Meninė fotografija, skatinanti ne sustoti ties ja, bet veikti

VDU Žemės ūkio akademijoje (ŽŪA) atidaryta tarptautinė fotografijų paroda „Miestas be pesticidų“.  Ji surengta ŽŪA Bioekonomikos plėtros fakultetui bendradarbiaujant  su nevyriausybine organizacija Baltijos aplinkos forumas (Baltic Environmental Forum). Klimato kaitos kontekste aštrėjanti cheminių medžiagų naudojimo problema, atskleista tarptautinės fotomenininkų grupės LEXICON darbuose, tapo pretekstu ir viešai ŽŪA dėstytojų, studentų bei aplinkosaugos srityje dirbančios nevyriausybinės organizacijos atstovų diskusijai, siekiant atsakyti į klausimą, kokios priemonės Lietuvos miestus ir miestelius padėtų apsaugoti nuo pesticidų.

Parodoje demonstruojamose nuotraukose tarptautinė kūrėjų komanda užfiksavo nedidelio Italijos miestelio Malso gyvenimo vaizdus. Malsas šiuo metu yra vienintelė vietovė pasaulyje, oficialiai pripažinta kaip  visiškai atsisakiusi pesticidų naudojimo ne tik savo viešosiose erdvėse, bet ir žemės ūkyje.

Pietų Tirolis, kuriame įsikūręs Malsas, yra vienas didžiausių  obuolių auginimo regionų Europoje. Vaismedžių soduose pradėjus naudoti vis didesnius pesticidų kiekius,  jie pasklido po aplinkines teritorijas ir pasiekė ekologinių ūkių laukus, bitynus, vaikų žaidimų aikšteles, geriamojo vandens telkinius. Malso gyventojai, nors ir stokodami teisinių žinių, pasiryžo pasipriešinti politinei ir teisinei sistemai, surengdami visuotinį referendumą bei pasisakydami už tai, kad pesticidų jų gyvenamojoje aplinkoje neturi likti. Taip Malsas tapo pirmuoju tokiu miestu pasaulyje ir kitų bendruomenių, siekiančių apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką, įkvėpėju.

Parodos „Miestas be pesticidų “atidarymo metu vykusioje diskusijoje kalbėjusi Baltijos aplinkos forumo atstovė Audronė Alijošiutė – Paulauskienė pasakojo, kad Malso pavyzdys ir Europoje, ir Amerikoje paskatino naujų diskusijų etapą tarp ūkininkų, vartotojų ir aplinkosaugininkų, kokie genų inžinerijos produktų ir pesticidų kiekiai gali būti laikomi nekenksmingais, nes teisiškai Malso gyventojų kovoje galutinis taškas dar nėra padėtas – sėkmę lemia tik visuotinis vietos bendruomenės susitarimas.

„Iš tiesų šiandien ekosistemas turime saugoti ne nuo žmonių, o drauge su jais“, – teigė A. Alijošiutė, komentuodama sektiną Malso gyventojų bendruomeninės veiklos pavyzdį.

VDU ŽŪA Bioekonomikos plėtros fakulteto prof. Vilma Atkočiūnienė pastebėjo, kad galbūt ir neįmanoma norimo rezultatų pasiekti tuoj pat, tačiau galima jo link eiti nedideliais etapais. Tačiau svarbu, kad tai vyktų kryptingai ir nuosekliai.

„Ypač daug erdvės veikti šioje sityje matyčiau mūsų bakalauro ir magistro studijų programų „Kaimo plėtros administravimas“ absolventams, dirbantiems regionuose“, – ragino V. Atkočiūnienė.

Diskusijoje dalyvavę ŽŪA studentai Algimanta Baranauskaitė, Ligita Budrikienė, Simas Gaidelionis bei kiti vienbalsiai sutiko, kad pesticidų naudojimą iš tiesų būtina riboti. Ir daryti tai reikia pradedant visų pirma nuo savęs.