VDU ŽŪA pradeda vystyti bendradarbiavimą su Lietuvos nacionaliniu muziejumi ir Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubu

Vystant glaudžius, abipusiškai naudingus bendradarbiavimo ryšius, 2023 m. gruodžio mėn. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) pasirašyta jungtinė bendradarbiavimo sutartis su Lietuvos nacionaliniu muziejumi ir Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubu. Šios sutarties pagrindinis siekis – kartu bendradarbiaujant visoms organizacijoms prižiūrėti ir puoselėti Lietuvos tautinį atgimimo Ąžuolyną, esantį Jono Basanavičiaus gimtinėje Vilkaviškio rajone, Ožkabalių I kaime.
Lietuvos tautinis atgimimo ąžuolynas – unikalus Lietuvos valstybės bei lietuvių tautos istorijos paminklas
Lietuvos Akto Signatarų klubo prezidentė Birutė Valionytė teigė, kad Lietuvos tautinis atgimimo ąžuolynas jau žaliuoja daugiau kaip 30 metų ir ši vieta tapo unikaliu Lietuvos valstybės bei lietuvių tautos istorijos paminklu.
Pasirašant bendradarbiavimo sutartį, Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė teigė, kad nuolat puoselėjamas ir kasmet plečiamas Ąžuolynas pamažu didėjo ir dabar užima apie 40 hektarų ploto. „Šiuo metu jame yra nemažai vardinių ąžuolų ir teminių giraičių. Ąžuolai sodinti reaguojant į įvairius mūsų šalies istorinius įvykius. Todėl skirdami dėmesį tautinio atgimimo Ąžuolyne visuomenės bei žymių žmonių pasodintiems ir augantiems ąžuolams mes visi kartu siektume ne tik išsaugoti medžius, bet tuo pačiu puoselėtume ir Lietuvos istoriją“, – pasakojo R. Kačkutė akcentuodama, kad Ąžuolyno puoselėjimo klausimas šiandien yra labai svarbus nacionaliniu mastu. „Nuolat ieškoma ir finansavimo šaltinių galvojant kaip prižiūrėti medžius, kaip juos išsaugoti, o tuo pačiu gerbti ir mūsų istoriją, sudominant lankytojus. Ąžuolyno vystymui reikia skirti nemenkas lėšas, dažnai ieškoti žmogiškosios jėgos medžių giraičių priežiūrai. Todėl labai svarbu žinoti Ąžuolyno vystymosi ateitį. Tuo tikslu jau šiandien aktualu įvertinti jo būklę diskutuojant su specialistais, mokslininkais, kas leistų pagrįsti mokslo rezultatais numatomus ąžuolyno išsaugojimo veiksmus, finansinių priemonių poreikį bei naujų finansavimo šaltinių paieškos galimybes“, – teigė Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė, džiaugdamasi, kad Nacionalinio bendradarbiavimo sutarties viena iš pusių yra VDU Žemės ūkio akademija ir konkrečiai Miškų ir ekologijos fakultetas, su kuriuo galima planuoti strateginius veiksmus.
Pasitelkus mokslą galima tinkamai rūpintis Ąžuolyno priežiūra, puoselėjimu, vystymu
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubo prezidentė Birutė Valionytė akcentavo trijų institucijų bendradarbiavimo reikšmingumą, teigdama, kad ši sutartis neabejotinai atvers galimybes pradėti bendrus veiksmus veikti kartu. „Tautinis atgimimo Ąžuolynas yra valstybės monumentas, Europoje tokių gamtos objektų, orientuotų į šalies istorijos puoselėjimą, daugiau nėra. Todėl labai svarbu visiems sujungti savo veiksmus, siekiant gamtos ir istorijos sinerginio puoselėjimo. Ąžuolynas yra svarbus visuomenei, kiekvienam piliečiui ir neabejotinai aktualus Lietuvos nacionaliniam muziejui, kad jis būtų patrauklus ir lankomas. O tam reikia bendro darbo“, – kalbėjo B. Valionytė, akcentuodama tautinio Ąžuolyno vystymo, priežiūros ir puoselėjimo nacionalinės programos Vyriausybės lygiu parengimo svarbą. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubo prezidentės nuomone, Lietuvos nacionalinis muziejus ir VDU Žemės ūkio akademija galėtų būti vieni iš svarbiausių programos rengėjų ir vykdytojų. B. Valionytė įžvelgė ypatingą Miškų ir ekologijos fakulteto, kurio absolventė yra ir pati, akademinės bendruomenės svarbą rengiant tokią programą. „Šiandien pasitelkus mokslą galima tinkamai rūpintis Ąžuolyno priežiūra, puoselėjimu, vystymu“, – susitikimu ir sutarties pasirašymu džiaugėsi B. Valionytė.
Ąžuolyno skaitmenizacija – neišvengiama, gamtos objekto lankymas gali būti ir virtualus
Susitikimo metu VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė trumpai pristatė VDU Žemės ūkio akademiją, patvirtindama, kad vieni pagrindinių ir svarbiausių pasirašomos sutarties tikslų įgyvendintojų yra Miškų ir ekologijos fakulteto mokslininkai, studentai.
Sutarties pasirašyme dalyvavęs VDU ŽŪA Miškų ir ekologijos fakulteto dekanas prof. dr. Vitas Marozas akcentavo, kad vienintelėje aukštojo mokslo institucijoje – VDU Žemės ūkio akademijoje – ruošiami labai aukšto lygio miškininkystės studijų krypties specialistai. Todėl ši trijų organizacijų bendrystė neabejotinai svarbi tiek puoselėjant tautinio atgimimo Ąžuolyną, organizuojant studentų praktikas, rengiant bei tobulinant studijų programas. Fakulteto dekanas, kalbėdamas apie konkrečius tautinio atgimimo Ąžuolyno vystymo darbus, pritarė Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubo prezidentės minčiai rengti Ąžuolyno vystymo programą ir pabrėžė jos svarbą. „Prieš rengiant tokią programą, reikia visiems apibrėžti aiškią viziją, konkrečius tikslus kaip išsaugoti ąžuolyną, įvertinti medžius, juos skaitmenizuoti ir kuriant sinergiją sujungti gamtos išteklius, istoriją ir technologijas“, – VDU ŽŪA Miškų ir ekologijos fakulteto dekanas.
Vienas iš sutarties pasirašymo iniciatorių VDU ŽŪA Miškų ir ekologijos fakulteto prof. dr. Gintautas Mozgeris teigė, kad ši bendrystė gali duoti puikių rezultatų studijų ir mokslo srityse. Profesorius tvirtino pats turintis idėjų kaip sujungti gamtą, istoriją, technologijas ir žmonių poreikius. „Ąžuolynas nėra tik miškas, tai žmogui skirtas gamtos objektas istorijai pažymėti. Tad reikia kuo plačiau ir patraukliau skleisti Ąžuolyno istorijos vystymo mintis visuomenės tarpe. Iš tiesų šiandien dienai Ąžuolyno skaitmenizacija jau neišvengiama, nes šio gamtos objekto lankymas gali būti ir virtualus, pvz. paskaitų metu studentai galėtų analizuoti, vertinti kiekvieną medį, kiti lankytojai bet kuriuo metų laiku galėtų keliauti iš vienos giraitės į kitą pasitelkiant skaitmeninius įrenginius, o mokslininkai galėtų atlikti įvairius mokslinius tyrimus. Ir tuo mokslininkams yra žavi idėja – skaitmenintį Ąžuolyno giraitėse esančius vardinius ąžuolus ir kitus medžius“, – kalbėjo VDU ŽŪA profesorius dr. G. Mozgeris.
„Šiandien abipusė partnerystė ir dialogas yra geriausios priemonės derinti universiteto, viešojo sektoriaus ir valdžios įvairiapusius interesus bei ieškoti bendrų sutarimų ir galimybių. Todėl ši bendrystė tikslinga sprendžiant aktualius probleminius klausimus ir taip puoselėjant vieną iš didžiausių ir svarbiausių Lietuvos istorinių Ąžuolynų“, – akcentavo VDU ŽŪA kanclerė prof. dr. A. Miceikienė, linkėdama visiems sutarties iniciatoriams ir įgyvendintojams stiprybės siekiant užsibrėžtų sutarties įgyvendinimo tikslų.