VDU ŽŪA langas. 2024-ieji Europos biržose: grūdų ir cukraus kainos stabilizavosi, tačiau brango pienas, kakava ir kava | VDU Žemės ūkio akademija

VDU ŽŪA langas. 2024-ieji Europos biržose: grūdų ir cukraus kainos stabilizavosi, tačiau brango pienas, kakava ir kava

Baigiantis 2024 m. žemės ūkio produktų ateities sandorių kainos pagrindinėse Europos biržose, palyginti su 2022–2023 m., daugiausia stabilizavosi. Tačiau pastaraisiais mėnesiais kai kurių produktų kainos padidėjo – daugiausia pieno produktų ir importuojamų gėrybių – kavos ir kakavos.

 

Grūdų kainos išliko sąlyginai pastovios

Nepaisant kainų svyravimų metų eigoje, ypač gegužę-birželį, grūdų kainos biržose išliko sąlyginai pastovios.

Gruodžio pabaigoje Paryžiaus žemės ūkio produktų ateities sandorių biržoje (Euronext) kviečiais buvo prekiaujama po 230 eurų, kukurūzais – po 210 eurų už toną. Praėjusių metų gruodį šioje biržoje kviečiais buvo prekiaujama po 220 eurų, kukurūzais – po 200 eurų už toną, t. y. per metus kainos padidėjo apie 5 proc.

Verta pastebėti, kad nepaisant sutrikusių gamybos grandinių dėl karo Ukrainoje, palyginti geros klimato sąlygos ir pakankamai gausus grūdų derlius leido išlaikyti ganėtinai stabilią grūdų pasiūlą.

Antra vertus, išimtis pastebėta rapsų rinkose. Rapsų kaina gruodžio pabaigoje buvo apie 520 eurų už toną, praėjusių metų gruodį ji buvo apie 430 eurų už toną, t. y. padidėjo 21 proc. Daugiausia išaugusias rapsų kainas sąlygojo kitų aliejinių produktų kainos pasaulio rinkose dėl augančios paklausos besivystančiose šalyse, augančios biodyzelino paklausos ir kt.

Grūdų kainų tendencijoms įtakos turėjo energinių produktų kainos

Grūdų kainoms ženkliai išaugti taip pat neleido 2024 m. sąlyginai stabilios energinių produktų kainos.

Naftos kaina 2024 m. pabaigoje pagrindinėse pasaulio biržose buvo apie 70 JAV dolerių už barelį, kaip ir praėjusių metų gruodį. Metų eigoje naftos kainos buvo išaugusios, birželį siekė 83 JAV dolerių už barelį, tačiau vėliau sumažėjo. Tam įtakos turėjo OPEC+ gavybos mažinimas, sulėtėjęs Kinijos ekonominis augimas, geopolitinės įtampos.

Žaliavų kainų indeksas (S&P GSCI), parodantis pagrindinių biržose prekiaujamų produktų kainų dinamiką, nuo praėjusio gruodžio padidėjo apie 2 proc.

Pieno rinkose kainos didėjo

Apibendrinant situaciją Europos pieno rinkose – kainos daugiausia didėjo.

Lieso pieno miltelių prekiaujamų Europos energijos biržoje (EEX) kaina šių metų gruodžio pabaigoje buvo apie 2625 eurų už toną, prieš metus ji buvo apie 2630 eurų už toną, t. y. išliko beveik nepasikeitusi.

Žalio pieno kaina šioje biržoje gruodžio pabaigoje buvo apie 52 eurų už toną, prieš metus ji buvo apie 43 eurų už toną, t. y. padidėjo apie 20 proc.

Pieno išrūgų miltelių kaina atitinkamai buvo 920 ir 820 eurų už toną (12 proc. pokytis).

Sviesto kaina per metus padidėjo nuo 5500 iki 7200 eurų už toną (30 proc. pokytis).

Augančias pieno produktų kainas ES sąlygoja įvairūs veiksniai: griežtesnės aplinkosaugos taisyklės, darbo jėgos trūkumas, gyvulių ligų protrūkiai ir nepalankios oro sąlygos. Prie viso to prisideda ir gruodžio šventiniai laikotarpiai, sąlygojantys konditerinių gaminių gamybą.

Cukrus – pigo

Per 2024 metus reikšmingai sumažėjo cukraus kaina. Cukraus prekiaujamo Londono ateities sandorių biržoje kaina šių metų gruodžio viduryje siekė 510 JAV dolerių už toną, prieš metus ji buvo apie 590 JAV dolerių už toną, t. y. sumažėjo 14 proc.

Iš esmės cukraus kainos buvo išaugusios metų pradžioje dėl apribojimų eksportui Indijoje, kuri pasaulyje yra antra didžiausia cukraus gamintoja; taip pat įtakos turėjo prastas pernykštis cukrinių runkelių derlius ES. Vėliau cukraus pasiūla atsigavo, taip sumažindama kainas.

Ženkliai pabrango kava, kakava

Metų pabaigoje biržose ženkliai išaugo kavos ir kakavos kainos.

Kavos kaina Londono biržoje gruodžio pabaigoje siekė apie 5000 JAV dolerių už toną, prieš metus ji buvo apie 2830 JAV dolerių už toną, t. y. padidėjo 77 proc. Brazilija, didžiausia pasaulyje arabikos kavos eksportuotoja, 2024 m. išgyveno vieną didžiausių sausrų istorijoje, o po to sekė dideli šalčiai ir per didelis karštis. Dėl to gerokai sumažėjo pasėlių derlius. Vietnamas, pirmaujantis robustos pupelių gamintojas, susidūrė su panašiais iššūkiais – didelės sausros, o po to gausūs krituliai.

Kakavos kaina per metus nuo 3550 svarų sterlingų už toną išaugo iki 8100 svarų sterlingų, t. y. padidėjo 2,28 karto. Čia galima išskirti tokias priežastis: klimato kaita, pasėlių ligos, nepakankamos investicijos į dirbamą žemę, atsargų deficitas šalyse, auginančiose kakavą.

VDU ŽŪA langas pranešimą paruošė – VDU Žemės ūkio akademijos Bioekonomikos plėtros fakulteto lektorius dr. Algirdas Justinas Staugaitis

Partnerio turinys: