VDU ŽŪA Miškų ir ekologijos fakultete įgyvendinta Erasmus+ mišri intensyvi programa „Laukinių gyvūnų populiacijų valdymas ir apsauga žmogaus paveiktose ekosistemose“ | VDU Žemės ūkio akademija

VDU ŽŪA Miškų ir ekologijos fakultete įgyvendinta Erasmus+ mišri intensyvi programa „Laukinių gyvūnų populiacijų valdymas ir apsauga žmogaus paveiktose ekosistemose“

2024 m. lapkričio mėnesį Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Miškų ir ekologijos fakultete įgyvendinta Erasmus mišri intensyvi programa (angl. Blended Intensive Program) (BIP) „Laukinių gyvūnų populiacijų valdymas ir apsauga žmogaus paveiktose ekosistemose“ („Wildlife Management and Conservation in Human Altered Ecosystems“). Programos tikslas – supažindinti studentus su šiuo metu aktualiomis laukinių gyvūnų valdymo ir apsaugos temomis miško ir žemės ūkio ekosistemose.

Šioje programoje dalyvavo 31 studentas iš Latvijos gyvybės mokslų ir technologijų universiteto, Estijos gyvybės mokslų universiteto, Karelijos taikomųjų mokslų universiteto (Suomija), Krokuvos žemės ūkio universiteto (Lenkija), Transilvanijos Brašovo universiteto (Rumunija), Batumi Shota Rustaveli valstybinio universiteto (Sakartvelas), L.N. Gumilyovo Eurazijos nacionalinio universiteto (Kazachstanas), Lodzės universiteto (Lenkija) ir Politechnikos instituto Unilasalle (Prancūzija).

 

Kursų programą sudarė teoriniai ir praktiniai mokymai, įskaitant nuotolines paskaitas internetu bei savaitės trukmės mokymąsi susitikus gyvai Miškų ir ekologijos fakultete. Intensyvi programa apėmė ne tik teorines paskaitas, bet ir dėstytojų moderuojamas diskusijas, savarankišką studentų mokymąsi ir jų parengtus pristatymus,  taip pat dviejų dienų trukmės lauko praktikas: Europinių stumbrų populiacijos atkūrimo vietoje Stėgalių gamtiniame komplekse Dzūkijos Nacionaliniame parke bei mokomąją medžioklę VDU ŽŪA mokomuosiuose medžioklės plotuose.

Programos metu studentai gilino žinias apie laukinės gyvūnijos valdymą skirtingomis socialinėmis ir ekonominėmis sąlygomis plačiame Europos šiaurės ir pietų valstybių kontekste: stambiųjų plėšrūnų (rudųjų meškų, vilkų) populiacijų valdymą ir konfliktus su visuomene, laukinių gyvūnų populiacijų vaidmenį miško ekosistemose ir žemės ūkyje. Taip pat buvo paliesti labai svarbūs laukinių gyvūnų populiacijų valdymo aspektai gaisrų paveiktų ekosistemų klimato kaitos kontekste.

Programos turinys ir dėstytojų kompetencijos studentams leido įgyti žinių ir praktinės patirties apie šiuolaikinį laukinių gyvūnų populiacijų valdymą įvairiuose Europos regionuose, įskaitant ir ES saugomas rūšis (pavyzdžiui, žmogaus sukelto trikdymo įtaka alpinių gyvūnų populiacijoms intensyvaus turizmo regionuose ir susirūpinimo nekeliančių, gausių vietinių medžiojamųjų gyvūnų  išteklių valdymą, o taip pat invazinių gyvūnų rūšių kontrolę).

Kursų metu organizuota edukacinė ekskursija į Čepkelių valstybinį rezervatą ir kultūrinė programa Dzūkijos Nacionalinio parko lankytojų centre. Kultūrinę programą užbaigė dzūkų nacionalinių patiekalų degustacija.

Išskirtinė kursų programos dalis – praktinė mokomosios medžioklės patirtis. Remiantis studentų anketoje pateiktais atsiliepimais, tai buvo reikšmingiausias programos įvykis bei išskirtinė galimybė pamatyti medžioklės plotus Lietuvoje, susipažinti su Lietuvos medžiotojų tradicijomis. Studentai gerai įvertino ir medžioklės organizacinę dalį. Pasak studentų išreikštos padėkos, tai buvo patirtis, kurią jie ilgai prisimins ir įspūdžiai, kuriais pasidalins grįžę į savo universitetus.

Programą dėstė 5 VDU Žemės ūkio akademijos dėstytojai (prof. dr. Gediminas Brazaitis, dr. Michael Manton, dr. Artūras Kibiša, dr. Renata Špinkytė-Bačkaitienė ir dokt. Mindaugas Bakševičius) ir 6 partnerinių universitetų dėstytojai – dr. Edgars Dubrovskis Latvija), dr. Mari Hautala (Suomija), prof. dr. hab. inż. Michał Ciach (Lenkija), prof. dr. Ovidiu Ionescu ir Darius Hardalau (Rumunija), bei prof. dr. Charles Ruffner (JAV).

Pagrindiniai programos rezultatai – studentų parengtos prezentacijos apie jų šalyje esančią laukinių gyvūnų populiacijų valdymo sistemą ir prezentacijos iš anksto dėstytojų parengtose tematikose, kurias studentai parengė grupėse po 4–5 studentus.

Erasmus BIP programą organizavo Miško mokslų katedros asistentė dr. Jolanta Stankevičiūtė, programos koordinatorė – ŽŪA administracinės grupės tarptautinės veiklos koordinatorė – dr. Monika Medikienė.

Finansuojama Europos Sąjungos lėšomis. Tačiau išreiškiamas požiūris ar nuomonė yra tik autoriaus (-ių) ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar Europos švietimo ir kultūros vykdomosios įstaigos (EACEA) požiūrį ar nuomonę. Nei Europos Sąjunga, nei EACEA negali būti laikoma už juos atsakinga.