Agroverslo vizitai mokyklose: rinkdamiesi sumaniąją inžineriją moksleiviai renkasi tvarią pasaulio ateitį | VDU Žemės ūkio akademija

Agroverslo vizitai mokyklose: rinkdamiesi sumaniąją inžineriją moksleiviai renkasi tvarią pasaulio ateitį

UAB „DOJUS agro“ – viena lyderiaujančių šalies agroverslo įmonių, dažnai stebinanti priimamais nestandartiniais sprendimais. Pastaruoju metu šios įmonės specialistai užuot ėmęsi įprastų veiklų dalį dienos praleidžia bendraudami su moksleivių auditorija. Mat ši įmonė kaip ir daugelis kitų šiuo metu stokoja šiuolaikišką inžinerinį išsilavinimą įgijusių darbuotojų, todėl drauge su VDU Žemės ūkio akademija (VDU ŽŪA) ji pradėjo įgyvendinti ilgalaikį projektą, kurio tikslas – atskleisti moksleiviams agrosektoriaus galimybes bei sudominti juos sumaniosios inžinerijos studijomis. Šias studijas pasirinkusiems pažangiausiems pirmakursiams UAB „DOJUS agro“ kiekvieną mėnesį skirs ir solidžias 300 Eur dydžio mėnesines stipendijas.

Atskleidžia sparčiausiai modernėjančio sektoriaus galimybes   

„Viena priežasčių, kodėl abiturientai nenoriai renkasi su veikla žemės ūkyje susijusias profesijas – informacijos trūkumas apie tai, koks modernus ir kaip toli į ateitį yra nužengęs šis sektorius“, – teigia UAB „DOJUS agro“ Lietuvos filialo direktorė Diana Tatarūnaitė-Zubenienė, pastebinti, kad žemės ūkis – vienas sparčiausiai skaitmenizuojamų, robotizuojamų segmentų. Prognozuojama, jog per ateinančius 10 metų robotai taps neatsiejama kiekvieno modernaus ūkio bei modernios žemės ūkio įmonės dalimi. Tačiau  inovacijos neįmanomos be aukštos kvalifikacijos specialistų.

„Studijų programų pasiūla yra begalinė ir jaunam žmogui tikrai sunku tarp jų nepasiklysti. VDU Žemės ūkio akademija, atsižvelgdama į verslo lūkesčius, yra sukūrusi naują, modernią  Sumaniosios inžinerijos studijų programą. Įmonės viduje ėmėme svarstyti, kaip galime prisidėti, kad moksleiviai realiai suprastų šios programos perspektyvas. Kadangi dauguma įmonės darbuotojų esame kilę iš regionų ir baigę tenykštes bendrojo lavinimo mokyklas, nutarėme pirmiausia inicijuoti susitikimus su savų mokyklų moksleiviais, o projektui įgyjant pagreitį, ratą plėsti“, – pasakoja D. Tatarūnaitė-Zubenienė, neslepianti, kad ir pačiai, ir kolegoms jaudulio prieš pirmuosius tokius susitikimus būta. Tačiau paaiškėjo, kad tam preteksto nėra – moksleiviai smalsūs, drąsūs ir atviri informacijai. Juos nuoširdžiai stebino žinia, kad prabangių limuzinų salonus ir šiuolaikiškų traktorių kabinas kuria tie patys dizaineriai, kad lauke dirbančiai žemės ūkio technikai internetu galima siųsti komandas patogiai sėdint savo biure, kad norint suremontuoti mašiną serviso specialistui ne visada būtina vykti į ūkį.

   

Ilgalaikiam bendradarbiavimui „už“ taria ir verslininkai, ir pedagogai

„Nesam paskyrę vieno atsakingo darbuotojo bendravimui su moksleiviais. Tą darysime visi. Suprantama, tai papildomos laiko ir lėšų sąnaudos, turint omenyje, kad geriausiu atveju naujų sumaniosios inžinerijos specialistų įmonėje galime tikėtis sulaukti po 4 – 5 metų. Tačiau trumpalaikės strategijos ir yra trumpalaikės. Mes pasisakome už tvarumą ne tik žemės ūkyje, bet ir visuomenės santykiuose“, – projekto idėją komentuoja „DOJUS agro“ vadovė, atlaisvėjus pandemijos gniaužtams planuojanti ne tik susitikimus mokyklose, bet ir primenanti, kad įmonėje bus atnaujinta  moksleiviams skirta edukacinė programa, kuri sėkmingai vykdyta ne vienerius metus dėl pandemijos buvo laikinai sustabdyta. Pasak pašnekovės, ekskursijos į įmonę vaikams suteikia galimybę išbandyti techniką, apie ją sužinoti kur kas daugiau iš tikrų savo srities profesionalų, pamatyti, kaip teikiamos nuotolinės serviso paslaugos, išgirsti pačių įmonės darbuotojų profesinės sėkmės istorijas.

Kaišiadorių r. Rumšiškių Antano Baranausko gimnazija – viena pirmųjų, kurią aplankė UAB „DOJUS agro“ ir VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto atstovų komanda. Gimnazijos direktoriaus Artūro Čepulio teigimu, džiugina tai, kad yra planuojamas ilgalaikis bendradarbiavimas.

„Mūsų gimnazija dalyvauja Tūkstantmečio gimnazijų kūrimo projekte, kuris turėtų mažinti ugdymo rezultatų atskirtį tarp miesto ir regionų vaikų.  Planuojame rinktis tiksliųjų, gamtos ir technologijų mokslų stiprinimo kryptį ir tikimės, kad Rumšiškių gimnazistams atsivers galimybės naudotis VDU ŽUA laboratorijomis, susipažinti su inovacijomis agroverslo įmonėse. Vargu ar galima tikėtis, kad moksleivį sužavės ir jo apsisprendimą pakeis vienkartinis susitikimas su kurios nors profesijos atstovais, tačiau nuoširdus ilgalaikis gimnazijos, agroverslo įmonės ir universiteto įdirbis neabejotinai duos visoms šalims naudingų rezultatų“, –  prognozuoja A. Čepulis, prisipažįstantis, kad jį stebina įspūdingi UAB „DOJUS agro“ sumaniosios inžinerijos studijas pasirinkusiems studentams skiriamų stipendijų dydžiai.

Kiekvienam pirmakursiui – stipendijos ir profesinės perspektyvos

VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto dekanas doc. dr. Rolandas Domeika pasakoja, kad 300 Eur per mėnesį nėra sumos, kurią gali gauti Sumaniąją inžineriją pasirinkę pirmakursiai, riba.  Dar 200 Eur visiems jiems, kaip pasirinkusiems valstybei strategiškai svarbią studijų kryptį, skirs Žemės ūkio ministerija, o gerai besimokantieji nuo antrojo semestro gali pretenduoti ir į skatinamąją stipendiją.

 „Meškerė jaunam žmogui į rankas paduodama. Bet jau po pirmojo kurso studentas gali pradėti ir pats „gaudyti žuvį,“ t. y. užsidirbti atlikdamas gamybinę praktiką agroverslo įmonėje. Tačiau dar svarbesnė yra pati jauniems žmonėms siunčiama žinutė, kad jie reikalingi ir laukiami. Retas kuris kitas sektorius šiandien gali pasigirti pats taip atsakingai besirūpinantis savo pamaina“, –  pastebi R. Domeika, atkreipiantis dėmesį, kad grupė lyderiaujančių šalies agroverslo įmonių įsteigė pirmąjį Lietuvoje Žemės ūkio inžinerijos studijų klasterį, skirtą šios krypties studijų kokybei gerinti.

Unikali profesija, jungianti gyvąją gamtą, inžineriją ir informatiką

VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto Mechanikos, energetikos ir biotechnologijų inžinerijos katedros vedėjas prof. dr. Rolandas Bleizgys, puikiai jaučiantis pasaulinį sumaniosios inžinerijos tendencijų pulsą ir šios profesijos atstovų perspektyvas darbo rinkoje, teigia neabejojantis, kad VDU ŽŪA sumaniosios inžinerijos studijas pasirinkusių studentų laukia labai geros perspektyvos: jie turės gerai apmokamą, ne rutininį, bet kūrybinį darbą, susijusį su skaitmeninių inovacijų diegimu, procesų kontrole, duomenų analizavimu. Šis darbas atliekamas bendradarbiaujant su tarptautinėmis kompanijomis, atveriantis plačias galimybes stažuotėms užsienio šalyse bei gali būti dirbamas nuotoliniu būdu. O tai visame pasaulyje pastaruoju metu tampa vis labiau populiaru.

„Žemės ūkiui keliami labai dideli uždaviniai aprūpinti maistu augančią gyventojų populiaciją tuo pačiu metu darant kuo mažesnį poveikį aplinkai. Šį konfliktą gali padėti išspręsti našios šiuolaikinės technologijos, robotai. Regis, turint pinigų robotą nėra sudėtinga nusipirkti, tačiau kur kas sudėtingiau jį efektyviai įdarbinti. Šiuolaikinis jaunimas nėra abejingas aplinkosaugos problemoms, Europos žaliojo kurso idėjai. Pasirinkę sumaniosios inžinerijos studijas jaunuoliai ir įgyja unikalų įrankį šioms problemoms spręsti, nes jų atveju universitetinių žinių bagažą sudaro trys vienodai svarbūs dalykai: gyvoji gamta, inžinerija ir informatika“, – reziumuoja VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto Mechanikos, energetikos ir biotechnologijų inžinerijos katedros vedėjas.