Verslo inkubatorius: pradžia, dabartis ir ateitis | VDU Žemės ūkio akademija

Verslo inkubatorius: pradžia, dabartis ir ateitis

Verslo inkubatoriaus ištakos

Verslo inkubatoriai, Lietuvoje skaičiuojantys jau 20 metų, šiuo metu vystosi dar sparčiau ir turi įvairių atmainų. Pati verslo inkubatoriaus idėja atkeliavo iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Verslo inkubatorius yra priemonė padėti jaunoms įmonėms verslo pradžioje, kai dar daug neapibrėžtumų, ypač jei kuriami inovatyvūs, mokslo idėjomis grįsti sprendimai. Pradžią VDU verslo–mokslo inkubatoriui davė prieš daugiau kaip dešimtmetį inicijuota Slėnių programa, kurių, vienas iš penkių Lietuvoje, buvo koncentruotas tuometinio universiteto, jungiančio verslo ir mokslo potencialą žemės, miškų ir maisto mokslų srityse. Slėnis „Nemunas“ įsteigtas kaip integruotas mokslo, studijų ir verslo centras Lietuvos žemės, miškų ir maisto ūkio sektoriui plėtoti.

Vykdant programą buvo sukurti Atviros prieigos centrai, kuriuose įkurtos ir laboratorine įranga aprūpintos 52 laboratorijos, verslo zona, ir, kaip bendradarbiavimą koordinuojantis padalinys – Komunikacijų ir technologijų perdavimo centras su technologinių laboratorijų ir biuro patalpų kompleksu, pritaikytų verslo ir mokslo bendradarbiavimo veikloms.

Dabar jau yra įvairių verslo inkubatorių atmainų – bendradarbystės erdvės, bendrakūros erdvės ir t. t. Tokią erdvę šalia verslo inkubatoriaus taip pat esame įkūrę. „Inno space“ bendradarbiavimo klubas skirtas neformaliems, kūrybiniams sutikimams, ir tai papildo pagrindines verslo inkubatoriaus veiklas.

Verslo-mokslo inkubatoriaus veiklos kryptys tenkina jaunojo verslo poreikius

Verslo–mokslo inkubatorius turi dvi veiklos kryptis: ,,kietąją“ ir ,,minkštąją“. ,,Kietoji“ infrastruktūrinė kryptis suteikia jaunam verslui stabilumo ir pagrindą pradžiai, kai reikia biuro, gamybinių ar laboratorinių patalpų. Verslo–mokslo inkubatoriaus bendras plotas – 1300 kv. m, čia įrengtos 3 technologinės laboratorijos, su 20 inkubuojamų vietų, iš jų 10 ‒ biuro patalpos, 10 ‒ gamybai, administravimo patalpos, taip pat poilsio ir rekreacinės zonos, konferencijų kambariai. Verslo inkubatoriaus politikoje numatyta lanksti kainodara, tik tada jaunos įmonės yra pajėgios įsikurti ir pradėti veiklą.

Antroji verslo-mokslo inkubatoriaus veiklos kryptis yra susijusi su stipria ekspertine komanda ir, taip vadinamosios, ,,minkštosios“ paslaugos. Jaunoms įmonėms verslo pradžioje sudėtinga suburti plačių kompetencijų komandas, todėl verslo–mokslo inkubatoriuje galima gauti pagalbą įvairiais klausimais, čia patraukli vieta Kauno rajone, jis nuolat auga ir kinta, vyksta verslo augimo ir vystymosi procesas. Įsikūrus šiose erdvėse, suteikiama galimybė naudotis visomis akademinio miestelio teikiamomis privilegijomis: nemokamomis automobilių parkavimo vietomis, galimybėmis dalyvauti praktikų/ekspertų vedamuose atviruosiuose seminaruose, paskaitose, naudotis inovatyvia biblioteka, leidybos centro ir kavinės paslaugomis, organizuoti susitikimus ir derybas tam tinkamose erdvėse. Vystyti verslą galima puikiai infrastruktūriškai išvystytoje, mokslu ir inovacijomis grįstoje aplinkoje, kurioje telkiasi mokslo potencialas ir patirtis.

Ekspertų dėmesys ir praktinė profesionalų pagalba verslui

VDU Komunikacijos ir technologijų perdavimo centras nuolat reaguoja į verslo-mokslo inkubatoriaus bendruomenės poreikius, komandoje yra finansų, rinkodaros, intelektinės nuosavybės, technologijų perdavimo ir komercinimo specialistai. Esant poreikiui galima samdyti išorės ekspertus, konsultuotis su VDU ŽŪA mokslininkais ar tarpusavyje. Dažnai jaunas verslas susiduria su sunkumais pritraukti tvarius finansinius išteklius ar žinių ir ekspertinių kompetencijų poreikiu. Įmonės verslo–mokslo inkubatoriuje įsikuria 3 metams, tad natūraliai formuojasi poreikis augti ir ieškoti plėtros galimybių. Stengiamasi išlaikyti bendruomeniškus ryšius, o naujiems bendruomenės nariams įsilieti į verslo–mokslo inkubatorių atsiranda galimybė tik viena per trejus metus. Dažną ,,naujoką“ nustebina žalia aplinka ir mokslo miestelio infrastruktūra, transportas be spūsčių ir galimybė pasivaikščioti po dendrologinį parką. Be to, šalia yra didelė mokslo potencialo koncentracija: atviros prieigos centras, turintis daugiau nei 52 laboratorijas, susibūrusios mokslininkų grupės, vyksta renginiai, konferencijos ir parodos, tad kiekvienas verslo inkubatoriaus narys gali išplėsti kontaktus betarpiškai bendraudamas ir bendradarbiaudamas su mokslo bendruomene.

Inkubatoriuje vystomų verslų pavyzdžiai

VDU verslo-mokslo inkubatoriuje savo veiklas pradėjo ir jau išėjo į kitas erdves daugiau nei 12 įmonių, o šiuo metu savo veiklą vysto 11. Inkubatoriuje kuriasi įvairių krypčių ir potencialo įmonės, nuo maisto produktų technologijas kuriančių, pvz., karamelės ar liofilizuotų maisto produktų iki įmonių, teikiančių labai svarbias konsultavimo paslaugas pvz.: teisinės ir intelektinės apsaugos. Tokios skirtingos įmonių veiklų kryptys sudaro pagrindą bendruomenės nariams atrasti vieniems kitus ir kurti įdomius, unikalius projektus ar bendradarbiauti, dalintis žiniomis ir informacija, atlikti vieni kitiems paslaugas. Astos Tresevičienės „Dream Food“ įmonė žengia pirmuosius žingsnius versle ir pasirinko įsikurti verslo-mokslo inkubatoriuje, nes ieškojo moderniai įrengtų, higieninius sanitarinius reikalavimus atitinkančių ir jaukių patalpų maisto produktų gamybai. Vienas iš apsisprendimo kurtis čia kriterijų buvo tai, kad VDU verslo-mokslo inkubatorius dirba kartu su mokslo bendruomene, o ateityje numatomas reikšmingas mokslinių tyrimų poreikis produktų technologijai tobulinti. MB ,,Reakiro LT“ kuria mokslo tyrimų rezultatais grįstas kosmetikos priemones, o UAB ,,Biofarmacijos tyrimų laboratorija“ planuoja kurti technologiją, leidžiančią iš vandeninės terpės išskirti specifines druskas. Giedrės Sliesoriūnienės IDV „Žalia banga“ eksperimentuoja su techninių augalų produktais, kurdami inovatyvius ir tvarius įvairių paskirčių produktus ir technologijas, leidžiančias padidinti pageidaujamas augalų savybes.

 

Kvietimo įsikurti VDU verslo-mokslo inkubatoriuje naujos verslo įmonės sulaukia nedažnai, nes verslai vidutiniškai jame praleidžia 3 metus, tad naujo konkurso galima tikėtis tik po 3 metų. 2020 m. – pokyčių metai ir dauguma įmonių plėtoja savo verslus jau kitur, tad ir biuro patalpose, ir laboratorijose laukiama naujakurių. Naujų bendruomenės narių konkursas vyksta iki 2020 m. gruodžio 15 d., o daugiau informacijos ktpc.vdu.lt.

VDU Komunikacijos ir technologijų perdavimo centro projekto vadovė doc. dr. Inga Adamonytė