ŽŪA mokslininkei LR Prezidento apdovanojimas

Šalies Prezidentūroje praėjusią savaitę pagerbti bei apdovanoti 11 geriausių 2018 – aisiais apgintų mokslo disertacijų autorių. Tarp laureatų – ir Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos mokslininkė dr. Jolanta Treinytė, įvertinta už darbą „Žemės ūkio paskirties bioskaidūs polimeriniai kompozitai iš organinių ir neorganinių gamybos liekanų“. J. Treinytės mokslinio darbo vadovė – to paties instituto docentė Violeta Gražulevičienė.

Dr. J. Treinytės sukurti inovatyvūs produktai – indai augalams auginti, mulčiavimo danga, dengtosios trąšos – sėkmingai pritaikomi žemės ūkyje, visų pirma – vystant gamybą šiltnamiuose.

Kurdama šiuos produktus mokslininkė rėmėsi bioekonomikos ir žiedinės ekonomikos principais, t.y. sprendė Lietuvai ir visam pasauliui pastaruoju metu vis aktualesne tampančią problemą, kaip sumažinti žemės ūkyje ir pramonėje susidarančių atliekų kiekius.

Savo moksliniams tyrimams J. Treinytė naudojo augalinės kilmės atliekas – biodyzelino gamyboje susidarantį šalutinį produktą rapsų išspaudas, techninį glicerolį, azotinių trąšų gamybos atlieką fosfogipsą, medienos perdirbimo pramonės atliekas pušies žievę ir spyglius bei galanterijos pramonės atlieką – galvijų ragų miltus. Naudojant bioskaidrų polimerą tyrimų rezultate buvo sukurti dirvožemyje suyrantys indai, mulčiavimo danga, taip pat sukurtas apvalkalas dengtosioms trąšoms, mažinantis cheminių junginių išplovimą į vandens telkinius. Svarbu tai, kad tiek šiltnaminiams augalams auginti skirti indai, tiek nuo piktžolėtumo sauganti mulčiavimo plėvelė, tiek milteliai trąšų apvalkalui dėl juose esančių maisto medžiagų, mikro – ir makroelemetų patys yra naudingi dirvožemiui bei augalams.

J. Treinytės puikiai įvertinta disertacija – mokslininkės aštuonerių metų tiriamojo darbo, pradėto dar studijuojant magistrantūroje, rezultatas.

Geriausios disertacijos konkursą ir apdovanojimų ceremoniją jau tryliktus metus organizuoja Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjunga. Taip siekdama stiprinti jaunųjų doktorantų motyvaciją orientuotis į visuomenei aktualias sritis bei į aukštus mokslinės veiklos kokybės standartus.