Apskritojo stalo diskusija „Apskaitos ir finansų specialistų rengimas: kaip užtikrinti jų sėkmę darbo rinkoje?“ | VDU Žemės ūkio akademija

Apskritojo stalo diskusija „Apskaitos ir finansų specialistų rengimas: kaip užtikrinti jų sėkmę darbo rinkoje?“

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio universiteto (VDU ŽŪA) Bioekonomikos plėtros fakulteto Taikomosios ekonomikos, finansų ir apskaitos katedra lapkričio 28 d. sukvietė socialinius partnerius į apskritojo stalo diskusiją tema „Apskaitos ir finansų specialistų rengimas: kaip užtikrinti jų sėkmę darbo rinkoje?“. Diskusija skirta aptarti šiuolaikinio apskaitos ir finansų specialisto rengimo iššūkius bei kompetencijų poreikį darbo rinkoje. Joje dalyvavo gausus būrys socialinių partnerių, kuriuos atstovavo verslo ir viešojo sektoriaus organizacijų vadovai ar jų pavaduotojai, finansų direktoriai, apskaitos ir finansų skyrių vadovai, vyr. buhalteriai ir kiti finansinės apskaitos specialistai. Sveikinimo žodį tarė VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė prof. A. Miceikienė, Bioekonomikos plėtros fakulteto dekanas prof. B. Vaznonis ir Taikomosios ekonomikos, finansų ir apskaitos katedros vedėja doc. D. Juočiūnienė.

Diskusiją pradėjusios pirmosios ir antrosios pakopų Apskaitos ir finansų studijų programų vadovės prof. D. Zinkevičienė ir prof. V. Aleknevičienė trumpai pristatė vykdomų studijų programų turinį, absolventams suteikiamas apskaitos ir finansų krypčių kompetencijas, apžvelgė jų karjeros ir įsidarbinimo galimybes. Pažymėta, kad šiandieniniais globalizacijos ir skaitmenizavimo laikais apskaitos duomenys yra verslo procesų pagrindas, todėl gebėjimas juos surinkti, valdyti ir analizuoti tampa pagrindine apskaitą ir finansus tvarkančio asmens užduotimi. Rengiant apskaitos ir finansų specialistus būtina atliepti šiandienos darbo rinkos poreikius, todėl svarbu diskutuoti kokius naujus reikalavimus apskaitos ir finansų specialistams formuoja sparčiai kintanti verslo aplinka bei kokiais įgūdžiais ir savybėmis turi pasižymėti šios srities darbuotojai. 

Dauguma socialinių partnerių pažymėjo, kad būtinos ne tik geros dalykinės apskaitos, mokesčių, finansų ir jų valdymo, teisės, vadybos žinios bei įgūdžiai, bet ir gebėjimas naudotis šiuolaikiniais skaitmeniniais buhalteriniais įrankiais, finansų analizės ir valdymo sistemomis, elektroniniais mokesčių deklaravimo įrankiais ir pan. Ypač akcentuotas Excel finansinių funkcijų išmanymas ir jų panaudojimas dideliems duomenims analizuoti, išsamesnėms analizės ataskaitoms generuoti, tendencijoms ir problemoms identifikuoti bei pagrįstiems finansiniams sprendimams priimti. Šiandieniniam apskaitos ir finansų specialistui labai svarbūs asmeniniai ir socialiniai gebėjimai: kūrybiškumas, holistinis mąstymas, gebėjimas nustatyti ryšius, rasti problemas ir jų sprendimo būdus, komunikuoti ir imtis lyderystės. Diskusijos metu buvo išsakytos nuomonės ir dėl profesinės veiklos praktikos. Pastebėta, kad praktikos užduotys turėtų būti konkretesnės ir labiau atliepti verslo ar viešojo sektoriaus organizacijos, kurioje atliekama praktika, veiklos pobūdį. Diskutuota ir dėl studijų trukmės. Socialinių partnerių nuomone, universitetinio lygmens specialistai turi būti plačios erudicijos, pasižymėti giliu teoriniu pasirengimu, gebėjimu analizuoti, vertinti ir kurti naujas žinias, spręsti kompleksines problemas bei inicijuoti pokyčius, todėl studijos turėtų trukti ilgiau nei kolegijose.

Diskusijos metu išsakytos mintys bus naudingos peržiūrint ir tobulinant vykdomas Apskaitos ir finansų studijų programas.