VDU ŽŪA mokslininkė – žaliosios krovininės laivybos Lietuvoje studijos rengimo projekto ekspertė | VDU Žemės ūkio akademija

VDU ŽŪA mokslininkė – žaliosios krovininės laivybos Lietuvoje studijos rengimo projekto ekspertė

Šį pavasarį Vidaus vandens kelių direkcija su Europos investiciniu banku (EIB) pasirašė susitarimą dėl žaliosios krovininės laivybos Lietuvos vidaus vandenyse plėtros. Projekto tikslas – atnaujinti krovinių gabenimą vandens transportu tarp dviejų didžiųjų Lietuvos miestų – Klaipėdos ir Kauno. Siekiama, kad šalies transporto infrastruktūra būtų žalesnė, prisidėtų prie Lietuvos klimato kaitos tikslų įgyvendinimo, ženkliai sumažintų oro taršą, avaringumą ir eismo intensyvumą. Projekte analizuojamos visos reikiamos infrastruktūros Lietuvos vidaus vandenyse sukūrimo finansavimo galimybės.

EIB užsakymu Nyderlandų konsultacinių bendrovių „Panteia“ atliekama projekto galimybių studija. Vietiniu ekspertu šiam projektui olandai pasirinko Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Bioekonomikos plėtros fakulteto Verslo ir kaimo plėtros vadybos katedros mokslo darbuotoją dr. Eleną Plotnikovą.

E. Plotnikova yra transporto ekonomistė, mokslo darbuotoja specializuojasi – vidaus vandenų transporto srityje. E. Plotnikova yra monografijos ir mokslinių straipsnių apie vidaus vandenų transporto infrastruktūros plėtros finansavimą autorė. Mokslininkė pernai kartu su VDU Žemės ūkio akademijos prof. dr. Stasiu Slavinsku ir doc. dr. Milita Vienažindiene VĮ Vidaus vandens kelių direkcijos užsakymu vykdė mokslinį projektą – modeliavo ir vertino Laivybos maršruto Nemuno upe nuo Kauno iki Klaipėdos poveikį aplinkai ir ekonominį efektyvumą gabenant krovinius. Projekte atliktas modeliavimas ir detalūs palyginamieji poveikio išorinėms sąnaudoms gabenant krovinius skirtingų tipų laivais vietoje krovininio autotransporto vertinimai, įrodantys teigiamą poveikį išorinių sąnaudų sumažėjimui.

Naujajame projekte vietinio eksperto vaidmuo yra dalyvavimas galimybių studijos rengime – vietinis ekspertas renka krovinių kiekių, poreikio ir terminų duomenis, analizuoja statistiką. Projekto metu EIB studijos rengėjų komanda lankėsi Lietuvoje ir susitiko su didžiausiomis Kauno ir Klaipėdos kompanijomis – UAB „Kesko Senukai Lithuania“, AB „Kauno grūdai“, AB „Linas Agro“, UAB „Imlitex Holdings“, AB „Volfas Engelman“, UAB „Arijus“, UAB „Bega“,  UAB „Cosmica“, UAB „LINĖJA transport“. Studijos rengėjai jau baigia analizuoti galimus krovinių kiekius atsižvelgiant į statistikos duomenis bei surinktą informaciją iš vykusių susitikimų su bendrovėmis. Taip pat, pasitelkus EIB ir konsultantų iš Nyderlandų patirtį, ruošiama informacija apie projekto rizikas ir jų sprendimo būdus.

Šiuo metu projektas yra baigiamajame etape. Studijos rengėjai, EIB ekspertai, Nyderlandų konsultantai kartu su Vidaus vandens kelių direkcija pristato galimybių studijos paskutinio etapo rezultatus LR Susisiekimo ir Finansų ministerijos atstovams. Ieškomos finansinės galimybės įgyventi numatytus planus pastatyti nulinės taršos elektrinius laivus kroviniams, taip pat aptariamos rizikos ir jų sprendimo būdai.