Nacionaliniuose apdovanojimuose „Lietuvos garbė“ pagerbtas VDU Žemės ūkio akademijos lektorius dr. Mantas Rubežius | VDU Žemės ūkio akademija

Nacionaliniuose apdovanojimuose „Lietuvos garbė“ pagerbtas VDU Žemės ūkio akademijos lektorius dr. Mantas Rubežius

„Lietuvos garbė 2023“ apdovanojimai, Irmanto Gelūno, BNS nuotr.

Kovo 11-ąją Vilniaus rotušėje vyko kasmetinis renginys – nacionaliniai apdovanojimai „Lietuvos garbė“. Renginio metu apdovanoti 7 žmonės, kurie savo nesavanaudiškais poelgiais garsina Lietuvą. Vienas jų – Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Inžinerijos fakulteto lektorius, jaunasis mokslininkas, pavojingų atliekų tvarkymo ir biodujų gamybos specialistas bei vienas iš startuolio „Biovala“ įkūrėjų ir bendrasavininkų aplinkos inžinerijos mokslų daktaras Mantas Rubežius, kuris pelnė nominaciją „Metų šviesulys“.

Sukurta technologija, kuri, pasiremiant unikaliomis augalų savybėmis, geba valyti dirvožemį

Kartu su komanda mokslininkas sukūrė technologiją, kuri, pasiremiant unikaliomis augalų savybėmis, geba valyti dirvožemį. Lektoriaus dr. M. Rubežiaus įkurtas startuolis „Biovala” buvo atrinktas 2019 m. tarp trijų geriausių Lietuvoje ir dalyvavo pasaulyje didžiausio žaliųjų technologijų verslo renginio „ClimateLaundcpad” finale, kuriame pristatė savo žaliąją idėją visam pasauliui. Startuolio „Biovala“ pagrindinė veikla – aplinkos kokybės gerinimas. Pagrindinis įmonės siekis – teikti profesionalias konsultacijas aplinkos būklės gerinimo klausimais bei pasiūlyti aukštos kokybės produktus ir paslaugas, padedančias spręsti ekologines-aplinkosaugines problemas.

Mokslininkas vykdo tyrimus, kuriuose išbandomas inovatyvus būdas valyti užterštą dirvožemį, pasitelkiant unikalias augalų savybes, ir vėliau ekologiškai išgauti biokurą – naudojant aplinkai draugišką, nebrangią technologiją, kuriai nereikia naujų žaliavų. Lektorius dr. M. Rubežius 2021 m. pradėjo tyrimus projekte „Phy2Climate“ su kitais startuolio „Biovala“ mokslininkais: VDU Žemės ūkio akademijos absolvente dr. Alfreda Kasiuliene, Žygimantu Kidiku. Šiems tyrimams skirtas finansavimas iš Europos Sąjungos tyrimų ir inovacijų programos „Horizontas 2020“. Projekto „Phy2Climate“ vykdytojai Lietuvoje, kartu su bendraminčiais iš Argentinos, Ispanijos, Indijos, Serbijos ir Vokietijos, kuria unikalų užterštų dirvožemių valymo ir švaraus biokuro gamybos sprendimą, kuris visiškai atitiktų žiedinės ekonomikos principus. Užteršto dirvožemio valymas paremtas unikaliomis augalų savybėmis surinkti teršalus, skatinti jų degradaciją ar transformaciją. Įmonės „Biovala“ mokslininkai sukūrė kompleksinę fitoremediacijos metodiką, kurią sudaro specialiai parinktos augalų rūšys, mikro- ir makroelementų papildymas bei bakterijų ir mikroorganizmų derinys.

Akademinėmis ir verslo vystymo patirtimis nuoširdžiai dalijasi su jaunesniąją karta

Dr. M. Rubežius 2016 m. tuometiniame Aleksandro Stulginskio universitete baigė Biomasės inžinerijos magistrantūros studijas. 2022 m. VDU Žemės ūkio akademijoje įgijo Aplinkos inžinerijos krypties mokslų daktaro laipsnį (mokslinis vadovas VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto prof. dr. Rolandas Bleizgys).

Lekt. dr. Mantas Rubežius yra ne kartą tiek asmeniškai už pasiekimus mokslinėje veikloje, tiek vadovaujant startuoliui pripažintas ir įvertintas nacionaliniu ir tarptautiniu mastu. Aktyviai dalyvauja nacionalinėje ir tarptautinėje mokslinėje veikloje, kuria ar prisideda kuriant inovatyvius aplinkai draugiškus produktus ir kylančių aplinkosaugos problemų sprendinius. Savo akademinėmis ir verslo vystymo patirtimis nuoširdžiai dalijasi su jaunesniąją karta, kaip mentorius veda užsiėmimus.