LMT vasaros mokslinėje praktikoje – trys VDU ŽŪA magistrantės: naujos patirtys, neįkainojamos žinios ir svajonės, tapusios realybe | VDU Žemės ūkio akademija

LMT vasaros mokslinėje praktikoje – trys VDU ŽŪA magistrantės: naujos patirtys, neįkainojamos žinios ir svajonės, tapusios realybe

Lietuvos mokslo taryba (LMT) vasarą jauniesiems tyrėjams suteikė galimybę pasisemti naujų žinių bei patirčių ir kvietė dalyvauti vasaros mokslinėje praktikoje. Didelio susidomėjimo sulaukusio projekto pro akis nepraleido ir Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Bioekonomikos plėtros fakulteto magistrantės.

Vasaros mokslinėje praktikoje – galimybė plėsti žinių spektrą

Po visą vasarą vykusių intensyvių tyrimų, kuriems vadovavo šalies mokslininkai ir doktorantai, rugpjūčio 28 d. Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre įvyko konferencija „Mokslo vasara 2024“, kur tyrėjai pristatė savo projektų rezultatus.

VDU ŽŪA studijų programos Verslo logistika pirmojo kurso magistrantė Evelina Petrikauskaitė vykdė projektą „Sandėliavimo procesų skaitmenizavimas: teorinės ir empirinės įžvalgos“. Tyrimo vadovė – VDU ŽŪA Bioekonomikos plėtros fakulteto Verslo ir kaimo plėtros vadybos katedros vedėja doc. dr. Milita Vienažindienė.

Magistrantė E. Petrikauskaitė džiaugiasi praktikos metu įgytomis žiniomis ir patirtimis. „Nuoširdžiai dėkoju LMT už galimybę dalyvauti studentų vasaros praktikoje. Neapsakomai džiaugiuosi, kad docentės dr. M. Vienažindienės paraginta dalyvauti projekte, galėjau praplėsti mokslinį suvokimą analizuojant mokslinę literatūrą ir patobulinti praktinius įgūdžius atliekant empirinį tyrimą. Patirtis sustiprino mano pasitikėjimą savimi kaip tyrėja, paskatino magistrantūros studijų baigimo pasiruošimui. O dar labiau mane pakylėjo galimybė pristatyti savo tyrimo rezultatus LMT organizuotoje konferencijoje, kurioje turėjau galimybę išklausyti ir įsitraukti į mokslinę diskusiją su kolegomis – jaunaisiais mokslininkais. Tikrai rekomenduoju ir raginu kitus studentus dalyvauti šiame projekte kitais metais, dirbti rengiant realius projektus ir tyrimus, kurie suteikia vertingos patirties ir padeda geriau įsigilinti į savo studijų sritį“, – teigia VDU ŽŪA studijų programos Verslo logistika magistrantė.

VDU ŽŪA magistrantė Evelina Petrikauskaitė ir VDU ŽŪA Bioekonomikos plėtros fakulteto Verslo ir kaimo plėtros vadybos katedros vedėja doc. dr. Milita Vienažindienė

Sena svajonė tapo pasiekiama ranka

LMT organizuotoje vasaros mokslinėje praktikoje taip pat dalyvavo ir VDU ŽŪA studijų programos Žemės ūkio ekonomika trečiojo kurso magistrantė Deimantė Sakalauskė, kuri vykdė tyrimą „Masto ir aprėpties ekonomijos žemės ūkyje teorinių ir taikomųjų ypatumų identifikavimas“. Tyrimo vadovė – VDU ŽŪA prof. dr. Vlada Vitunskienė.

„Labai džiaugiuosi turėjusi galimybę dalyvauti LMT studentų vasaros mokslinėje praktikoje! Už ją dėkoju praktikos vadovei profesorei dr. V. Vitunskienei. Praktika man buvo mokslinio darbo apie masto ekonomiją žemės ūkyje tęsinys, kurį buvau pradėjusi ruošdamasi magistro darbo rašymui. Atlikdama mokslinę praktiką papildžiau studijų metu sukauptą ekonomikos bei žemės ūkio ekonomikos žinių bagažą ir įgijau magistro darbo empirinio tyrimo viziją. Dalyvavau vasaros praktikos baigiamojoje konferencijoje „Mokslo vasara“ Vilniuje. Jos organizatoriai visiems dalyvavusiems studentams parodė malonų dėmesį. Kiekvienas gavome atminimo dovanėlę ir padėką už dalyvavimą konferencijoje. Kiekvienai pranešimų sekcijai buvo paskirtos erdvios auditorijos norintiems ateiti paklausyti studentų pranešimų. Baigiamoji konferencija paliko neišdildomą įspūdį bei neįkainojamą patirtį, kurią linkiu patirti kiekvienam. O gautas paskatinimas – praktikos stipendija – leis išpildyti senas neįgyvendintas svajones“, – teigia VDU ŽŪA studijų programos Žemės ūkio ekonomika magistrantė.

Naudų sąraše – eilė svarbių patirčių

VDU ŽŪA studijų programos studijų programos Apskaita ir finansai trečiojo kurso magistrantė Gabrielė Gabrilevičienė vykdė tyrimą „Globalios finansų krizės ir COVID-19 pandemijos poveikis apyvartinio kapitalo valdymui Baltijos šalių akcinėse bendrovėse“. Tyrimo vadovė – prof. dr. Vilija Aleknevičienė.

Atvykti į Vilnių negalėjusiems studentams buvo suteikta galimybė konferencijoje skaityti pranešimą vaizdo konferencijos būdu, tad magistrantė G. Gabrilevičienė pranešimą skaitė nuotoliu.

Magistrantės Gabrielės Gabrilavičienės pranešimas konferencijoje „Mokslo vasara 2024“

Magistrantė džiaugiasi vasaros praktikos metu įgytomis vertingomis kompetencijomis ir patirtimi. „Pirma, vasaros praktikos metu įgijau gebėjimų analizuoti ir apibendrinti ankstesnius mokslinius tyrimus, identifikuoti mokslinių tyrimų spragą ir atskleisti tyrimų naujumą. Be to, ši praktika leido giliau suvokti ekonominių ir finansinių krizių svarbą įmonių apyvartinio kapitalo valdymui. Antra, iškeltai mokslinei problemai spręsti gebėjau parengti tyrimų metodiką. Tam, kad būtų galima ją parengti, reikėjo pasitelkti labai daug analitinio mąstymo, konsultuotis su darbo vadove, neretai iškilusius klausimus spręsti pasitelkiant ekonometrikos specialistą. Trečia, išmokau rinkti, apdoroti ir filtruoti tyrimui reikalingus duomenis, valdyti didelius jų masyvus. Taip pat išmokau susieti empirinius tyrimus su parengta metodika, o prireikus atlikti ir metodikos korekcijas. Pats svarbiausias išsiugdytas gebėjimas buvo kritinio požiūrio suformavimas, aptariant gautus tyrimo rezultatus, juos palyginant su kitų tyrėjų gautais rezultatais, išvystant mokslinę diskusiją ir numatant tolesnes tyrimo kryptis atsižvelgiant į atlikto tyrimo apribojimus“, – dalyvavimo vasaros praktikoje naudą aptaria magistrantė.

Kaip skelbia LMT, šiais metais vasaros mokslinėje praktikoje dalyvavo rekordinis skaičius studentų – 265 jaunieji tyrėjai iš 18 mokslo ir studijų institucijų (2023 m. dalyvavo 198, 2022 m. – 161 studentas). Tai seniausia LMT vykdoma programa: nuo 2005 m. vasaros metu mokslo institucijose iš viso dirbo 3 000 studentų.

Studentams praktikos metu buvo mokama stipendija – po 1 000 Eur per mėnesį. Iš viso šiemet šiai programai LMT skyrė 1,1 mln. Eur.