Aukštųjų mokyklų mugė: kelią rado ir apsisprendusieji,  ir dar abejojantieji | VDU Žemės ūkio akademija

Aukštųjų mokyklų mugė: kelią rado ir apsisprendusieji,  ir dar abejojantieji

Kauno „Žalgirio“ arenoje sausio 17 d. šalies moksleivius atrasti savą supergalią pakvietė 18-oji „Aukštųjų mokyklų mugė“, stebinusi ir dalyvių, ir lankytojų gausa.  Joje pirmą kartą Žemės ūkio akademija (ŽŪA) save pristatė kaip plačios aprėpties, suteikiančio pačių įvairiausių galimybių,  didžiausio Kaune Vytauto Didžiojo universiteto (VDU)  dalis.

Srautas prie VDU stendo besibūriuojančios moksleivių, jų tėvų bei mokytojų, į kurių klausimus aktyviai atsakinėjo Žemės ūkio akademijos  fakultetų atstovai, patvirtino, kad motyvuoti regionų vaikai keičiantis universiteto statusui ir pavadinimui nepasiklydo bei kryptingai siekia savo tikslo, rinkdamiesi agroverslo sektoriuje paklausias  studijų programas.

Iš Marijampolės atvykęs abiturientas  Dominykas Butkus teigė, kad jo tėtis – Suvalkijos krašte žinomas ūkininkas, vystantis 400 ha augalininkystės krypties ūkį, o paties vaikino mėgiamiausias dalykas mokykloje – biologija. Todėl abejonių nėra, kodėl Dominykas rinksis studijas ŽŪA Agronomijos fakultete. Vaikinas žino ir tai, kad akademijos studentų miestelis  – vienas patogiausių ir patraukliausių ne tik Lietuvoje.

Iš Kauno rajono Raudondvario gimnazijos atvykęs būrelis moksleivių taip pat aktyviai domėjosi studijų ŽŪA galimybėmis, juolab kad ši gimnazija – ilgametė ŽŪA partnerė ir jos moksleiviai nuolat dalyvauja akademijoje organizuojamuose renginiuose. Tad abiturientai Aldas Gudzinevičius ir Tauras Kiriliauskas, planuojantys studijuoti Atsinaujinančių energijos išteklių technologijas, turėjo ne vieną klausimą apie šios specialybės perspektyvas ŽŪA Žemės ūkio inžinerijos fakulteto dekanui doc. Rolandui Domeikai. Vaikinų bendramokslė  Dominyka Mikalauskaitė kurlink sukti dar svarsto –Bioekonomikos pėtros fakultete studijuoti Logistikos ir prekybos programoje, ar Maisto žaliavų kokybės ir saugos Agronomijos fakultete. Tačiau tuo, kad rinksis studijas ŽŪA mergina tvirtina neabejojanti.

Daugeliui prie VDU stendo besibūriuojančių moksleivių maloni staigmena buvo žinia, kad Žemės ūkio akademija suteikia galimybę prieš valstybinį egzaminą pagilinti savo biologijos žinias – šį pavasarį net septynis savaitgalius čia vyks nemokami parengiamieji biologijos kursai.

Renginys kartu atskleidė ir daugelį metų mūsų šalyje egzistuojančią profesinio orientavimo problemą. Iki šiol pas mus nėra sukurta valstybinės sistemos, kuri padėtų vaikams atskleisti savo gebėjimus, mokykliniame amžiuje „pasimatuoti“ kuo daugiau ir kuo įvairesnių profesijų.  Todėl nemaža dalis abiturientų užsikerta kelią studijuoti ten, kur galiausiai apsisprendžia, nes būna pasirinkę laikyti ne tuos valstybinius egzaminus, kurių pažymiai būtini norint patekti į konkrečią studijų programą. Pastebima ir dar viena moksleivių atžvilgiu negatyvi tendencija – užuot motyvavę vaiką ruoštis ir laikyti vieno ar kito dalyko valstybinį egzaminą, pedagogai elgiasi priešingai –atkalbinėja. Nes moksleivių nesėkmės atveju nukenčia mokyklų reitingai.

Apie šias Lietuvos švietimo sistemos problemas kalbėta ir mugės metu vykusios viešosios diskusijos „Studijų finansavimo koncepcija. Laisvės rinktis studijų kryptį ir valstybės intereso dermė“ metu.