Biržų derliaus ir amatų šventė: nuo senovinio arklo iki modernaus laukuose dirbančio drono
Rugsėjo 20 d. kasmetinėje Biržų derliaus ir amatų šventėje Žemės ūkio ministerija suorganizavo jau ketvirtąjį ciklo „Nuo arklo iki roboto – 100 žemės ūkio pažangos metų“ renginį, skirtą paminėti VDU Žemės ūkio akademijos šimtmetį ir pristatyti žemės ūkio mokslo proveržį. Šventėje dalyvavusio žemės ūkio ministro Kazio Starkevičiaus teigimu, savomis akimis išvydus, kokie žemės ūkio įrankiai buvo naudojami prieš šimtmetį ir kokie – šiuolaikiniuose ūkiuose, galima dar geriau pajusti įvykusius pokyčius, lengvinančius kasdieninį ūkininkų darbą.
Biržų derliaus ir amatų šventėje pagerbti Panevėžio apskrities ūkininkai, prisidedantys prie šalies žemės ūkio klestėjimo, modernėjimo ir tobulėjimo. Susirinkę šventės dalyviai įsitraukė į viešą diskusiją „Kaimo plėtra. Iššūkiai ir poreikiai“ bei ekspertų seminarus, kuriuose apie žemės ūkio pažangą ir ateitį kalbėjo VDU Žemės ūkio akademijos, Žemės ūkio ministerijos bei Panevėžio rajono, Biržų, Kupiškio, Pasvalio bei Rokiškio savivaldybių atstovai.
Ypatingo dėmesio sulaukė Žemės ūkio karjeros mugė, kur susirinkusieji galėjo susipažinti su karjeros galimybėmis žemės ūkyje. Surengta istorinių fotografijų paroda pristatė žemės ūkio ir kaimo gyvenimo raidą per pastarąjį šimtmetį. Renginio dalyviai taip pat turėjo progą pamatyti inovatyvias žemės ūkio technologijas, kurios iš esmės keičia ūkininkų kasdienybę.
„Šis renginys vyko vietoje, kurioje galima iš arti pamatyti senovinį arklą, kuris greta mūsų pristatomos modernių ūkininkų priemonės – drono labai gražiai apjungė esminę projekto idėją. Šventėje taip pat dalyvavo ir vienas ūkininkas, kuris augina arklius bei iki šiol žemę dirba tik su jais, puoselėdamas senąsias tradicijas. Tai tarsi sugrąžina mus laiku atgal, tačiau tuo pačiu suteikia galimybę dar geriau pajusti per šimtmetį įvykusios pažangos lygį ir savomis akimis pamatyti skirtumą, kokia žemdirbystė buvo, tarkim, prie Antano Smetonos, ir kokia ji yra šiandien“, – sakė ministras K. Starkevičius.
Ministras džiaugėsi sutiktų žmonių nuoširdumu ir draugiškumu. Jis atkreipė dėmesį į tai, kaip dalyvių susidomėjimas bei atvirumas skatina betarpišką ir laisvą bendravimą, kuria tvirtesnį ryšį žemės ūkio bendruomenėje.
„Šiame regione turime nemažai ekologinių ūkių, taip pat puoselėjama ir sodininkystės sritis. Šiais metais geras obuolių derlius, nebuvo didelių šalnų, todėl ir džiaugsmas didelis, kuriuo tokiuose bendruomenės renginiuose smagu dalintis“, – kalbėjo ministras.
Svarbiausiu renginio momentu tapo Panevėžio apskrities ūkininkų apdovanojimai už nuopelnus šalies žemės ūkiui. Padėkos raštą už sėkmingas investicijas ir naujo verslo modelio kūrimą gavo žemės ūkio kooperatyvo „Panevėžio aruodas“ vadovas Algis Atkočiūnas, už puikiai prižiūrimą, inovatyvų, nacionalinės kokybės produkcijos ženklu įvertintą sodininkystės ūkį – Panevėžio rajono Naujamiesčio seniūnijos ūkininkai Rimantas ir Vaida Urbonavičiai.
Biržų savivaldybė didžiavosi Daivos ir Arūno Giedrikų darniu ekologinės daržininkystės ūkio vystymu, veiksmingu gamtos išteklių naudojimu, perdirbtų ekologiškų produktų asortimento didinimu bei ekologinės produkcijos tiekimu tiesiogiai vartotojams. Pasveikinta ir ūkininkė Vaidutė Stankevičienė, už tvaraus pienininkystės ūkio vystymą bei kompleksinių priemonių, didinančių darbo patrauklumą ir našumą, gamybos ekonominį efektyvumą, aplinkos tausojimą ir gyvūnų gerovę bei aktyvią visuomeninę veiklą žemdirbių organizacijose ir vietos bendruomenėje. Dalius Linkevičius įvertintas už ekologinės augalininkystės ūkio vystymą, ekonominės ir socialinės aplinkos bei aplinkosaugos priemonių efektyvų taikymą, darbo vietų kūrimą ir aktyvią pagalbą savivaldybei, o Kirdonių žemės ūkio bendrovė – už profesionaliai plėtojamą mišrią augalininkystės ir gyvulininkystės veiklą, ekonominės ir socialinės aplinkos bei aplinkosaugos priemonių efektyvų taikymą, darbo vietų kūrimą, naujų modernių technologijų diegimą bei aktyvią pagalbą bendruomenei ir savivaldybei.
Kupiškio savivaldybė apdovanojo brolius Igną ir Vilių Jackevičius bei jų vystomą prekės ženklą „Brolių medus“ už modernaus ir inovatyvaus ūkio kūrimą, naujų mokslo technologijų pritaikymą bitininkystėje; ūkininkę Jurgitą Pakalnytę už modernaus ir inovatyvaus ūkio kūrimą, tvarų ūkininkavimą, aktyvią bendruomeninę ir kultūrinę veiklą; žirgyno „Ready2fly“ įkūrėją, ūkininką Liną Laurus – už modernaus ir inovatyvaus ūkio kūrimą, naujų mokslo technologijų pritaikymą žirgų sporte.
Pasvalio savivaldybė džiaugėsi Lietuvos ūkininkų sąjungos Pasvalio skyriaus pirmininkės Linos Židonienės indėliu į aktyvią veiklą ir atsakingą požiūrį į žemės ūkį Pasvalio rajone; UAB „Sodžiaus rytas“ moderniu ir inovatyviu daržininkystės ūkiu, taikant tvaraus ūkininkavimo principus; ūkininko Kasparo Mulevičiaus sumanumu ir pažangumu, užsiimant tvarkiu ūkininkavimu.
Na, o Rokiškio savivaldybė apdovanojo Dianą Rušėnaitę už pažangų bitininkystės ūkio vystymą ir taikomas inovacijas perdirbant medų; Eugenijų Nieniškį už pažangų augalininkystės ūkio vystymą ir plataus spektro agropaslaugų teikimą; Tomą Šablinską už inovatyvių technologijų taikymą augalininkystės ūkyje ir sėkmingą ūkio plėtrą; Raimundą Nagelę su žmona Jūrate už pažangų vynuogininkystės ūkio vystymą ir agroturizmo puoselėjimą; Ingridą ir Aurimą Skeberdžius už pažangų braškių ūkio vystymą ir inovatyvų braškių perdirbimą.
Visai šeimai skirto renginio programa neapsiribojo vien tik temomis, susijusiomis su žemės ūkio verslu. Čia taip pat vyko edukacijos, kuriose buvo galima susipažinti su bandelių kepimo paslaptimis, dirbtuvėlėse pasigaminti specialų šventės medalį, Biržų technologijų ir verslo mokymo centro palapinėje išgirsti apie įgūdžių tobulinimo galimybes. Renginį vainikavo grupės „Lietuvaičiai“ pasirodymas.
Turinys priklauso LR Žemės ūkio ministerijai