VDU Žemės ūkio akademijoje – inovacijų paroda regionų plėtrai | VDU Žemės ūkio akademija

VDU Žemės ūkio akademijoje – inovacijų paroda regionų plėtrai

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija (VDU ŽŪA) rugsėjo 26–28 dienomis kviečia į naujo formato tarptautinę parodą „Inno panorama 2019“, kurios moto – „Sprendimai regionų plėtrai“. Parodą sudarys trys segmentai – agroinovacijos, bioekonomika ir rekreacija. Renginio pagrindinė ašis – inovacijų sklaida.

Parodos tikslas – skatinti naujovių sklaidą regionuose

Parodos organizatoriaus VDU ŽŪA Žemės ūkio mokslo ir technologijų parko direktoriaus Virginijaus Venskutonio teigimu, ambicingą tikslą – surengti inovacijų sklaidos parodą lėmė noras Lietuvos regionų verslininkams ir vietos bendruomenių lyderiams pademonstruoti agroinovacijas, bioekonomikos ir rekreacijos naujoves. Mokslo laimėjimai, naujų technologijų proveržis ir radikalūs rinkos pokyčiai skatina didesnį dėmesį skirti naujoms vystymosi galimybėms.

Kita vertus, siekiant sėkmingos šalies regionų plėtros yra svarbu ne tik žinoti svarbiausių naujovių tendencijas, bet ir susipažinti su gerąja vietos vystymo patirtimi. „Norime visuomenei parodyti regionuose sėkmingai veikiančių įmonių pavyzdžius, ten įgyvendintus novatoriškus projektus, viešojo sektoriaus, mokslo įstaigų veiklos rezultatus. Tikimės, kad paroda padės lankytojams gauti atsakymus į daugelį rūpimų klausimų, paskatins naujas verslo idėjas. Norą dalyvauti naujai organizuojamame renginyje išreiškė žinomos šalies įmonės ir organizacijos, kurios šiandien turi kuo didžiuotis ir nori pademonstruoti modernaus regiono plėtros sampratą atitinkančias inovacijas“, – nepraleisti progos tapti parodos „Inno panorama 2019“ dalyviais ir lankytojais ragina VDU ŽŪA  Žemės ūkio mokslo ir technologijų parko projektų vadovė Rima Pranaitienė.

Kaip pavyzdį, kokių eksponentų gali tikėtis parodos lankytojai, besidomintys naujovėmis,  projektų vadovė nurodė VšĮ „SMART IT cluster“, padedančia naujai susikūrusioms įmonėms, veikiančioms agroverslo ir maisto gamybos srityse, parengti ir įgyvendinti verslo projektus bei surasti novatoriškai produkcijai pelningas rinkas.

VšĮ Kauno rajono turizmo ir verslo informacijos centro vadovė Emilė Kaminskaitė-Sutkuvienė teigė, kad jų organizacija parodos metu sieks parodyti, kokiais finansiniais ir socialiniais instrumentais Kauno rajono savivaldybė kuria palankią aplinką vystyti smulkųjį verslą. „Mūsų rajone smulkusis verslas iš tiesų labai stiprus. Žmonės, pasinaudodami savivaldybės teikiama finansine parama ir konsultacijomis, yra sukūrę unikalių produktų ir paslaugų. Pavyzdžiui, turime įmonę, gaminančią išmaniuosius veidrodžius, ne tik parodančius vaizdą, bet ir fotografuojančius. Ypač daug mūsų rajone smulkiųjų ūkininkų, kurie sėkmingai dirba ir maisto gamybos srityje. Jų verslo sėkmės istorijos liudija, kad norint pragyventi iš žemės ūkio nebūtina turėti didelių žemės plotų“.

Kauno rajonui atstovaujanti organizacija parodos metu taip pat žada skleisti informaciją apie rajono lankytinus objektus ir didžiausio populiarumo sulaukusius turizmo maršrutus. „Po poros metų (2022 m.) Kauno rajonas taps Europos kultūros sostinės dalimi, todėl turizmo sektorius pas mus itin sparčiai vystomas“, – pastebi E. Kaminskaitė-Sutkuvienė.

Parodos naujovė – „Agroinovacijų alėja“

Pažintis su šiuolaikiško verslo naujausiomis tendencijomis, užmegzti kontaktai su konkrečių sričių specialistais, žinios apie finansavimo šaltinius ir ES teikiamą paramą verslui, taip pat galimybė gauti kvalifikuotas konsultacijas (dažnai visiškai nemokamai!) gali padėti šalies regionų verslininkams iš esmės atnaujinti vykdomą ūkinę veiklą. Visa tai siūlo „Inno panorama 2019“. Šios parodos organizatoriai nesiekia eksponuoti kuo daugiau technikos – tam skirta pavasario paroda „Ką pasėsi…“. Inovacijų sklaidos parodoje siekiama išryškinti naujausių technologijų tendencijas.

Besidomintiems žemdirbiams bus siūloma apžiūrėti „Agroinovacijų alėją“. Šioje ekspozicijoje svarbiausios šalies agroverslo įmonės pristatys po vieną išskirtinį eksponatą, kurį pagrįstai galima pavadinti „Metų inovacija“.

Šalies žemės ūkis net tarptautiniu mastu garsėja pluoštinių kanapių kultūros lyderyste. Šios kultūros pasėlių plotai jau antri metai kasmet šalyje padidėja daugiau kaip du kartus. Pagal pasėlių plotus šiais metais Lietuva užima antrą vietą tarp ES šalių, į priekį praleisdama tik Prancūziją. Eksponentinis pluoštinių kanapių verslo augimas domina daugelį šalies ūkininkų ir verslininkų.

Į šalies agroverslo lūkesčius orientuotą produktą – inovatyvią pluoštinių kanapių pjaunamąją – parodos metu planuoja pademonstruoti žemdirbiams puikiai žinomas lietuviškos žemės ūkio technikos gamintojas UAB „Laumetris“. Šios įmonės vadovas Kazys Čiurila pasakoja, kad Lietuvoje sparčiai augant pluoštinių kanapių pasėlių plotams ūkininkams yra aktualu rasti tinkamą sprendimą, kaip efektyviai nuimti šios kultūros derlių: turimą tradicinę techniką sunku panaudoti, o įsigyti naują techniką iš užsienio nėra taip paprasta dėl aukštos tokios technikos kainos. Todėl įmonės konstruktoriai, remdamiesi linų pjovimo įrenginio pavyzdžiu, sukonstravo inovatyvią pjaunamąją, skirtą pluoštinių kanapių derliui nuimti. Šiemet įmonė pagamino ir pardavė šešis tokius agregatus. Naujosios technikos gamintojai tikisi, kad žemdirbiai, parodoje „iš arčiau“ susipažinę su jų demonstruojamu eksponatu, užsisakys daugiau kanapių pjaunamųjų.

Pažintis su bioekonomikos vystymo galimybėmis

Šiuolaikiškos ekonomikos naujausios vystymosi tendencijos dažniausiai siejamos su bioekonomikos plėtra. Vystant bioekonomiką išskirtinis dėmesys skiriamas atsinaujinančių išteklių panaudojimui ir biologinių žaliavų perdirbimui į aukštą pridėtinę vertę turinčius produktus – maistą, pašarus, pramoninius produktus, bioenergiją. Europos Sąjunga ir kitos išsivysčiusios pasaulio šalys bioekonomikos skatinimui  skiria labai dideles lėšas. Ir tai daroma ne be reikalo. Pasaulis priverstas ieškoti būdų, kaip apsirūpinti maistu, energija, medžiagomis, nes iškastiniai gamtos ištekliai yra riboti, o jų naudojimas didina neigiamą poveikį aplinkai.

Parodos „Inno panorama 2019“ bioekonomikos sektoriuje pristatomų naujovių tematika yra labai plati. Parodoje dalyvaus LR žemės ūkio ministerija, kuruojanti šalies bioekonomikos plėtros politiką, taip pat Nacionalinė mokėjimo agentūra – ES paramą žemės ūkiui ir šalies regionams administruojanti institucija. Apie paramą panaudojant atsinaujinančius energijos išteklius (pvz., apie senų šildymo katilų keitimo tvarką ar apie saulės elektrinių įrengimo rėmimą), taip pat apie kitas priemones, prisidedančias prie klimato kaitos mažinimo, iki smulkiausių detalių bus galima sužinoti Aplinkos projektų valdymo agentūros stende – šios organizacijos specialistai tris parodos dienas minėta tematika profesionaliai konsultuos suinteresuotus parodos lankytojus.

Parodos lankytojus konsultuos ir įmonių, siūlančių atsinaujinančių energijos išteklių diegimo bei efektyvaus išteklių naudojimo sprendimus (saulės ir vėjo jėgainių įrengimą, sistemas „oras – vanduo“, draugiškas aplinkai statybines medžiagas, inovatyvų bioresursų panaudojimą), specialistai.

Parodoje savo stendus įsirengs mokslo ir konsultavimo įstaigos bei atskiroms bioekonomikos sritims atstovaujančios asociacijos, taip pat inovacijų paramos paslaugas teikianti Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra.

Bioekonomikos vystymo sėkmės istorijos

Kaip Lietuvos įmonėms sekasi įsitvirtinti rinkoje pasirinkus šiuolaikišką bioekonomikos plėtros kelią? Su Lietuvos bioekonomikos plėtros sėkmės pavyzdžiais parodos metu bus galima susipažinti betarpiškai. Įkvepiantį verslo pavyzdį parodoje  pademonstruos įmonė, gaminanti pagal šiuolaikišką technologiją šiaudinius skydus namų statybai.  Ši lietuviška produkcija yra konkurencinga pasaulio rinkose – gaminiai iškeliauja į Šveicariją ir kitas tolimąsias šalis.

Didelę bioekonomikos dalį užima maisto sektorius.  Ar pagalvojote, kad Jūsų racioną gali papildyti funkcinis maistas – daržovių ir uogų milteliai, išlaikantys visas naudingąsias maistines savybes? Tą patį galima pasakyti ir apie vabzdžių baltymus. Vabzdžių auginimo verslas Lietuvoje jau nėra egzotika: vabzdžių fermų skaičius sparčiai auga, nes ši ūkinė veikla yra pelninga ir pasižymi  ilgalaikės plėtros perspektyvomis. Jei domitės šiuolaikiškos ūkinės veiklos teikiamomis galimybėmis, atvykite į parodą ir apie bioekonomikos naujienas sužinosite „iš pirmųjų lūpų“.

Pažintis su mokslo pasauliu ir parodos šviečiamoji programa

Parodos „Inno panorama 2019“ metu VDU ŽŪA vyks ir reikšmingas akademinis renginys – tarptautinė mokslinė konferencija „Kaimo plėtra 2019: bioekonomikos srities mokslo tyrimai ir inovacijos“. Konferencijos dienotvarkę papildys verslo ir mokslo forumas „Bioekonomikos plėtra – būtina ilgalaikio konkurencingumo ir gerovės ekonomikos augimo sąlyga“. Konferencijoje ir minėtame forume įvairių Europos ir Amerikos šalių mokslininkai kartu su verslo atstovais diskutuos apie bioekonomikos, didinančios gerovę kaimo vietovėse, kūrimo instrumentus, taip pat apie galimybes vystyti tarptautinį bendradarbiavimą.

Parodos organizatoriai tradiciškai daug dėmesio skiria parodos šviečiamajai programai. Parodos lankytojams sudaromos sąlygos nemokamai  dalyvauti įvairios tematikos seminaruose. Apsilankę parodoje šiais metais turės galimybę detaliai sužinoti apie konkrečias verslo naujoves: vertikaliąją žemdirbystę, pluoštinių kanapių verslą, ekologiškų statybų, panaudojant vietos medžiagas, gerąją patirtį ir kt. Pavyzdžiui, Lietuvos inovacijų centro specialistai planuoja regionų verslininkams ir profesionaliems ūkininkams atskleisti šiuolaikiško verslo ypatumus. Kai kurių seminarų organizatoriai pateiks pasiūlymus, kaip galima tapti aktyviais tarptautinių projektų dalyviais. Tai ypač svarbu žinoti tiems, kas siekia diegti konkrečios srities inovacijas.

Šių metų šviečiamosios programos naujiena – dalis renginių keliasi tiesiai į pagrindinį parodos paviljoną, kur įkurtoje diskusijų erdvėje lankytojai betarpiškai galės bendrauti su seminarų lektoriais. Čia pat veiks „B2B zona“, joje vyks konsultacijos su konkrečių sričių ekspertais. Parodos lankytojai, norintys patekti į konsultacijas, turės iš anksto užsiregistruoti parodos interneto svetainėje. 

Paroda – visų lankytojų šventė

Parodos „Inno panorama 2019“ lankytojus pasitiks ne tik novatoriška ekspozicija ir kvies šviečiamosios programos renginių organizatoriai. Parodoje bus ką veikti visiems – čia tris dienas šurmuliuos sodinukų ir amatų mugė, bus galima skaniai pavalgyti, stebėti tarptautinį medžio drožėjų plenerą, pasigrožėti etnožaidynių varžybomis.

VDU Žemės ūkio akademija laukia Jūsų rugsėjo 26–28 d. apsilankant parodoje „Inno panorama 2019“! Parodos lankymas nemokamas.

Detaliau apie parodą galite sužinoti interneto svetainėje www.innopanorama.lt. Informacija apie parodos pasirengimo darbus ir konkrečias parodos naujienas nuolat yra skelbiama socialiniame tinkle „Facebook“.