„Erasmus+“ mobilumo vizitas: LANDNET seminaras Šiaurės Makedonijoje | VDU Žemės ūkio akademija

„Erasmus+“ mobilumo vizitas: LANDNET seminaras Šiaurės Makedonijoje

Gegužės 25-27 d. Šiaurės Makedonijoje, Skopje, vyko 13-asis LANDNET seminaras, kurį organizavo  Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos Europos ir Vidurio Azijos regioninis biuras (UN FAO REU) kartu su Skopje Ss. Kirilo Metodijaus universiteto Civilinės inžinerijos fakultetu, Žemės ūkio, miškininkystės ir vandens ūkio ministerija ir Europos Sąjungos delegacija Šiaurės Makedonijoje. Į seminarą aptarti žemės konsolidacijos, žemės bankininkystės, apleisto žemės mažinimo ir valstybinis žemės valdymo klausimus susirinko vyriausybių ir privataus sektoriaus, nevyriausybinių organizacijų, universitetų mokslinių tyrimų institutų atstovai iš Europos ir Vidurio Azijos regiono.

Seminare, pasinaudojant „Erasmus+“ programos suteikta galimybe, dalyvavo ir Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Inžinerijos fakulteto, Žemėtvarkos ir geomatikos katedros lektorius dr. Giedrius Pašakarnis.

Pirmąją seminaro dieną daugiausia dėmesio skirta žemės bankininkystės priemonių aptarimui, taip pat pristatyta nauja Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos iniciatyva dėl žemės konsolidacijos ir žemės bankininkystės specialistų gebėjimų ugdymo. Su seminaro dalyviais lekt. dr. G. Pašakarnis dalinosi patirtimi, kaip VDU ŽŪA Žemėtvarkos ir geomatikos katedra rengia būsimus žemės konsolidacijos projektų vykdymo profesionalus.

Antrąją seminaro dieną vyko pristatymai apie Šiaurės Makedonijoje įgyvendinamus žemės konsolidacijos projektus, vėliau seminaro dalyviai dviem autobusais vyko į žemės konsolidacijos projektų teritorijas Bitolos savivaldybėje. Svarbu paminėti, kad dar 2017 metais lekt. dr. Giedrius Pašakarnis, kaip Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos tarptautinis ekspertas konsultavo Šiaurės Makedonijos Žemės ūkio, miškininkystės ir vandens ūkio ministeriją, kaip parinkti teritorijas, kuriose būtų tikslingiausia rengti žemės konsolidacijos projektus, kur Bitolos savivaldybė buvo atrinkta kaip viena iš tinkamiausių kandidačių.

Seminaro dalyviai liko sužavėti 336 ha žemės konsolidacijos projekto Egri kadastro vietovėje, Bitola seniūnijoje, pasiektais rezultatais: parengus žemės konsolidacijos projektą pavyko sustambinti žemės sklypus taip, kad vidutinis žemės sklypo dydis iš 0,38 ha padidėjo iki 1,30 ha, sumažinta žemės sklypų fragmentacija iš 874 iki 260 žemės sklypų, sukurta nauja kelių ir laukų drėkinimo infrastruktūra, ir galiausiai visi vietovės ūkininkai liko labai patenkinti.

Projekto teritorijoje sustambinti žemės sklypai

Sukurta nauja laukų drėkinimo infrastruktūra

Sukurta nauja racionalaus tinklo kelių infrastruktūra

Vietos ūkininkai liko labai patenkinti žemės konsolidacijos projekto rezultatais

Paskutinę seminaro dieną, daugiausia dėmesio skirta apleistos žemės mažinimo problematikai. Po seminaro lekt. dr. G. Pašakarnis viešėjo Skopje Ss. Kirilo Metodijaus universitete, Civilinės inžinerijos fakultete. Prodekanė mokslui ir tarptautiniam bendradarbiavimui Dr. Marijana Lazarevska, dėstytojas Dr. Gjorgji Gjorgjiev ir fakulteto dekanas Dr. Zlatko Srbinoski pristatė studijų programas, mokslo bazę, studentų darbus.

VDU ŽŪA pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Skopje Ss. Kirilo Metodijaus universitetu, todėl nuo šiol dėstytojai ir doktorantai turi galimybę vykti ir trumpalaikiams „Erasmus“ vizitams. Fakulteto dėstytojai kvietė VDU ŽŪA mokslininkus bendradarbiauti vandens inžinerijos, kelių ir statybos inžinerijos, aplinkosaugos, geodezijos ir geoinformacinių technologijų tyrimuose, dalyvauti „Erasmus+“ mokslininkų mobilumo programose bei teikti mokslinius straipsnius į jų leidžiamą žurnalą  „Scientific Journal of Civil Engineering“.

Lekt. dr. G. Pašakarnis su Civilinės inžinerijos fakulteto prodekane mokslui ir tarptautiniam bendradarbiavimui dr. Marijana Lazarevska ir dėstytoju dr. Gjorgji Gjorgjiev