VDU ŽŪA Prof. dr. Honoratai Danilčenko – VDU Asocijuoto emerito diplomas

Prieš keturis dešimtmečius mokslininkės ir pedagogės kelią VDU ŽŪA pradėjusios H. Danilčenko pagrindinės tyrimų sritys – maisto sauga ir kokybė, ekologiškas maistas, sveikatinantys produktai, rizikos veiksnių  įtaka maisto žaliavoms. Profesorė viena pirmųjų Lietuvoje atkreipė dėmesį į tai, kad maisto produktų vartojimo kultūrą keičia jų ženklinimas, todėl pastarasis privalo būti aiškus bei suprantamas eiliniam vartotojui. H. Danilčenko idėjų pagrindu VDU ŽŪA buvo sukurta vis didesnį populiarumą įgyjanti studijų programa „Maisto kokybė ir sauga“.

Danilčenko kaip mokslininkė visada turėjo talentą nujausti, kuri jos pasiūlyta inovacija Lietuvoje galėtų įgyti pagreitį – profesorės idėja bei patarimais patikėję augintojai šiuo metu sėkmingai daigina ir į rinką tiekia maistui skirtas įvairiausių rūšių daigintas sėklas.

Savo krikštamote profesorę laiko ir daržininkystės srityje besispecializuojantys ekologinę ir biodinaminę žemdirbystę plėtojantys Lietuvos ūkininkai. H. Danilčenko, remdamasi Vakarų Europos praktika ir neabejodama ekologiškų produktų pranašumu, bandymų sklypeliuose atlikinėjo tyrimus, rašė ekologiniams ūkiams  reikalingas rekomendacijas, nuolat važinėjo po Lietuvą bei  konsultavo žemdirbius vietose.

Retas žinome, kad už daugelio pamėgtos daržovės  – moliūgo  – populiarinimą taip pat galėtume tarti gerą žodį prof. H. Danilčenko. Ji pirmoji Lietuvoje VDU ŽŪA teritorijoje pradėjo organizuoti moliūgų  derliaus šventes, taip skatindama gausesnį jų auginimą, kaip mokslininkė su doktorantėmis ištyrė bei išplėtė moliūgų pritaikomumo galimybes maisto pramonėje.

Iš viso profesorė yra paskelbusi beveik 250 mokslinių ir daugiau kaip šimtą mokslo populiarinimo darbų. Jai vadovaujant yra apgintos septynios mokslo daktaro disertacijos, kurių temos orientuotos į žemės ūkio veiklos tvarumą ir žmogaus sveikatai palankų, inovatyviais būdais sukurtą maistą.

Prof. H. Danilčenko visada aktyviai dirbo didinant VDU ŽŪA tarptautiškumą, skatinant ne tik studentų,  doktorantų, bet ir profesūros mainus bendradarbiaujant su Varšuvos gyvybės mokslų universitetu, kitomis kaimyninės Lenkijos aukštosiomis mokyklomis, Vageningeno žemės ūkio universitetu, Šveicarijos  biodinaminių tyrimų institutu (FIBL),  Emanuelio Kanto Baltijos federalinio universiteto Antioksidantų  laboratorija. Profesorės vadovaujama komanda yra parengusi ir sėkmingai įgyvendinusi ne vieną tarptautinį mokslinį projektą.

Danilčenko yra įteiktas Varšuvos gyvybės mokslų universiteto Garbės ženklas „Už nuopelnus“, Liublino gamtos mokslų universiteto medalis „Už nuopelnus“, Vroclavo gamtos mokslų universiteto Maisto mokslų fakulteto „Nuopelnų ženklas“. 2020  m. mokslininkei suteiktas Liublino universiteto Garbės profesoriaus vardas.

Paklausta, kuo šiandien agronomija gali būti patraukli jaunam žmogui, prof. H. Danilčenko nedvejodama teigia, jog šioje srityje „telpa viskas“ – žmonių sveikata, graži gamta ir atsakomybė už planetos ateitį.