VDU ŽŪA langas. Artėjant metų pabaigai žemės ūkio produktų kainos stabilizuojasi, išimtis – rapsų rinkos
Žemės ūkio produktų kainos pastaraisiais mėnesiais daugiausia išliko stabilios. Nepaisant geopolitinio neapibrėžtumo, tiekimo grandinių sutrikimų ir paklausos pokyčių, pagrindinių prekių, tokių kaip grūdai ir pienas, svyravimai pagrindinėse Europos biržose buvo palyginti nedideli (iki 5 proc.).
Kviečių prekiaujamų Paryžiaus ateities sandorių biržoje (MATIF) kaina lapkričio mėn. išliko ganėtinai stabili ir svyravo apie 230 eurų už toną.
Panašios kainų tendencijos užfiksuotos ir kukurūzų rinkose. Kaina atitinkamu laikotarpiu svyravo apie 210 eurų už toną.
Stabilumu pasižymėjo ir pieno rinkos. Pieno miltelių kaina lapkričio mėn. svyravo apie 2500 eurų už toną. Tuo tarpu sviesto kainos, nepaisant artėjančio kalėdinio laikotarpio, kuris dėl išaugusios konditerijos gamybos paprastai paskatina šio produktų kainų augimą, šį lapkritį sumažėjo nuo beveik 8000 iki 7200 Eur už toną.
Kas vyksta rapsų rinkose?
Išimtis pastebima rapsų rinkose. Jų kainos lapkričio mėn. ženkliai išaugo. Rapsų kaina Paryžiaus biržoje rugsėjo pabaigoje buvo apie 480 eurų už toną, o įpusėjus lapkričiui – apie 550 eurų už toną (padidėjo 7 proc.).
Rapsų kainų šuolį lėmė nedidelis rapsų derlius ES ir mažas kitų aliejinių augalų – saulėgrąžų – derlius.
Naujausiais Europos Komisijos skaičiavimais, rapsų derlius Europoje siekė tik 17,15 milijono tonų, tai yra 2,6 milijono tonų (13 proc.) mažiau nei praėjusį sezoną. Dėl šių priežasčių lapkričio pradžioje rapsų kainos pakilo iki 525 eurų už toną – aukščiausio lygio per dvejus metus.
Aukštas rapsų kainas Europoje taip pat palaiko pasaulinė tendencija – augančios sojų pupelių, palmių aliejaus kainos JAV biržose.
Prie rapsų kainų augimo prisideda dar vienas svarbus veiksnys – auganti naftos kaina, kuri savo ruožtu didina biokuro paklausą. Lapkričio pirmojoje pusėje naftos kainos svyravo apie 67-72 JAV dolerių už barelį. Nuo lapkričio 15 d. naftos kaina išaugo nuo 68 iki 72 JAV dolerių už barelį dėl augančios paklausos Kinijoje.
Kita vertus, pastebėtina, kad nuo lapkričio 19 d. rapsų kainos nežymiai, bet sumažėjo iki 510 eurų už toną (6-9 proc. sumažėjimas). Čia galima numatyti tokius teigiamus scenarijus: pagerėję orai ir sojų pupelių gamybos prognozės Pietų Amerikoje mažins kitų aliejinių augalų paklausą pagrindinėse pasaulio biržose; Jungtinių Valstijų administracijos pasikeitimas žadina lūkesčius, kad biokuro vartojimas sumažės; įtakos rapsų kainai turi tai, kad perdirbėjai per kelis mėnesius prikaupė rapsų atsargų.
VDU ŽŪA langas pranešimą paruošė – VDU Žemės ūkio akademijos Bioekonomikos plėtros fakulteto lektorius dr. Algirdas Justinas Staugaitis