Verslumo ugdymas – unikali galimybė pažinti verslo kūrimo ir valdymo modelius | VDU Žemės ūkio akademija

Verslumo ugdymas – unikali galimybė pažinti verslo kūrimo ir valdymo modelius

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Bioekonomikos plėtros fakulteto 3 ir 4 kurso studentai Verslumo ugdymo studijų dalyke kovo mėnesį kūrė verslo idėjas ir produktus. Trys studentų grupės – įkurtos imitacinės įmonės „Verslauk1“, „Verslauk2“ ir „Verslauk3“ – Produkto pristatymo dienos renginyje dėstytojoms-mentorėms, kolegoms ir fakulteto  dėstytojams bei administracijos atstovams pristatė savo idėjas ir produktus, kuriuos, padedami Verslumo ugdymo studijų dalyko dėstytojų-mentorių, išvystė paskaitų metu.

Šiemet buvo sukurtos trys simuliacinio verslo įmonės – „Verslauk1“, „Verslauk2“ ir „Verslauk3“, kurių vadovais ir darbuotojais tapo studentai.

Siūlys picos gabalėlius naktinio gyvenimo mėgėjams

Įvertinę, kad vis spartėjant jaunų žmonių gyvenimo ritmui ir veikloms persikeliant į vėlyvų vakarą, atsiranda greito, skanaus ir beveik bet kuriuo paros metu prieinamo maisto poreikis, „Verslauk1“ studentai nusprendė įkurti prekės ženklą „Slicy“ ir atidaryti piceriją. Studentai teigia, kad nors greito maisto užkandinių rinkoje tikrai netrūksta, Kauno mieste klientas gali susidurti su itin didelėmis eilėmis populiariausiose vietose arba prasta maisto ir aptarnavimo kokybe daugumoje kitų įmonių. Negana to, siekiant gauti greito maisto po vidurnakčio pasirinkimas tampa itin menkas. Studentai įvertino, kad dauguma įmonių visiškai neatsižvelgia į tvarų verslą ir parduodamą maistą patiekia vienkartinio plastiko maišeliuose ar dėžutėse. Todėl „Verlsauk1“ įmonės atidaroma picerija „Slicy“ siekia ne tik išspręsti šias problemas, bet ir tapti šiuolaikišku jaunimo traukos centru, kuriame siūlomas maistas sutaptų su klientų skoniu ir vertybėmis, o patiekiamos porcijos patenkintų net ir labai alkaną klientą. Studentai žada, kad picerija iš konkurentų išsiskirs siūlydama ne tik vietoje keptas pilno dydžio picas, bet ir galimybę įsigyti picos gabalėlių už prieinamą kainą. Siekiant vykdyti tvarų verslą, maistas bus patiekiamas patentuotuose, valgomuose, biologiškai iriuose induose, kas prisidės prie miesto užterštumo ir suteiks įmonei išskirtinumo. Planuojama, kad picerija pasiūlys ilgesnes darbo valandas negu dauguma konkurentų ir tokiu būdu suteiks galimybę įsigyti maisto nakties metu.

Šalyje nematytas riedučių arenos verslas

„Verslauk2” įmonė įkūrė prekės ženklą „Roller arena“ – įmonę, kuri siūlo riedučių nuomos, švenčių erdvių ar įvairios tematikos salių nuomos paslaugas, treniruotes, galimybę įsigyti užkandžių ir gėrimų. Įmonė taip pat planuoja organizuoti renginius – diskotekas, riedutininkų varžybas, pasirodymus. Studentai, įkūrę įmonę, teigia, kad ši idėja yra unikali Lietuvai, kadangi būtent tokios paslaugos šiuo metu šalyje nėra. Naujai įkurtame versle stengiamasi atsižvelgti į ekologinių sprendimų taikymą, vystant idėją taip pat išskiriama socialinė nauda – paslauga skirta įvairaus amžiaus žmonėms – naudojantis arenos paslaugomis, poilsio metu ar dalyvaujant įvairiuose renginiuose, gali susiburti skirtingų kartų atstovai. Įmonės atstovai taip pat akcentuoja įmonės paslaugų išskirtinumą – kad važinėjant riedučiais juda įvairūs kūno raumenys, o kūno mankšta yra svarbi kiekvieno žmogaus, nepriklausomai nuo amžiaus ar lyties, kasdienybėje.

Idėja, palengvinsianti vaikų priežiūros klausimus

Įmonė „Verslauk3” įvertino, kad šiais įtemptais laikais vienas svarbiausių klausimų yra vaikų priežiūra, kuri reikalauja vis daugiau dėmesio ir rūpesčio – tėvai apkraunami darbų gausa ir vaikams nėra galimybės skirti tiek laiko, kiek norėtųsi. Tuomet ieškoma, kas galėtų prižiūrėti vaiką. Studentai, įkūrę įmonę teigia, kad yra  būdas palengvinti trumpalaikės auklės paiešką –  išeitis galėtų būti profesionali, kvalifikuota ir greitai pasiekiama auklė, kuri pagal poreikį atliktų ir kitus darbus. Studentų įmonė siūlo patikimą ir saugią skaitmeninę platformą „NannyMatch“ – naują programėlę, kurioje tėvai gali lengvai rasti ir samdyti kvalifikuotas aukles. Programėlėje siūlomos tik kruopščiai atrinktos auklės, praėjusios kelių etapų atranką, kad būtų maksimaliai sumažinta rizika, atsirandanti priimant į namus ir šeimą svetimą žmogų. Programėlėje pateikiama pagrindinė informacija apie auklių reputaciją ir užimtumą, galima rasti atsiliepimus, vertimus ir priimti gerai apgalvotą sprendimą.

Verslumo ugdymas – unikali į studijų procesą integruota galimybė

Verslumo ugdymo studijų dalykas – tai studijų dalykas, kurio metu studentai, imituodami realių įmonių veiklą, pradedant nuo idėjos sukūrimo iki produkto prototipo pagaminimo ir realizavimo, susipažįsta su verslo kūrimo ir vystymo procesu. Verslumo ugdymo įmonėse studentai dirba keturiuose skyriuose: finansų, personalo, rinkodaros bei pirkimų/pardavimų. Kiekvienas skyrius, taip pat ir visa įmonė bendrai, turi vadovą. Dėstytojai, koordinuojantys Verslumo ugdymo užsiėmimus, atlieka mentorių funkcijas. Atsakomybė už priimamus sprendimus tenka studentams. Dalyvavimas Verslumo ugdymo veikloje suteikia studentams unikalią galimybę pažvelgti į tai, kaip veikia realus verslas. Tai unikali į studijų procesą integruota galimybė pažinti verslo kūrimo ir valdymo modelius, ugdyti kritinį mąstymą sprendžiant verslo iššūkius, lavinti komandinio darbo gebėjimus ir stiprinti geriausias asmenines savybes.

Džiugu, kad studentai Verslumo ugdymo studijų dalyke kasmet sugeba atrasti naujų sprendimų, sugeneruoja originalias idėjas ir puikiai išplėtoja verslų koncepcijas. Linkime nesustoti ugdyti įgytas verslumo kompetencijas, neprarasti verslo valdymo įgūdžių ir įgytą patirtį pritaikyti kuriant bei vystant realius verslus.