ūkio mechanizacijos fakultetą. 1977 m. įkurta Hidromelioracijos sistemų eksploatacijos (vėliau pavadinta Vandentvarkos) katedra.
Atgimimo laikais hidrotechnikos specialistų veiklos sritys labai išsiplėtė ir apėmė daugiau vandens ūkio sričių, todėl 1990 m. fakulteto pavadinimas pakeistas į Vandens ūkio ir žemėtvarkos. 1996 m. fakultete buvo 6 katedros: Fizikos, Hidrotechnikos, Melioracijos, Statybinių konstrukcijų, Vandentvarkos ir Žemėtvarkos. Atliekant šalies mokslo institucijų reorganizaciją, 2010 m. į fakulteto struktūrą integruotas Lietuvos vandens ūkio (buvęs Lietuvos hidrotechnikos ir melioracijos mokslinio tyrimo) institutas Kėdainių r., Vilainiuose. 2012 m., pertvarkius Aleksandro Stulginskio universiteto struktūrinius padalinius, fakultete įsteigti trys institutai – Hidrotechninės statybos inžinerijos, Vandens išteklių inžinerijos ir Žemėtvarkos ir geomatikos. 2014 m. fakultete įkurtas Akvakultūros centras.
Žemės ūkio mechanizacijos fakultete 1949 m. įkurtos Mašinų remonto bei Šiluminės technikos ir žemės ūkio elektrifikacijos katedros, 1961 m. įsteigta Mašinų eksploatacijos katedra. 1966 – 1976 metų laikotarpyje susikūrė Darbo apsaugos ir praktinio mokymo, Gyvulininkystės mechanizavimo ir šiluminės technikos, Mašinų detalių, Elektros mašinų katedros ir fakultetui priskirta Matematikos katedra. 1976 m., padidėjus studentų skaičiui, įkurtas atskiras Žemės ūkio elektrifikacijos fakultetas. 1985 m. fakultete įkurta Pedagogikos ir dėstymo metodikos katedra. 1994 m., sumažėjus studentų skaičiui, Žemės ūkio elektrifikacijos fakultetas vėl prijungtas prie Žemės ūkio mechanizacijos fakulteto ir fakulteto pavadinimas pakeistas į Žemės ūkio inžinerijos fakultetas. 1996 m. fakultete buvo 6 katedros: Agroenergetikos, Mechanikos, Profesinės saugos ir inžinerijos vadybos, Šilumos ir biotechnologijų inžinerijos, Transporto ir jėgos mašinų, Žemės ūkio mašinų. 2010 m. atskiru fakulteto padaliniu tapo Agroinžinerijos institutas. 2012 m. buvusios 6 katedros ir Agroinžinerijos institutas sujungti į 3 institutus: Energetikos ir biotechnologijų inžinerijos, Jėgos ir transporto mašinų inžinerijos, Žemės ūkio inžinerijos ir saugos.
Per 75 metų laikotarpį abu fakultetai išleido daugiau kaip 20 000 absolventų. Šiuo metu inžineriniuose fakultetuose užimami 55 dėstytojų ir mokslo darbuotojų etatai, iš jų 11 – profesorių. Yra trys doktorantūros mokyklos Technologijos mokslų srityje: Aplinkos inžinerijos, Mechanikos inžinerijos ir Transporto inžinerijos, kuriose studijuoja 30 doktorantų. Vidurinio ugdymo programų abiturientai kviečiami studijuoti Sumaniosios inžinerijos, Žemės ūkio mechanikos inžinerijos, Vandens ir žemės inžinerijos (trys specializacijos – akvakultūros inžinerija, hidrotechnika, žemėtvarka) bakalauro studijų programose. Sėkmingai baigusiems bakalauro studijas, siūloma rinktis vieną iš 6 magistrantūros studijų programų: Hidrotechninės statybos inžinerijos, Transporto mašinų inžinerijos, Tvariosios energetikos, Žemės ūkio inžinerijos ir vadybos, Žemės ūkio mechanikos inžinerijos, Žemėtvarkos.